Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде са слабите места на пътната безопасност у нас

България няма инструмент за наблюдение на пътищата, отказва иновативен проект

Диана Русинова: За две години тежките ПТП с жертви и тежко ранени могат да паднат с 25%

Диана Русинова
Снимка: БГНЕС

Нямаме методология и продукт, с които да осъществяваме непрекъснат мониторинг на пътната инфраструктура и безопасността. Това каза пред БНР Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики. По думите й това е пряко свързано с анализа на риска и превенцията на пътната безопасност.

България няма инструмент, с който да наблюдава своите пътища и да успява да прави анализ за тяхното текущо състояние, категорична е Диана Русинова.

„Пътната инфраструктура на България е в безобразно състояние.“

Нито една катастрофа, нито един пътен инцидент не се геореферира, тоест ние не знаем точното местоположение, знаем приблизително местоположение, уточни тя. 

„На базата на това и статистиката не е много вярна, която от МВР ни се предоставя.“

Снимка: БГНЕС

Екипът на Русинова работи по иновативен метод за заснемане на текущото състояние на пътищата и има вече защитен патент в САЩ, като предстои и подписването на договор. Методът позволява да бъдат направени анализ и оценка на риска на това текущо състояние, а на базата на този анализ да се разпореди конкретно какво да се прави.

„Да се промени кръстовище, да се подменят мантинели, пътни знаци, да се подмени геометрията на пътя, ако трябва, да се разследват автомобилни катастрофи“, посочи Диана Русинова в предаването „Преди всички“.

Снимка: БГНЕСРусинова поясни, че е предложила страната ни да си закупи сателитните изображения и да има правото безплатно да ползва разработките и самата иновация, но това е било възприето като гледане на дупки по пътищата, което по думите й е скандално.

Затова и утре от Европейския център за транспортни политики ще дадат прескоференция, за да разяснят пред обществеността какво представлява проектът и къде и на каква стойност ще продадат тази иновация.

„Нашите прогнози са такива, че за две години можеше да паднат тежките ПТП с жертви и тежко ранени с 25%, което до момента България никога не е правила за такъв кратък срок“, заяви Русинова.

Според нея системата е била възможност страната ни да може да следи и какво се случва в пътното строителство, както и да се разследват прецизно катастрофи.

Етап от ремонта на АМ „Тракия“ между Стара Загора и Чирпан  Снимка: БГНЕС

На една от най-новите автомагистрали – „Струма“, както и на АМ „Хемус“ има участъци, където маркировка изобщо липсва, тоест е напълно изчезнала, изтъкна още Диана Русинова. Относно новоремонтирания участък на АМ „Тракия“ тя отбеляза, че маркировката не отговаря на утвърдените стандарти.

„От повече от три месеца алармираме, че наскоро ремонтираната отсечка между 160-и и 180-и километър продължава да е с некачествено положена маркировка. Видимостта на пътната маркировка не е абстрактно понятие, то е много ясно и точно дефинирано и има ясни критерии, на които една пътна маркировка трябва да отговаря. Може би на всеки му се струва някак несериозно да говорим за това, че пътната маркировка не се вижда, но при мъгла и лошо време това е един от елементите на пътя, които биха могли включително да спасят човешки живот.“

Според Русинова нито една от сезираните от тях институции не е предприела мерки „да накара един изпълнител гаранционно да отиде да си подмени некачествено положения продукт“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50