Музеят на дизайна в израелския град Холон организира бал за „танцуващи“ кукли - манекени в костюми.
Любопитното в облеклата е тяхното съчетаване – тениска с принт, бейзболна шапка се комбинират с кринолин; елегантен мъжки фрак - с фередже; рокля с гол гръб, изработена от спален чувал; елегантна рокля за танци, наметната с шал от мъжки вратовръзки. „Черешката“ на бала е рокля от 15 хиляди монети. Необикновената дреха дори е „присъствала“ на истински купон – с нея е била облечена известна израелска фолк звезда.
Кураторът Ира Кейдар, определяна за една от 20-те най-добри организатори на изложения за мода в света за годината преди пандемията, разказа за БНР:
„Изложбата е пътешествие в миналото, настоящето и бъдещето, през реалното и фантазното, с добро чувство за хумор. От финансова гледна точка е много скъпа, но може да бъде разгледана на един дъх за около час“.
Облеклата са дело на 30 от най-известните дизайнери, вдъхновени от Алон Ливне, обличал Лейди Гага и Кейти Пери, и от художествения директор.
„Каним на цели пет бала. Първият е исторически. Дизайнерът и преподавател по история на облеклото Мони Медник спретна по една рокля от баловете между края на 18-и век и осемдесетте години на миналия. Специалист по електроника е „оживил“ куклите и те ту си веят с ветрилата или се люлеят на люлки, ту си „поправят тоалета“. По коридорите на изложбената зала е наредена експозиция на стъклени обувчици (измайсторени от прозрачна пластмаса от дизайнера Асаф Арив) като тези от 9-и век в Китай, където е възникнал първообразът на приказката за Пепеляшка, до съвременни, а дори има идея за космическа бална пантофка. Сред облеклата блести прочутата роля от оптични влакна на дизайнерката Едит Барак. В цяла една зала идеите за шапки е дал известният сладкар Алон Шебо. Зрителите са поканени да се почувстват като Хензел и Гретел. Идеи за шапки дават не само тортите, които наистина изглеждат като шапки, но и плодовата салата, залята с пяна от сметана или дори чашка кафе с кроасан“.
Изложбата "Балът" във фоторазказ на Феня Декало.
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” . Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка - блестящи изпълнители, чиято артистична..
В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..
Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет. Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..
Фестивалите често дават шанс на публиката за незабравими преживявания. На 14 април в зала „България“, в рамките на 25-ото издание на Европейския музикален фестивал, срещата е с Камерния оркестър на Баварското радио, сформиран през 2000 г. от концертмайстора на прочутия Симфоничен оркестър в Мюнхен - Радослав Шулц. След дебюта си миналата година..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..