Преди изготвянето на учебника са били проведени срещи с ученици в София, Пазарджик и Кюстендил. Втора вълна от срещи е последвала написването на учебника. Според авторите целта е била да бъдат включени казуси и теми, близки до гимназистите.
„Има примери от Америка, но има примери и от Индия. Има примери от Франция, но има примери и от Полша“, уточни Стойчев.
Идеята е била не само да се учи за развити общества, а „да покажем, че и тук има кълнове на гражданска култура, гражданско образование“, изтъкна той. По думите му „този учебник е за тези, които действително искат да бъдат граждани - не може да очакваш, че някак си в 12 клас те, щрак, стават граждани.“
Стойчев сравни процеса със закаляване и го нарече „развитие на гражданска мускулатура“.
На 18 години е малко късно да се започне с гражданското образование, смята Велина Тодорова, юрист и университетски преподавател по право, член на Комитета за правата на детето към ООН. Според нея гражданите започват да се изграждат от по-ранна детска възраст.
„Учебникът е фантастичен от тази гледна точка.“
„Учебникът ме учеше мен самата, докато го пишехме“, сподели още тя в предаването „Преди всички“.
Според Велина Тодорова учебникът помага да се ориентираш и „да плуваш в бурните води, в които живеем, на политическата ни действителност“.
Авторите са били единодушни, че учебникът е инструмент за гражданско участие, затова трябва да говорим през актуалните теми и казуси, разказа Венелин Стойчев.
„Ние се опитваме да дадем компаси, да дадем уреди и карта.“
Повечето неща в учебника не са само ролеви и симулационни игри, които се случват в класната стая, те са покана за участие в гражданския и политически живот, категоричен е Стойчев.
Навсякъде по света, където гражданите се оттеглят и не изпълняват ангажиментите си за натиск и контрол, стават бели, коментира Венелин Стойчев. По думите му, „трябва да сме подготвени да водим тези битки ежедневно“.
„Учебникът дава ключа за това как непримирими врагове могат да работят заедно за общественото развитие.“
Велина Тодорова препоръчва учебникът да се прочете и от хора над 18 години, защото „отваря много прозорци, обяснява много неща“.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки: Иван НотевКъм правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
В Плевен за 11-ти път се проведе националният фолклорен фестивал "Любимото ми хорце". В основата на този празник на народните танци е хореографът..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...