Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В плевенския център по трансфузионна хематология допускат и хора, които са имали симптоматика за Covid-19

Не признават тестовете за антитела за даряване на плазма - така се ограничава броят на дарителите

Д-р Павлина Михайлова: От година пишем писма до МЗ и ИАЛ, без отговор

Снимка: БГНЕС

Потенциални дарители на реконвалесцентна плазма остават извън обхвата на системата за даряване, защото разполагат единствено с резултати от тест за антитела. За това предупреди в интервю за БНР д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружение „Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма”.

Според нея изискването да покажеш само резултат от PCR много ограничава броя на възможните дарители. В сдружението постоянно постъпват запитвания от граждани, които искат да дарят плазма, но разполагат единствено с тест за антитела, съобщи Михайлова.

„Точно една година ние пишем писма до Министерството на здравеопазването, Изпълнителната агенция по лекарствата, но засега няма някакъв резултат и хората с антитела фактически остават извън оградата на тези центрове“, подчерта Павлина Михайлова.  

Ако не се приеме поправка в тази посока, ситуацията с плазмата ще стане критична, прогнозира тя.

В момента у нас на сакчето плазма не е указано количеството антитела, отбеляза още като проблем д-р Михайлова.

„Ние не знаем какво количество антитела има в тази плазма.“

Според нея в подобна ситуация лекарят не може да прецени колко плазма да прелее на даден пациент.

Може би в някои центрове има малък резерв от реконвалесцентна плазма, посочи д-р Павлина Михайлова.

Основната цел е да се поддържа депо от реконвалесцентна плазма, което при първа необходимост да се използва за лечение на нови случаи в Плевенска и още пет области от Северна България, поясни в предаването „Преди всички“ д-р Нели Досева, ръководител на Регионалния център по трансфузионна хематология в Плевен.

В момента се провеждат акции за даряване на плазма, съобщи д-р Досева.

Реконвалесцентната плазма е със срок на годност 2 години, съхранява се замразена, уточни тя.

Ваксинирането не влияе на даряването на реконвалесцентна плазма, коментира Нели Досева. По думите й важното е дарителите на плазма да са преболедували Covid-19 и да имат определен титър антитела, както и да са изминали 28 дни от втората доза ваксина.

В сравнение с миналата година в центъра в Плевен е разширен кръгът на потенциалните дарители, поясни още д-р Досева.

„Дори да нямат положителен PCR или антигенен тест, но ни потвърдят, че са имали симптоматика за Covid-19, ние ги допускаме до даряване на реконвалесцентна плазма. Ние им вземаме кръвна проба, изследваме я за антитела и ако титърът на тези антитела е в стойности над минимума, то ние приемаме това като удовлетворително условие да стане наистина дарител на реконвалесцентна плазма.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19