Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семейство Стефка и Петко Ангелови организираха фестивал на хляба

Снимка: Дора Атанасова

Летецът Петко Ангелов, след като се пенсионирал, решил да се заеме с отглеждането на древната житна култура лимец. Първо пробвал върху няколко квадратни метра. След като идват първите резултати увеличава площите. Така вече 15 години. Реализира продажби в чужбина. Разработил е технология за производство на уиски. Тази година за първи път гостите му могат да опитат  и бира от лимец. Също за първи път има и реколта от черен лимец. Предимството на лимеца е,  че има минимално съдържание на глутен. Всяко последна събота и неделя от месец юли и началото на август семейство Стефка и Петко Ангелови организират фестивал на хляба с възстановка зажънване на нивата. На него се показват всички етапи от производството на хляба – от сеитба до жътва със сърп, овършаване на харман, както и смилане и изпичане на хляба.

„Тази година по-специалното е, на тази нива, на която присъствате, е, че за пръв път правим организирана жътва на лимец с черен клас на осила, който е без аналог по целия свят и с много интересни характеристика на самия състав на самото зърно. Характерно е това, че има по-голямо съдържание от другите видове лимец на цинк и магнезии, които се оказват много ценни за човешкия организъм, наред  с другите микроелементи, които ги има“.

Жътва на лимец                        Снимка: Дора Атанасова

Станислав Илиев, уредник в отдел „Археология“ в Регионалния исторически музей в Хасково коментира, че жъненето на лимеца е извършвано по нашите земи от повече от 8 хиляди години.

Ние можем да бъдем задължени на лимеца за много неща. Първоначално този лимец се е брал с ръце. Представете си какво означава тази нива да се изскубе с ръце, за да се изхрани едно домакинство. В последствие са започнали да употребяват сечива за най-различни неща, но в един момент технически те са напреднали много ползвайки лимеца, защото в един момент са дошли до идеята тези малки кремъчета, с които са режели, за да не си наранят ръцете, са ги втъквали в рогове, за да си направят сърпове“.

Стопанството на семейство Ангелови е в село Рабово, община Маджарово, в полите на Източните Родопи под стената на язовир  „Студен кладенец“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40
Зорница Спасова

Зорница Спасова: В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик

"В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик през деня, а навън да бъдем само сутрин и късно вечер ". Това коментира пред БНР Зорница Спасова , автор в Климатека и главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Здравното министерство. Тя има и докторска степен по климатология от Софийския университет "Св...

публикувано на 23.07.25 в 12:36
Пожар край Костинброд

Какви са щетите от пожарите в селата Безден и Богьовци?

Заместник-кметът на Община Костинброд и ръководител на доброволно формирование "Феникс"  Александър Ненов  сподели, че за момента ситуацията на територията на общината не е променена.  Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена) От вторник сутринта  в селата Безден и Богьовци..

публикувано на 23.07.25 в 12:02

Безплатни тестове за хепатит в цялата страна

28 юли е Световният ден за борба с хепатита и по този повод Министерството на здравеопазването от началото на седмицата започна информационна кампания чрез регионалните здравни инспекции в цялата страна за ползите от тестването и риска от хепатита. От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай "Това е..

публикувано на 23.07.25 в 11:18
Диана Георгиева

Диана Георгиева: На специалистите по здравни грижи се гледа като на втора ръка хора

"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се искат от нас и от младите лекари, е все пак един добър знак , че има идея как да бъде постигнато това решение". Това заяви пред БНР Диана Георгиева , председател на Българската асоциация на..

публикувано на 23.07.25 в 10:06
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16