Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават проучванията в местността „Азмака“

Проф. Николай Спасов
Снимка: Добромир Видев

Всяка година екип от Националния природонаучен музей към БАН прави своите проучвания в местността „Азмака“. Там преди 14 години любителят палеонтолог Петър Попдимитров открива зъб на древен човешки предтеча. А преди години авторитетното научно списание PLOS ONE публикува статии от екип от учени в Германия, България, Гърция, Канада и Франция, които аргументират твърдението, че еволюционната линия, водеща към появата на човека, се е зародила на Балканите преди 7,2 милиона години.

"Сега сме на нашия палеонтологически обект, където от доста години правим палеонтологически теренни проучвания. 2007 видяхме този зъб в частната колекция на Петър Попдимитров от Чирпан", каза директорът на Националния природонаучен музей към БАН в София проф. Николай Спасов, който и тази година беше в района на местността „Азмака“, за да търси материал за изследването на човешката история.

Проф. Николай Спасов     Снимка: Добромир Видев

На „Азмака 4“ са намерихме над 2000 костни останки от животни, които вече знаем, че са на около 7 милиона и двеста хиляди години.

"Те показват, че природната обстановка е била много близка до днешната саванна обстановка на Африка. Сух климат, редки дървета, жирафи, носорози".

Той коментира, че е бил сигурен, че по нашите земи в късния миоцен са живели човекоподни: 

"Но това, което намерихме, надхвърли очакванията ни. В смисъл, че този зъб, който установихме, че е на грекопитек, това е един хоменид, представител на човешкото семейство, описан по една челюст от Гърция, би трябвало да бъде нашият първи потенциален предшественик. Според белезите, които могат да се намерят на челюстта и на този зъб. Първият, или поне потенциално смятаме, че е първият представител на човешката фамилия. България цялата е наситена с история, но специално в това място има нещо, което го няма никъде, бих казал дори го няма никъде в Европа. Да намерим най-късните представители на човешкото семейство в Европа. На 7 милиона години. Най-важното е, че откритията показват, че най-вероятно действително става дума за първите предчовеци. Първите потенциални представители на линията, която е водела в еволюцията към днешния човек".

Проучвания в местността „Азмака“       Снимка: Добромир Видев

Проф. Николай Спасов коментира, че е намерена още една кост от скелета на това същество, която до края на годината ще бъде дадена за печат в международно научно списание.

"Разчитам, че тя ще разкрие много важни детайли от начина на живот, локомоция от начина на придвижването на това същество. Мога само да кажа, че първите анализи, макар и предварителни, са много обнадеждаващи за това, че той вече е имал наченките на човешкото двуного придвижване. Подготвяме терена за следващите години. Но още втория ден намерихме зъбите на една маймуна, така наречения мезопитек. Намерихме челюст на едни древни глигани – микростоникс. Намерихме останки от трипръстите древни коне хипариони. Намерихме антилопи, газели".

"Конете са били едни от най-многобройните представители на фауната по това време. И затова понякога самата фауна се нарича хипарионова фауна. Те са най-многобройни", каза Латинка Христова.

Проучвания в местността „Азмака“      Снимка: Добромир Видев

Проф. Николай Спасов коментира, че засега в района на разкопките няма как да се организират туристически посещения.

"Може би за след време ще може, но ние засега избягваме много такива представяния, защото има една група хора, можем да я наречем иманяри на фосили. И често пъти останки, имащи голямо значение за науката, попадат в ръцете им и по този начин на практика изчезват за тези, които могат да кажат какво е това".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20