Капацитетът на Сигурната зона в бежанския център в столичния кв. „Военна рампа“ е завишен с над 100 процента. Зоната бе изградена през 2019 г. специално за непридружени деца-бежанци, с капацитет за 100 деца. Проверка на служители от Националния превантивен механизъм (НПМ) към омбудсмана в края на миналата седмица установи, че към 12 август 2021 г. са регистрирани 221 непридружени непълнолетни и малолетни деца. Фокусът на проверката на омбудсмана специално беше насочен към материално-битовите условия, обезпечаването с медицински и немедицински специалисти, пропускателния режим на Сигурната зона за непридружени деца. Това съобщиха от пресцентъра на институцията.
При проверката е установено, че 146 от непълнолетните са в Сигурната зона, а 75 от непридружените деца са настанени във физкултурен салон. По данни на служителите на Отдел „Производство по международна закрила“ (ПМЗ) към Регистрационно-приемателен център (РПЦ) физкултурният салон е единственото място, на което могат да бъдат настанени непридружени деца (при надвишен капацитет на Сигурната зона), тъй като там са изолирани от пълнолетните бежанци и има контролиран достъп до помещението. Проверката на омбудсмана констатира изключително лоши материално-битови условия, крайно неприемливи и категорично неподходящи за деца. Много тревожен е фактът, че 75 деца разполагат само с две бани и две тоалетни, помещението е изцяло нехигиенизирано, липсват и мебели за съхранение на лични вещи.
„В контекста на предстоящата четвърта Covid-19 вълна, събирането на 75 деца на едно място крие риск от възникване на епидемичен взрив. В такъв вид помещение не е възможно да бъдат спазени противоепидемичните мерки“, пише в специалния доклад на омбудсмана, изпратен до председателя на Държавната агенция за бежанците. НПМ констатира още, че Сигурната зона за непридружени деца също е пренаселена. В помещения, чиято големина е около 15 кв. са настанени по шест деца, а в по-малките по квадратура помещения са по 4 деца.
Персоналът, който се грижи за децата е крайно недостатъчен – 8 социални работници и един психолог. Социалните работници нямат физическата възможност да подкрепят децата в социалната им адаптация, да преценят нуждата от психологическа помощ на всяко дете.
Независимо, че основната препоръка на омбудсмана като НПМ, а именно да се изгради отделен център на ДАБ, в който да се настаняват непридружените малолетни и непълнолетни деца, е изпълнена частично, чрез изграждане на „сигурни зони“ в ПМЗ – София (в кв. „Военна рампа“ и кв. „Овча купел“), екипът смята, че капацитетът на сигурните зони при засилен бежански поток не е достатъчен. НПМ препоръчва на ДАБ в най-кратък срок да се обособи допълнителна Сигурна зона за непридружени деца.
По данни на ръководството на ПМЗ – кв. „Военна рампа“ в периода от 1 януари 2021 г. до 11 август 2021 г. са били регистрирани 1005 деца-бежанци, а самоволно напусналите са 784. Всички са обявени за издирване, като намерени са две от тях. Средният престой на регистрирано в Центъра дете е около 15 дни. Това е и причината само 20 деца да бъдат включени в образователния процес.
В Центъра работи лекар на пълен работен ден. Здравният кабинет е обезпечен с медикаменти и консумативи от ДАБ.
За непридружените деца е създадена възможност за определяне на общопрактикуващ лекар, но реално това не се прави поради краткия престой (средно 14 дни) на децата в ПМЗ - кв. „Военна рампа“.
Към момента няма непридружени деца със заболявания и на медикаментозна терапия.
Във връзка с направената проверка, констатации и гореизложените, изключително тревожни факти, омбудсманът изпрати препоръка до Държавната агенция за бежанците, в която настоя:
1. В най-кратък срок да се обособи допълнителна Сигурна зона с подходящи условия за живот за непридружени деца-бежанци.
2. Да се назначат допълнителни специалисти за работа с непридружени деца-бежанци.
3. Да се предприемат действия по спазване на противоепидемичните мерки в ПМЗ – кв. „Военна рампа“ и да се прецени включването на непридружените деца-бежанци в Националния план за ваксиниране срещу Covid-19 на Република България.
Интервюто на Снежана Иванова с Диана Ковачева в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.Депутатите от коалицията ГЕРБ-СДС ще отправят две питания до Конституционния съд. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че едното питане е за правата на депутатите, а другото - дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да проведе процедура по избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Шестият опит:..
"Компас за конкурентоспособността" ще бъда първата голяма инициатива на новатаЕврокомисия - това обяви нейната председателка Урсула фон дер Лайен при представянето на новия си екип пред евродепутатите в Страсбург. Тя ще се базира на три стълба според доклада Драги - затваряне на иновационната пропаст със Съединените щати и Китай, съвместен план за..
Представители на Агенцията по безопасност на храните пристигнаха във Велинград, за да вземат повторни проби от поставените под карантина 1 700 овце заради открито огнище на чума. Служителите на БАБХ бяха възпрепятствани от собственика на най-голямото елитно стадо Димитър Илиев с мотив, че контролните органи не са се легитимирали...
Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започва национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с искане да се възстанови допълнителното възнаграждение за придобит стаж и професионален опит за държавните служители. От синдиката припомнят, че през 2012 година т. нар. клас прослужено време беше отнет на работещите в..
Общият брой на лобистите надвишава броя на делегатите от 10-те страни, които са най-уязвими от изменението на климата . Това заяви пред БНР Зорница Спасова, част от авторския екип на "Климатека", главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към здравното министерство, относно приключилата конференция за климата на ООН..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис обсъдиха в Атина възможностите за ефективна помощ за Украйна по линия на Алианса. След споразумение с НАТО и с Киев гръцки пилоти ще обучават украински колеги на изтребители Ф-16.Това съобщи генералният секретар на НАТО след срещата си с гръцкия премиер в Атина...
Българската търговско-промишлена палата винаги е подкрепяла правното регламентиране на лобистката дейност в България . Това каза в интервю за БНР Виктория Славчева, главен експерт в юридическата дирекция на БТТП. Палатата участва в работна група по изготвяне на законодателство , свързано с правилата и стандартите за лобизма. Според Славчева..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..