Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русенският университет "Ангел Кънчев" се раздели с професор Венелин Терзиев

Русенски университет
Снимка: Русенски университет

Преди шест месеца ви разказахме за чудото на българската наука проф. Венелин Терзиев, който за рекордно кратки срокове успява да придобие научни степени в различни университети и да заема преподавателски длъжности и високи държавни позиции. Русенският университет "Ангел Кънчев" се раздели с професор Терзиев.

Такива времена настанаха, че всеки, който се чувства готов за премиер или министър, може да се предложи. Пътят към тези свободни позиции обаче преминава или през кастинг, или през гостуване в съответната частна телевизия. Напоследък професорът по национална сигурност, финанси и социална дейност Венелин Терзиев усилено представя себе си от екрана. И докато тече презентацията му, ректорът на Русенския университет чл.-кор. проф. Христо Белоев е подписал заповедта му за освобождаване от заеманата длъжност "професор".

Предложението е на Машинно-технологичния факултет, представено от декана му доц. Димитър Димитров.

"След дълги изчаквания в катедра "Техническа механика" успяха да проведат атестиране. Атестирането се провежда в съответствие с вътрешните правила в Русенския университет, има такива разработени правила и завършва с оценки, които се дават от членовете на Катедрата чрез тайно гласуване по четири показателя. В резултат на атестирането на колегата Терзиев бяха дадени ниски оценки от членовете на катедрата и след това така, както е по правилник въпросът бе придвижен към атестационната комисия, която потвърждава тези оценки и няма препоръки към него и към Катедрата  по този въпрос", каза за БНР доц. Димитров.

В дневния ред на Факултетския съвет са постъпили два доклада - единият от ръководител Катедра "Техническа механика" и другият от правното лице към Университета, който е с резолюция от заместник-ректорът по учебната работа.

"Двата доклада са свързани с някои нередности, които са регистрирани в учебната работа на колегата Терзиев. Направихме обсъждане на Факултетския съвет на въпросните доклади и Факултетския съвет подкрепи предложението на Катедра "Техническа механика", а то е Терзиев да бъде освободен от длъжността "професор", която заема в Катедрата и в Русенския университет. Проведе се гласуване и Факултетския съвет реши той бъде освободен. Оттук нататък процедурата се придвижва и се осъществява от ректора, който е работодател на всички ни в Университета", допълни Димитър Димитров.

Според правилата на всеки пет години се провежда атестация на преподавателите. Защо атестацията на Терзиев е закъсняла с една година, вече няма значение, макар че самият той положил доста усилия да не отговаря на поканите и да е в болничен - факт, който е добре да се провери дали е валиден и за останалите му работодатели - Военната академия, болница "Канев" в Русе и най-важният - Министерството на културата, в което той ръководи дружеството "Реставрация". Все пак какви са мотивите на катедра "Техническа механика" да гласува така отрицателно?

"Оказа се, че той не влиза на занятията, друг го замества без разрешение и така се породи и другия проблем, че той изобщо не присъства тук на занятия. Предавайки своя отчет с един голям списък от статии се вижда повторение на доста заглавия и тогава, когато ги погледнахме тези статии в Google установихме, че те съществуват в две форми - едната с двама автори, другата с трима, където третият, поставен на първо място е Венелин Терзиев и стана ясно, че Венелин Терзиев се занимава с манипулиране на статии, за да спечели авторство или за да спечели цитирания. Оказа се, че научно-изследователската му работа е опорочена и колегите в Катедрата узнаха това и също нямат положително отношение към научно-изследователка работа, въпреки голямото прехвалване, с голям брой публикации", коментира проф. Ивелин Иванов.

Понеже положението в държавата е нестабилно, а и в момента се търсят министри, ще е интересно кой ще оглави науката - да провери плагиатите, кой ще застане начело на културата, за да установи как и от кого се движат реставрационните дейности, кой ще седне във военното министерство, за да инспектира обучението във Военната академия и не на последно място - кой ще влезе в здравеопазването, за да каже как така една държавна болница финансира странна научна дейност. Никак не бива да се учудват тези бъдещи четирима министри, че отнякъде все ще им изкача учителят по химия Венелин Терзиев от Севлиево. Държавните хранилки за него станаха три.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09