Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русенският университет "Ангел Кънчев" се раздели с професор Венелин Терзиев

Русенски университет
Снимка: Русенски университет

Преди шест месеца ви разказахме за чудото на българската наука проф. Венелин Терзиев, който за рекордно кратки срокове успява да придобие научни степени в различни университети и да заема преподавателски длъжности и високи държавни позиции. Русенският университет "Ангел Кънчев" се раздели с професор Терзиев.

Такива времена настанаха, че всеки, който се чувства готов за премиер или министър, може да се предложи. Пътят към тези свободни позиции обаче преминава или през кастинг, или през гостуване в съответната частна телевизия. Напоследък професорът по национална сигурност, финанси и социална дейност Венелин Терзиев усилено представя себе си от екрана. И докато тече презентацията му, ректорът на Русенския университет чл.-кор. проф. Христо Белоев е подписал заповедта му за освобождаване от заеманата длъжност "професор".

Предложението е на Машинно-технологичния факултет, представено от декана му доц. Димитър Димитров.

"След дълги изчаквания в катедра "Техническа механика" успяха да проведат атестиране. Атестирането се провежда в съответствие с вътрешните правила в Русенския университет, има такива разработени правила и завършва с оценки, които се дават от членовете на Катедрата чрез тайно гласуване по четири показателя. В резултат на атестирането на колегата Терзиев бяха дадени ниски оценки от членовете на катедрата и след това така, както е по правилник въпросът бе придвижен към атестационната комисия, която потвърждава тези оценки и няма препоръки към него и към Катедрата  по този въпрос", каза за БНР доц. Димитров.

В дневния ред на Факултетския съвет са постъпили два доклада - единият от ръководител Катедра "Техническа механика" и другият от правното лице към Университета, който е с резолюция от заместник-ректорът по учебната работа.

"Двата доклада са свързани с някои нередности, които са регистрирани в учебната работа на колегата Терзиев. Направихме обсъждане на Факултетския съвет на въпросните доклади и Факултетския съвет подкрепи предложението на Катедра "Техническа механика", а то е Терзиев да бъде освободен от длъжността "професор", която заема в Катедрата и в Русенския университет. Проведе се гласуване и Факултетския съвет реши той бъде освободен. Оттук нататък процедурата се придвижва и се осъществява от ректора, който е работодател на всички ни в Университета", допълни Димитър Димитров.

Според правилата на всеки пет години се провежда атестация на преподавателите. Защо атестацията на Терзиев е закъсняла с една година, вече няма значение, макар че самият той положил доста усилия да не отговаря на поканите и да е в болничен - факт, който е добре да се провери дали е валиден и за останалите му работодатели - Военната академия, болница "Канев" в Русе и най-важният - Министерството на културата, в което той ръководи дружеството "Реставрация". Все пак какви са мотивите на катедра "Техническа механика" да гласува така отрицателно?

"Оказа се, че той не влиза на занятията, друг го замества без разрешение и така се породи и другия проблем, че той изобщо не присъства тук на занятия. Предавайки своя отчет с един голям списък от статии се вижда повторение на доста заглавия и тогава, когато ги погледнахме тези статии в Google установихме, че те съществуват в две форми - едната с двама автори, другата с трима, където третият, поставен на първо място е Венелин Терзиев и стана ясно, че Венелин Терзиев се занимава с манипулиране на статии, за да спечели авторство или за да спечели цитирания. Оказа се, че научно-изследователската му работа е опорочена и колегите в Катедрата узнаха това и също нямат положително отношение към научно-изследователка работа, въпреки голямото прехвалване, с голям брой публикации", коментира проф. Ивелин Иванов.

Понеже положението в държавата е нестабилно, а и в момента се търсят министри, ще е интересно кой ще оглави науката - да провери плагиатите, кой ще застане начело на културата, за да установи как и от кого се движат реставрационните дейности, кой ще седне във военното министерство, за да инспектира обучението във Военната академия и не на последно място - кой ще влезе в здравеопазването, за да каже как така една държавна болница финансира странна научна дейност. Никак не бива да се учудват тези бъдещи четирима министри, че отнякъде все ще им изкача учителят по химия Венелин Терзиев от Севлиево. Държавните хранилки за него станаха три.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59