Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческият музей в Поморие показва християнското наследство в района

Историческия музей в Поморие
Снимка: Фейбук- Историческия музей в Поморие

Най-новата изложба в Историческия музей в Поморие „Православието в Поморие - минало и настояще“ е посветена на християнското наследство в града.

„Целта на изложбата ни беше да представим музея не само като място и институция, където се съхранява и изучава историята на града, и се представя, но и като пространство, в което се формира ценностно отношение към културното наследство и представа за добро, красиво, възвишено и за благородно. Така решихме да представим изложба, свързана с християнското наследство на Поморие, и да представим града като виден, важен духовен и културен център - град, в който е имало значими архиери, които са били радетели за духовния, културния напредък на населението и за издигане на високото ниво на образованието на жителите на града. И не на последно място, да представим жителите на нашия стародавен, античен град като хора, които са пазители на красотата на православната духовност и как православието е дало отражение върху ежедневието на тези хора, как е осмислило техния живот“, каза за БНР Любка Николова, уредник в Историческия музей в Поморие.

Тя съобщи, че експозицията е разположена в четири зали.

„В първа зала е представено възникването и утвърждаването на християнството в Поморие. Още през Античността и Средновековието. Имаме податки, че тук за първи път християнска община възниква още в 1-ви век. Предполагаме и силно се надяваме, че с проповедта на Свети Апостол Андрей Първозвани жителите на града за първи път са чули за християнството“.

По думите на Николова след подписването на Сирдикийския и Миланския едикт през 311 и 313 година християнството става равноправна религия в рамките на Римската империя, а след 330 година тя става и официална религия.

До 1934 година град Поморие се е наричало Анхиало.

„Анхиало първоначално е епископски, после архиепископски център, а от края на 14-и век и началото на 15-и век тук са светителствали митрополити. В първа зала могат да се видят материални свидетелства на религиозния живот на анхиалци“, допълни Любка Николова.

В изложбата за първи са изложени реставрирани стенописи от анхиалска средновековна църква.

„За разлика от Несебър и от Созопол, където има доста запазени средновековни храмове, за съжаление, в Поморие не можем да се похвалим с това, тъй като градът неколкократно е бил опожаряван още през 19 век. Изключително опустошителна е била силата на огъня по време на големия пожар от 30 юли 1906 година. В тези пожари, отделно е имало природни бедствия, катаклизми, земетръси, голяма част от храмовете, които са красели града, са разрушени, ние не можем да ги представим, но успяхме да реставрираме тези стенописи. Стенописите са намерени в некропол на града и те са от два стенописни пласта  -единият е от 10-и век, а другият  от 11-12-и век“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47