В Плевен приключи европейски проект, реализиран от Регионалния център по трансфузионна хематология. Безвъзмездните средства са свързани с лечението на болни от Covid-19. Центърът обслужва още и областите: Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Разград и Русе. Средствата са от Европейския съюз, отпуснати са безвъзмездно на трансфузионната мрежа на страните членки.
"В крайна сметка единствено нашият център в България е одобрен от представители на Европейската комисия да бъде включен в този проект и да получи от тези 36 милиона евро определена сума. Бюджетът по нашия проект е 356 хиляди евро", каза за БНР д-р Нели Досева, ръководител на Регионалния център по трансфузионна хематология в Плевен:
Със средствата са купени два апарата за аферезна плазмафереза, при които реконвалесцентната плазма се събира апаратно:
"Дарителите на реконвалесцентната плазма в този случай могат да даряват до 600 милилитра реконвалесцентна плазма, което, ако го сравним при стандартно кръводаряване максималното количество плазма е 200 милилитра, т.е. апаратното даряване на реконвалесцентна плазма позволява да събираме еднократно по-големи количества плазма. Също така позволява един кандидат дарител да се включи в цикъл от дарявания. Затова имаме дарители на реконвалесцентна плазма, които даряват два или три пъти и оттам количеството произведена реконвалесцентна плазма се умножава", допълни д-р Нели Досева.
С европейските средства е купен и апарат за изследване на ати-Covid антитела. Дарителите трябва да отговарят на определени условия.
"Започнахме сами да провеждаме изследвания, които до преди това се провеждаха в лаборатория, с която имахме сключен договор. Също така от тези средства си закупихме донорски столове. Това е специализирано оборудване".
Повишена е и квалификацията на медицинските специалисти в Центъра. В момента за аферезни процедури има подготвени четирима лекари и седем медицински сестри. Продължава и създаването на депо:
"С афереза се добива не само реконвалесцентна плазма, която ще се използва за лечение на пациенти с Covid-19, но в последствие ще започнем производство и на тромбоцитни концентрати. Това е един специален кръвен продукт, с което ще разширим вида кръвни съставки, който предлагаме на обслужваните от нас здравни заведения. Друг благоприятен резултат от реализирането на този проект е, че успяхме да създадем депо от реконвалесцентна плазма. В момента в нашия център има 133 единици реконвалесцентна плазма, това е кръвна съставка, която се съхранява в замразено състояние. Срокът на годност е две години".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..