Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е единствената страна от ЕС, която не договори механизъм за капацитет

Иван Хиновски: Липсата на държавна помощ за ТЕЦ "Марица-изток 2" я плащат потребителите

Александър Николов беше добър финансов мениджър, не ми е ясно защо го уволниха

Снимка: Стопкадър, БНТ

"България е единствената страна от ЕС, която не договори механизъм за капацитет, който да гарантира държавна помощ за ТЕЦ "Марица-изток 2". Липсата на този механизъм е пропуск и грешка на предишните управляващи. Ние - потребителите и индустрията, помагаме с нашите сметки на тази електроцентрала, което е високо патриотично дело, но не знам колко е добро за българския народ".

Това заяви пред БНР Иван Хиновски, депутат от "Има такъв народ" и председател на Българския енергиен и минен форум, които във вторник разпространиха позиция, в която се казва:

"В момента, българската енергетика се намира в безпрецедентна ситуация. Изразяваме нашето категорично несъгласие с факта, че едни или други лица или политически партии правят PR-кампания от комплекс „Марица- изток“ за сметка на миньори, енергетици и жителите на Стара Загора и региона. Комплексът „Марица-изток“ е от огромно значение за енергийната независимост на България и е част от стратегическите обекти за националната сигурност. Той е енергийно сърце на България! Аз и моите колеги ще защитаваме и работим по това да остане и продължи да бъде такова. Пълното безхаберие и безотговорността на досегашните управляващи доведе до това, сега да събираме подписи и да защитаваме работата си и работните си места.

Ние подкрепяме и ще работим за това да има ясни позиции и правила, за да се извърши един плавен преход в комплекса, без това да се отрази негативно на работещите миньори, енергетици и на енергийната сигурност на България.

Всичко, което е законно и не противоречи на ангажиментите, които е поела България към ЕС, ще бъде направено, за да работят централите и да се създадат условия за инвестиции в региона. Комплексът „Марица- изток“ е енергийно сърце на България и трябва да остане такова. За да се случи това, трябва всеки един от нас да продължи да работи в интерес и за защита на българската енергетика, но да е прозрачно и при ясни условия. Аз и моите колеги ще отстояваме и защитаваме интересите на всички миньори, енергетици, жители на Стара Загора и региона, както и на гражданите на

Република България за един справедлив и плавен преход към декарбонизация с хоризонт 2050 г.".

По думите на Хиновски, за да започнат преговори по механизма за капацитет, е България да определи една дата за затваряне на въглищните централи:

"Това щеше да отключи възможността страната да договори механизма за капацитет и сега миньорите и ТЕЦ "Марица-изток 2" да живеят спокойно в условия на гарантирана държавна помощ".

Енергийният експерт посочи, че Мини "Марица-изток" са втори и отделен проблем, като подчерта, че те са пример за изключително слабо управление с неоптимални разходи и огромни резерви.

"Ако мините бяха оптимизирали работата си в последните 5 години, нямаше да бъдат в такова тежко положение. Хората там казват, че им е ясно, че са фалирали още преди 2 години", разказа той.

Иван Хиновски изказа недоумение защо е бил уволнен зам.-министърът на енергетиката Александър Николов, който ИТН бяха предложили за енергиен министър:

"Той знаеше много неща и можеше да бъде от полза. защо стана това уволнение за мен е неизвестно. Той беше добър финансов мениджър, а в момента енергетиката има нужда от това - разумно управление на средства и фондове". 

Интервюто на Юлиана Корнажева с Иван Хиновски в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29