Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каракачаните в България се срещат на Карандила в Сливенския Балкан

Среща на каракачаните в Сливен
Снимка: Стоян Радев

За 29-ти път каракачаните в България се срещат на Карандила в Сливенския Балкан. Събират се родове от цяла България, ще си припомнят номадския начина на живот, ще поговорят на родния си език, ще пеят и играят тежки хора. Няма как в традицията на каракачаните да бъде пропусната и хубавата храна. Днес агнета на чевермета и традиционно сирене ще могат да опитат гостите на фестивала.

В Сливен не е необичайно, ако някой сподели, че по произход е каракачанин. Тук живее най-голямата диаспора на тези хора, които някога са били овчари и са водили номадски начин на живот, търсейки паша за многобройните си стада от Стара планина до Бяло море. След идването на тоталитарния режим в страната, когато всички граници са затворени, а стадата им национализирани се налага да водят уседнал начин на живот.

„Самите каракачани се причисляват към гърците. Те езиково, културно смятат, че са гърци  и смятам, че е редно да уважим тяхното самоопределение“.

По думите му  каракачаните  са местно автохтонно, балканско население, което е населявало почти целия Балкански полуостров,  тъй като те мигрират.

„Техният бит е интересен, защото е характерен само за тях. Те си имат особености като номади. Хубавото е, че ние като толерантен народ  приемаме много добре каракачаните и хубавото е, че те са много добре интегрирани в нашето общество“, каза за БНР директорът на Регионалния исторически музей д-р Николай Сираков.

Председателят на Федерацията на културно –просветните дружества на каракачаните Христо Христов коментира:

„С типично нашата карачанска музика, която е без съпровод, тя е и много трудна за пеене, си мисля, че ще я имаме например след 10 или 20 години само на запис“.

Елена Козарова, председател на едно от най-големите дружества на каракачаните в България в квартал „Речица“ в Сливен заяви, че танцовите състави играят само с автентични  носии, които се предават от поколение на поколение.

„Ако говорим за напълно автентичните танци, те са много бавни, повечето танци са мъжки“.

Важен момент в запазването на етноса е познаването на родния, гръцки език.  

Езикът се запазва, защото ние в дружествата и федерацията полагаме усилия за изучаване на гръцки език. В училището в „Речица“ се изучава и гръцки език, под формата на СИП. Преподавателите, които водят гръцки език са от република Гърция".

21-годишният танцьор Петър Андонов, който носи байрака на традиционното хоро представи повече инфорамаци за знамето, което носи:

"На карачански език ние  му казваме фламбора. Повечето хора го знаят като байряк. Това е традционно в нашите сватби. За всяка сватба се шие нов байряк и с него се играе през цялото време, през цялата статба".

На 21 август пред хижа „Миролио“ ще бъде официалното откриване на фестивала, а на него се очаква да присъстват високопоставени гости от България и Гърция. Ще участват танцови състави и певци от Гърция.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тревожно: През миналата година замърсяването с азотен оксид в София се е увеличило

Замърсяването с азотен оксид в София през 2024 година се е увеличило, алармират от екологично сдружение "За земята". В над 90% от точките в града, в които организацията проследява нивата на азотен оксид, средногодишните концентрации са над законовата норма, а във всички точки - над препоръчителните нива според Световната здравна организация...

публикувано на 07.04.25 в 09:54

Няма да има голям скок в цените на яйцата и агнешкото преди Великден

Няма да има голям скок на цените на яйцата и агнешкото месо преди Великден , успокои пред БНР Владимир Иванов - председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. Към момента има доста добро предлагане на яйца , отбеляза той. По думите му обаче този пазар ще изпита трудности заради дефицита на яйца в САЩ в следствие на..

публикувано на 07.04.25 в 09:36

Усложнена пътна обстановка в Благоевградско

Усложнена е пътната обстановка в област Благоевград заради снеговалежите през нощта, но всички пътища към момента са проходими. През цялата нощ са работили екипите и машините на пътноподдържащите фирми. На места снежната покривка е достигнала 20 сантиметра. Заради почистване на пътното платно от снега, от полунощ до 6 часа тази сутрин е била..

публикувано на 07.04.25 в 09:27
40 см е снежната настилка по високите части в Смолянско на 7 април

Кола е паднала от пътя Мадан – Печинско, пострадали няма

 Лек автомобил е паднал от пътя Мадан – Печинско, жертви и пострадали няма.  Четиримата пътуващи в него са само с охлузвания.  Усложнена е зимната обстановка в Смолянска област. По високите части в областта снежната покривка през април достигна 40 см. Продължава почистването на пътищата. Всички, които тръгват на път в областта, да бъдат..

публикувано на 07.04.25 в 09:24

Христина Христова: Политиците не дават аргументи и това поражда страх в хората за бъдещето

Вдига се осигуровката, защото 1077 лв. вече е минималната заплата и с това се намалява разполагаемият доход на хората, както на тези, които се осигуряват на минимална, така и на тези върху максималния, коментира бившият социален министър и експерт Христина Христова в интервю пред БНР. "Хората, които се осигуряваха на максималния доход,..

публикувано на 07.04.25 в 09:04
Фолкстоун, Кент, 4 април 2025 г.

Горски пожари на Острова заради високите за сезона температури

От няколко дни бушуват горски пожари в Обединеното кралство в резултат на високите температури за сезона. Много хора бяха евакуирани от техните имоти в Галоуей в Югозападна Шотландия, след като горски пожар обхвана голяма площ. Пожарни команди и хеликоптери участват в операцията по потушаването на пожара. Съобщено бе и за друг пожар близо до..

публикувано на 07.04.25 в 08:56

Юбилейно издание на Седмица на гората

От 100 години България празнува професионалния празник на лесовъдската колегия Седмица на гората. По традиция официалната програма ще започне с молебен за съхраняване на българските гори. Службата ще се проведе в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" от 11 часа и ще бъде отслужена от патриарх Даниил. Юбилейното издание на..

публикувано на 07.04.25 в 08:36