Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да е ясен статутът за Covid-19 на обучаващите се в университетските болници

Проф. Мурджева: В нашето решение за ваксиниране няма натиск, защото даваме опции

МУ-Пловдив изисква сертификат за ваксинация за практическите занятия по медицина

| обновено на 24.08.21 в 13:54
Снимка: БГНЕС

Ръководството на Медицинския университет - Пловдив изисква студентите да имат сертификат за ваксинация, отрицателен тест или документ за преболедуван коронавирус, за да присъстват на практическите занятия по медицина.

Това потвърди за БНР ректорът на университета проф. Мариана Мурджева след поредица публикации в социалните мрежи. Тя обясни, че заповедта на Ректорския съвет е съобразена с епидемичната обстановка в страната и присъствието на студентите в болнични заведения.

"Това е консенсусно решение, в което участваше Ректорският съвет с присъствието на заместник-ректори и декани", заяви проф. Мурджева в предаването "12+4".  

Само студенти с условия за “зелен пропуск” ще могат да посещават присъствено упражнения в Медицинския университет в Пловдив според заповед от ръководството. Присъствие е позволено за ваксинирани, преболедували или студенти  с отрицателен PCR тест, направен поне 72 часа преди лекциите или упражненията.

"В началото на всяка учебна година, чрез заповедите на ректорите на висшите училища, се маркира организацията на учебния процес. Така че такива заповеди се явяват абсолютна необходимост за старта на занятията", подчерта проф. Мариана Мурджева и уточни, че ръководството на Медицинския университет смята, че обучаващите се студенти в университетските болници трябва да имат ясен статут по отношение на Covid-19:

"Стотици студенти едновременно влизат в нашите университетски болници и ако ние нямаме ясна представа за техния статут по отношение на тази болест, няма да можем да си изясним риска от заразяване на пациенти, чрез които те се обучават. Студентите работят с болни хора, които са с висок риск за усложнения на фона на основните им заболявания".

Проф. Мариана Мурджева: Най-надеждната защита са ваксините

ВМА: Други са симптомите при Делта варианта на коронавируса

“Подобни заповеди са в разрез с Конституцията на Република България и противоречат на Закона за висшето образование за студенти и на Закона за средно образование за ученици. Независимо, че университетите имат някаква независимост, те нямат право да налагат подобни изисквания и да ограничават правото на учебен процес на своите студенти. Предвид факта, че същите си плащат редовно таксите за обучение и имат право на достъп до учебните зали,” коментира преди дни в писмо до медиите възпитаник на университета Ангел Калоянов.

"Ние започваме учебната година с присъствени упражнения, голяма част от които се правят в клинични условия в болниците. Там лежат болни, в много клинични отделения се изисква, когато постъпват пациентите, да представят отрицателни антигенни тестове или PCR тестове и ние рискуваме, ако пуснем студенти, които не са защитени, да заразят същите тези болни. Има решения, които са взети и на национално ниво, в епидемична вълна сме, така че никой не може да отрече, нито четвъртата вълна, нито че случаите нарастват, че сме в епидемична обстановка и за да запазим здравето на пациентите, както и на самите студенти, все пак се налага да се вземат някои противоепидемични мерки. Част от тези мерки са и това, което предлагаме", каза пред БНР ректорът на Медицинския университет проф. Мариана Мурджева.

Тя подчерта, че има решения на университети в различни държави, които са за ваксиниране на студентите преди началото на учебната година.

"В Илинойс, САЩ, в Бавария, Германия. В нашето решение за ваксиниране няма натиск, защото даваме опции".

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Мариана Мурджева в предаването „12+4“ можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20