Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„По ръба“ с Калина Андролова:

Руски газ и германска бира

Снимка: Личен архив

На 67 години Ангела Меркел реши да напусне голямата политика. През септември в Германия ще има парламентарни избори, в които Ангела Меркел няма да участва. В качеството си все още на канцлер Меркел организира редица прощални посещения в различни държави, включително в САЩ и Русия.

Трудно може да се каже какъв резултат ще произведе визитата на Меркел при Путин. Разговорът им продължава 3 часа при предвидени два, в които Меркел нарича Путин „скъпи Владимир“ и се обръща към него приятелски на „ти“. Меркел и Путин винаги са имали възможност да комуникират на немски и руски свободно, без преводачи, и през годините са успявали да поддържат истински интелигентен диалог, независимо от конфликтите. Владимир Путин сподели преди няколко години, че Ангела му е изпращала германска бира като подарък. Всъщност Путин и Меркел са политически приятели, независимо от ролите на Меркел да заема отвреме навреме антируски позиции, принудена да следва евроатлантическата линия, наложена от САЩ. Парадоксално звучи, но руснаците харесват Германия и ако за някоя държава са склонни на отстъпки, то това е Германия. Те са силно респектирани от дисциплината на германците, които могат да бъдат дисциплинирани по начин, по който нито една друга нация не може. Благодарение на тази дисциплина Германия е най-силната държава в Европа, изправяйки се към върха от пълното зануляване, при това няколко пъти за един век.

В петък Путин и Меркел са поговорили за Афганистан, още повече, че някак предсказуемо, както и другаде по света се е случвало, талибаните се въоръжиха с оръжията и боеприпасите, останали по складовете от страните, членки на НАТО. Някакси не е удачно директно да им се предоставят оръжия, по-елегантно е да се забравят по складовете от бързане или нещо подобно. Тъй като този сценариий е банален и вече отигран няколко пъти на други места, политическите лидери лесно могат да предвидят какво ще се случи и какви са целите. Оттук нататък контролът върху процесите в Афганистан ще зависи единствено от наработките и уменията за проектиране от страна на специалните служби на четири държави – САЩ, Великобритания, Пакистан, Русия. Останалите държави ще водят просто разговори по темата „Афганистан“ и ще изразяват притеснения.

Другите по-важни теми, които лидерите на Германия и Русия са обсъдили, са ситуацията в Украйна и Беларус. Двете страни са обект на активни мероприятия от двата политически полюса – САЩ и Русия. Една Украйна в НАТО или Беларус в НАТО би било унищожително за националната сигурност на Русия. От друга страна, Украйна и Беларус, погълнати напълно в руската сфера на влияние, създават проблем за глобалното надмощие на САЩ, тъй като това ще доведе до реинтегриране на постсъветското пространство и образуване отново на политически гигант с невъобразима военна мощ. 

На срещата Меркел-Путин е обсъдена също и темата за „Северен поток-2“. До окончателното приключване на газопровода остава да се изградят едва последните 15 км по море. Меркел и САЩ настояват Русия да продължи транзита на газ през Украйна, страна, чийто политически елит нарича Русия „агресор“. Украинците напрегнато очакват решението на Русия за газовата тръба и се надяват руснаците да бъдат притиснати от ЕС. В същото време президентът на Украйна Зеленский подписа на 21 юли Закон за коренното население на Украйна, където руснаци не присъстват. С това украинците грубо се подиграват на изказванията на Путин за историческото единство на руснаци и украинци. Владимир Путин счита, че украинският елит е предприел курс към насилствена асимилация и подмяна на националната идентичност. И още на следващия ден, 22 юли, Русия се обръща към Европейския съд по правата на човека с жалба против Украйна. Именно на подобен фон Меркел се опитва да получи от Путин обещание да поднови договора за транзита на газ през Украйна и след 2024 г. Срещата на Меркел със Зеленский е в Киев днес, на 22 август.   

Като цяло Меркел се държи очаквано – иска от Путин да освободи Навални и дава предимство на постлибералните ценности пред всичко останало. Дори Путин да обръща темата за опасността от нова надигаща се мигрантска вълна, Меркел отново заговаря за правата на човека и Навални. Така или иначе Путин не е лидер, който може да бъде притискан, пък било то и от Меркел, и е категоричен, че Навални няма да бъде освободен.

Въпреки че Германия подпомогна САЩ за действията им в Украйна, въпреки че често първа е била проводник на санкции срещу Русия, въпреки че Германия е най-виновна за опустошителната мигрантска вълна, която беше допусната в Европа, Ангела Меркел е възприемана от руснаците като добър приятел, който познава Русия. Като ученичка тя пътува в Съветския съюз, ходи на олимпиади по руски език, и дори изучава руски на терен, живеейки няколко месеца в Донецк, тогава в рамките на СССР. Между Путин и Меркел винаги е имало взаимни симпатии, политически флирт и заедно с това огромно недоверие. С помощта на Русия по времето на Меркел Германия се превръща в най-мощния газов хъб в Западна и Централна Европа. Употребата на немного скъп руски енергиен ресурс и износът за американските пазари подпомогнаха германската икономика да придобие статус на геоикономически лидер, а политическото тяло на Германия да изразява обединената мощ на Европа. Меркел е изключително прагматичен ръководител. Тя ползва симпатиите на Русия като икономическо предимство, но същевременно винаги е откликвала на американския натиск за антируски действия, санкции, медийно демонизиране на Путин и публична русофобска риторика. Ангела Меркел е един от най-ловките политически лидери на нашата съвременност. Единствената й грешка, за която се покая, но твърде късно, е приложението на иначе симпатичния и хуманен мултикултурализъм в действие. Единствената й грешка, която промени същността на Европа необратимо... 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..

публикувано на 11.04.25 в 14:04
Д-р Огнян Игнатов

Доктор предлага шофьори-нарушители да дават дежурства в реанимацията!

Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..

публикувано на 11.04.25 в 13:18

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25
Иван Михайлов

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..

публикувано на 10.04.25 в 17:46

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22
Лили Иванова

Да надхитриш времето и да преминеш през него с аплодисменти - Лили Иванова

Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни.  "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..

публикувано на 10.04.25 в 10:46