Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моузес Налока: Винаги приемам предизвикателството като шанс и нова възможност

Опитайте се да постигнете резултата, влагайки друг подход

Моузес Налока
Снимка: личен архив

"Сигурно знаете, че  психологията и начина на мислене са 90% от нашия успех, а останалите са самото изпълнение. Техниката, която прилагате, вашите умения, докато работите или се състезавате. И така аз бях поканен от Федерацията по карате, за да подкрепя състезателката в начина ѝ на мислене. Да, аз бях избран да работя с тази Федерация. В този момент обаче бях в Лондон и в началото си беше като „Мисия невъзможна“. Успяхме първо да се класираме, а после на по-късен етап и да спечелим златния медал. Да, и аз имам принос за спечелването на това отличие. Успях да подкрепя в точния момент Ивет Горанова в нейното поведение и начин на мислене. Аз не съм експерт по карате, но съм експерт по  човешкото поведение,  разбирам начина на мислене и знам какви умения са необходими за постигане на целите", каза за БНР Моузес Налока,  юрист по образование, който работи като консултант по бизнес и личностно развитие.

Моузес Налока и  Ивет Горанова     Снимка: личен архив

Той подкрепи олимпийската шампионка Ивет Горанова, след като Федерацията по карате се свързала с него. 

"Аз самият обичам предизвикателствата, отворен съм за възможности и за големите шансове в живота. Винаги съм възприемал предизвикателствата като нова възможност. И разбира се, когато ми се обадиха и ми казаха, че се нуждаят от мотивационен треньор за квалификациите за Олимпиадата в Япония и това се случва буквално три дни преди квалификациите в Париж. Имах два часа, за да взема решение. Казах, да нека да го направим. А аз се съгласих, тъй като вече виждах резултата, бях го начертал. За първи път каратето щеше да бъде дисциплина на Олимпийските игри и още повече България да участва с представител в Токио. Добре!  -  казах си. Това означава, че ще се борим за златен медал по карате в Япония. И това се случи. Винаги приемам предизвикателството като шанс и като нова възможност. И като мотивационен треньор бих искал да се обърна към тези които сега ни слушат: " Не гледайте на предизвикателствата като ох, защо точно на мен и защо точно  аз!“ Кажете си това е голям шанс и истинска  възможност за мен!. Животът ме предизвиква да стана по-добър и така и аз постъпих.  В началото на нашето общуване забелязах, че екипът не правеше правилно нещата. Но когато започнахме да работим с екипа по правилния начин, успяхме да се класираме в Париж за Токио и спечелихме  златното отличие, а това си беше повратна точка и голяма промяна за всеки един“.

Той заяви, че неговата работа като coach - треньор е да открива скрития потенциал, който носи  всеки един от нас.

"Но човек наистина трябва да бъде отворен, готов за новото. В момента, в който човек наистина се отвори, пред него се откриват нови възможности и така позволява в живота му да се случват чудеса. Много хора смятат, че хората занимаващи се с кариерно развитие и мотивация са психолози или терапевти. И решават да се обръщат към компетентно лице,  когато имат проблем. А всъщност мотивационният треньор не се занимава с терапии или психологически проблеми. Да кажем, че вие се справяте добре, но се нуждаете да се справяте още по-добре и най-вече да постигате целите си. На мен ми плащат не, за да им разрешавам проблемите. Хората знаят къде се намират и от точка А до точка Б те искат да скъсят тази пропаст, която стои и аз ще им помагам точно в това да го направят по-успешно и по-бързо. Не говорим за провал, а за опитност. Когато говорим за неуспех или несполука, провалът ни насочва към това, че нашата стратегия не е правилна. Навежда ни на мисълта, че прилагаме погрешни стъпки и трябва да променим посоката", допълни Моузес Налока. 

Според него всеки трябва да има мотивиращ треньор в живота или коуч.

"Да, нека да споделя трите важни стъпки, за които ме питате. На първо място трябва да сте наясно към какво се стремите, каква е целта, която искате да постигнете в живота си. На второ място - да предприемете действия и ако нещата не се случват да не се отказвате от вашата цел, а да смените стратегията, подхода. Опитайте се да постигнете резултата, към който се стремите по друг начин, влагайки друг подход. Няма да спра да повтарям, че трябва да смените подхода, докато не постигнеге целта.  На трето място бъдете винаги благодарни! За всяка стъпка, която правите, наистина бъдете много благодарни и се насладете на процеса, на развитието на нещата. И докато постигнете даден резултат, обърнете повече внимание на действията, на процеса, на самия път, а накрая се насладете на постижението. И не забравяйте, че животът е непрекъснато движение от една задача към друга. И да, с познанията и уменията, които съм натрупал, мога да бъда полезен и да ви покажа онези стъпки, необходими за постигането на успешни резултати. А след това идва най-важното нещо, то е истински ценното -  именно да се чувстваме изпълнени и удоволетворени от свършеното".

Той заяви, че в момента, в който сме наистина отворени, позволяваме на Вселената да ни подкрепя, да разкрива нови възможности пред нас.

"Когато сте отворен, вие наистина се отваряте за възможността да разгърнете потенциала си. На второ място трябва да се оставите на потока с доверие така, както е при реката. Нека да обясня какво е това състояние. Това е момент,  когато Вие престанете да се съпротивлявате или да поставяте пречки и всякакви спънки. Много хора така и не стигат до това разгръщане на потенциала, защото са вкопчени в миналото и си стоят там закотвени със спомена от преди 20 години, когато някой ги е обидил или им е казал нещо неприятно и те са сърдити.  Когато сте отворен, вие си позволявате да се отпуснете и да следвате, да сте в синхрон с Вселената. Но ако изпитвате тежест или обида е различно. Ако обаче сте простили, тогава  всеки може да постигне и да изрази потенциала си. Избягвайте огорченията, гнева, критиката. И не забравяйте, че винаги трябва да работите върху себе си и да се развивате. Много хора всеки месец изкарват пари, но никога не се обръщат към себе си или да работят върху себе си. Трябва да работите много повече върху себе си, отколкото върху работата, с която се занимавате! Когато единствено и само се концентрирате върху работата и в осигуряването на дневните нужди, намерете време, за да започнете да работите върху себе си - тогава това, с което се занимавате се превръща в истинско богатство. Всеки път, когато работите върху вашето усъвършенстване това отваря и помага за разгръщане на вашия потенциал. Доказано е, че човешките същества успяваме да разгърнем едва 5% от нашия потенциал, а при някои хора е и много по-малко“.

Той сподели, че книгата, която е оказала силно влияние в живота му е „The Mind Management“ - „Управление на ума“ на професор Стив Питърс.

"В нея се разказва за това по какъв начин работи мозъка и как мозъкът се включва в различни процеси.  Но нали знаете, че най-добрата книга не е тази, която вие четете, а е тази която вие пишете. И сега подготвям книга, която се надявам много  скоро да види бял свят и да ви изненадам. Тя носи заглавието "MINDSET," книга с набор от мисли и инструменти. И аз насочвам моето внимание именно върху този набор от мисли и инструменти, като се питам в книгата какви са способностите и уменията, които биха ни помогнали да се справяме много по-добре. В тази книга  разглеждам и изследвам необходимите умения и способности, които ни провокират, за да действаме и да се справяме по добре в живота. А що се отнася до хората, които са оказали наистина положително влияние за моето развитие, може би на първо място бих посочил моята майка- тя беше и първата, която повярва в мен и ме е подкрепяла във всеки един момент, дори за спечелването на този златен медал, тя пак ме подкрепи. Тя е невероятна в умението да говори, да подкрепя и да общува. Друг важен човек в живота ми е моят мотивационен треньор и обучител -  Тони Робинс. В различните области, няколко са обучителите в моя живот и ние също въпреки, че сме обучители,  си имаме хора, които ни насърчават и съветват, за да можем и ние да разгърнем максимално потенциала в нас. Когато пак говорим за Уганда, България и Япония,  разбира се аз трябва да благодаря на моята половинка  в живота - Тотка Спасова, благодарение на която аз съм в България и работя с различни компании и невероятни  хора. Нямаше да е възможно да стигнем до такива невероятни успехи, до националния екип, както и до спечелването на златния медал. Наистина искам да отправя гореща благодарност към нея, защото именно тя беше причината аз да дойда във вашата държава като мотивационен треньор, както и възможността да подкрепям и насочвам Ивет Горанова по пътя ѝ към олимпийското злато".

Първите пет години от детството си Моузес Налока прекарал в Уганда, а след това в Италия.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44