Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оценката на учители и ученици от Добрич за онлайн обучението

Средно училище „Любен Каравелов“ в Добрич
Снимка: www.dobrich.bg

На отраслов съвет за тристранно сътрудничество в системата на средното образование ще бъде обсъден планът на образователното министерство за новата учебна година и различните сценарии, които той предполага според броя на заболелите от коронавируса.

Предвиждат се различни мерки - от локални към национални, в зависимост от тежестта на ситуацията.

Изминалата година, преминала почти само в онлайн среда, даде много уроци и показа както много предимства, така и редица недостатъци.

По думите на преподавателя по история Надежда Иванова учениците и по-младите ѝ колеги са свикнали по-бързо с онлайн обучението.

„Лично за мен какво беше доброто - може би се състои в това, че имахме възможност да ползваме различни ресурси, които е трудно да ползваме в класната стая. Това мъничко като че ли отвори странични врати. Другото добро нещо, което аз намерих и успях да организирам е да запозная децата с различни хора. Знаете, че гостуването на чужди лектори, професори, доценти, специалисти в различни области на историята в обикновени времена е малко по-трудно, докато сега с натискането на един бутон можеш да присъединиш различни хора във виртуалната класна стая.

Още през първата година, след като започнала да преподава в училище Стела Андреева се сблъскала с предизвикателството на онлайн обучението.

"Аз усещам как учениците ми стават резистентни към моя глас, тъй като аз разполагам само с него. Те вече усетиха, че са си вкъщи, изпитват комфорта на това и се възползват по оптимален начин. Понякога ти казват, че не могат да отговорят, тъй като трябва да отидат да разбъркат нещо в кухнята. Има го този битовизъм, липсва фокусът върху образованието“.

На Траяна Димитрова и Гергана Василева им предстои последна година в гимназията и двете момичета се надяват тя да протече присъствено, за да се насладят като за последно на емоцията на пълните коридори, класните стаи, оживените разговори в двора.

"Според мен онлайн обучението не е толкова ефективно, колкото присъственото. Доста често ни доскучава, разсейваме се от нещата, които ни заобикалят вкъщи, което не е много добре. По този начин работата на учителите се обезсмисля и не научаваме толкова много само слушайки го“.

"Онлайн обучението със сигурност е по-удобно - може би и за учители, и за  ученици, защото си в зоната си на комфорт вкъщи и не се налага да се приготвяш, да бързаш за някъде всичко става за момента, но от друга страна сме много по-разконцентрирани и учебният процес не е ефективен въобще".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09