Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остров Св. Кирик и Юлита крие следи от цивилизации 6 хиляди години пр. Хр.

Ще успеем ли от разрухата да сътворим културен център

Снимка: архив

Отношението ни към остров Св. Кирик и Юлита трябва да бъде специално, каза в интервю за БНР министърът на културата проф. Велислав Микнеков. Той сподели свои впечатления от мястото и изрази възмущението си от опитите островът да бъде използван, включително с идеи за автобусна гара и паркинг или като хазартен център. 

„Едно след друго безобразия, които са толкова смущаващи. Аз не мога да повярвам на очите си какво видях. Такава разруха, такова унищожение, такова плячкосване, дори кражба, което не е в рамките на човешкия разсъдък. Това е толкова красиво място.“

„Островът е голям, там има следи от цивилизации 6 хиляди години преди Христа, още преди да се изпълни Черно море с водата, с която е дошъл потопът през Босфора. Имало е чудесни възможности за появата на цивилизация и там започва една от най-старите световни цивилизации, далеч преди шумерите дори, далеч преди Египет. И отношението ни трябва да бъде наистина специално към това свещено място“, коментира Минеков. 

Петър Стоянович  Снимка: Ани Петрова, БНР

Бившият министър на културата проф. Петър Стоянович също е на мнение, че островът трябва да остане част от българската култура и изкуство и има прекрасни възможности за развитието на „този уникален географски център на нашето крайбрежие“.

Стоянович е силно притеснен, ако „наистина има някакви попълзновения от която и да е община за стопанисване и придобиване на толкова голям периметър“.

Самият аз съм се бил почти с бившия кмет на града, който искаше да го направи автобусна площадка и паркинг за автомобилите. Абсолютно без всякакъв свян го поиска тогава и биеше по масата“, разказа той в предаването „Неделя 150“.

Водолазите от подводна експедиция на Националния исторически музей през 2011 г. откриват край острова няколко каменни котви. Снимка: БГНЕС

В момента няма никаква възможност да се поделя тази собственост, категоричен е Велислав Минеков.

„Трябва да има човек в министерството, който буквално да спаси острова и да предложи програма за възстановяването.“

Проф. Минеков оповести, че има концепция за острова от 2010 година. Една година върху нея са работили „11 души, достойни имена“, уточни той.

Министърът на културата смята, че тази концепция трябва да се реализира.

Снимка: архив на археологическия екип, работещ на острова

„Нещата са професионално направени. Основното е с археологическите проучвания, които вече текат десета година.“

„В основана на концепта сградата (на рибарското училище, по-късно военноморска школа - бел. ред.), се предлага като Музей на черноморската култура.“

Според Минеков единият от вариантите за финансиране са европейските средства.

Археологически разкопки на остров Св. Кирик и Юлита

Има възможност да се ползват такива в следващия програмен период. 2 милиарда и половина се насочват в тази посока, конкретно за консервация и реставрация на ценна архитектура, на археология.“

Велислав Минеков обясни, че пред сградата на някогашното училище на острова е имало огромен торпеден катер, който пред последните няколко години е изчезнал.

Отиде на скрап. Откраднаха кораб. Но това е най-малката част от безобразието. Вътре стълбите са имали прекрасен парапет от ковано желязо. Всичкото това е изрязано и е дадено за претопяване. Разбивани са врати, свалили са радиаторите.“

Велислав Минеков  Снимка: БГНЕС

Цялата площ е 82 декара. Има възможност за сцена, където с много по-големи възможности да се представят и събития от празниците на изкуствата „Аполония“, отбеляза министър Минеков.

Там се предлага аквариум, което също би било интересно. Това може да бъде много печеливш музей.“  

От актуализацията на бюджета за култура са поискани 22 милиона лева, съобщи още Минеков, като нарече това нищожно и на ръба на мизерията на фона на финансовите резултати на културните институции за изминалата година. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27