„Едно след друго безобразия, които са толкова смущаващи. Аз не мога да повярвам на очите си какво видях. Такава разруха, такова унищожение, такова плячкосване, дори кражба, което не е в рамките на човешкия разсъдък. Това е толкова красиво място.“
„Островът е голям, там има следи от цивилизации 6 хиляди години преди Христа, още преди да се изпълни Черно море с водата, с която е дошъл потопът през Босфора. Имало е чудесни възможности за появата на цивилизация и там започва една от най-старите световни цивилизации, далеч преди шумерите дори, далеч преди Египет. И отношението ни трябва да бъде наистина специално към това свещено място“, коментира Минеков.
Бившият министър на културата проф. Петър Стоянович също е на мнение, че островът трябва да остане част от българската култура и изкуство и има прекрасни възможности за развитието на „този уникален географски център на нашето крайбрежие“.
Стоянович е силно притеснен, ако „наистина има някакви попълзновения от която и да е община за стопанисване и придобиване на толкова голям периметър“.
„Самият аз съм се бил почти с бившия кмет на града, който искаше да го направи автобусна площадка и паркинг за автомобилите. Абсолютно без всякакъв свян го поиска тогава и биеше по масата“, разказа той в предаването „Неделя 150“.
В момента няма никаква възможност да се поделя тази собственост, категоричен е Велислав Минеков.
„Трябва да има човек в министерството, който буквално да спаси острова и да предложи програма за възстановяването.“
Проф. Минеков оповести, че има концепция за острова от 2010 година. Една година върху нея са работили „11 души, достойни имена“, уточни той.
Министърът на културата смята, че тази концепция трябва да се реализира.
„Нещата са професионално направени. Основното е с археологическите проучвания, които вече текат десета година.“
„В основана на концепта сградата (на рибарското училище, по-късно военноморска школа - бел. ред.), се предлага като Музей на черноморската култура.“
Според Минеков единият от вариантите за финансиране са европейските средства.
„Има възможност да се ползват такива в следващия програмен период. 2 милиарда и половина се насочват в тази посока, конкретно за консервация и реставрация на ценна архитектура, на археология.“
Велислав Минеков обясни, че пред сградата на някогашното училище на острова е имало огромен торпеден катер, който пред последните няколко години е изчезнал.
„Отиде на скрап. Откраднаха кораб. Но това е най-малката част от безобразието. Вътре стълбите са имали прекрасен парапет от ковано желязо. Всичкото това е изрязано и е дадено за претопяване. Разбивани са врати, свалили са радиаторите.“
Цялата площ е 82 декара. Има възможност за сцена, където с много по-големи възможности да се представят и събития от празниците на изкуствата „Аполония“, отбеляза министър Минеков.
„Там се предлага аквариум, което също би било интересно. Това може да бъде много печеливш музей.“
От актуализацията на бюджета за култура са поискани 22 милиона лева, съобщи още Минеков, като нарече това нищожно и на ръба на мизерията на фона на финансовите резултати на културните институции за изминалата година.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..