Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щафетна гладна стачка с искане за оставката на главния прокурор започва от Русе

Стачката се организира от Русенския граждански комитет „Съвест“.

Щафетна гладна стачка с искане на оставката на главния прокурор Иван Гешев започват от 1 септември активистите от Русенския граждански комитет „Съвест“.

Преди близо три години група русенци, обединени в граждански комитет „Съвест“, започнаха щафетна гладна стачка в подкрепа на Десислава Иванчева и Биляна Петрова. Тогава активистите бяха убедени, че са нарушени гражданските права на задържаните в ареста и настояваха мярката им за задържане да бъде променена и те да се приберат в домовете си.

„На 40-ия ден те я отмениха, значи постигнахме целта си. Може да е съвпадение, може да е каквото и да е, но мисля, че понеже се бяха включили в нашата гладна стачка… от Канада, от Испания, от Съединените щати българи и от цяла България, разбира се“, каза Лука Аркалиев, председател на Русенски граждански комитет „Съвест“.

Когато започнаха протестите миналата година с искане за оставка на правителството на Борисов, от комитет „Съвест“ бяха първи на площада и останаха там до края. Нещо повече - всяка сряда те продължават да протестират пред Съдебната палата в Русе и да искат оставката на главния прокурор Гешев.

„Ние искаме този прокурор да си отиде колкото се може по-бързо. И тъй като досега не се получава това нещо, отново влизаме в щафетна гладна стачка.

Аз ще бъда на първи (1 септември – б.р.), първият, и след мен продължават останалите. В момента списъкът ни е около 25 души, той продължава да се попълва“, каза Аркалиев.

Според създадената вече организация всеки ден по един от доброволците ще се лиши от храна в продължение на 24 часа, а до тези действия се стига, тъй като търпението им е изчерпано, допълва Васил Събев, секретар на комитет „Съвест“.

„Ние целим да усилим натиска върху господин Гешев, още веднъж да го призовем да не се прави на толкова голям тарикат и да се надсмива с един такъв грандомански тон, а просто да се вземе в ръце, да си подаде оставката час по-скоро и да махне този позор от себе си. Това ни е целта“, каза той.

Гладната стачка ще е безсрочна, а за участие в нея са се записали както хора от цялата страна, така и живеещи в чужбина.

„Един има предпочитания към БСП, друг към БКП, друг към „Демократична България“, както аз например съм към „Демократична България“. В случая при нас няма партийност в тази наша акция. Още веднъж ще подчертая, че тя е общонационална… Втори в списъка след г-н Аркалиев е Радко Димитров от Канада, трети е говорителят на организацията, четвърти е Милко Димитров от САЩ – бивш корабостроител, русенец, на 9 септември е Върбан Христов – русенски художник, в момента е в България, но живее и работи във Франция. Интересно е участието и на Петър Кърджиев – пиара на Иванчева, Биляна Петрова, нейният заместник-кмет, в момента в домашен арест, тя също изяви желание, един богослов – Дилян Николчев…“, каза Васил Събев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За какво може да потърсим помощ в Европейския потребителски център?

Малко след празници и в летните месеци започват да се получават повече жалби, свързани с пътуване с въздушен превоз . Това обясни пред БНР  Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център за България, който  предоставя безплатни съвети и помощ. Инструмент за проверка на е-търговци предпазва клиенти "На нашия сайт могат да се..

публикувано на 23.07.25 в 13:25
Изтребител

Турция се приближава до закупуване на 40 изтребителя "Юрофайтър"

Турция и Великобритания са подписали меморандум за разбирателство, който позволява на Анкара да бъде потребител на изтребители "Юрофайтър", отбелязвайки значителен прогрес в преговорите за закупуването на изтребителите, които текат от месеци, предаде Ройтерс. Турция иска да закупи 40 изтребителя "Юрофайтър" на обща стойност около 5,6 млрд...

публикувано на 23.07.25 в 13:06
Мирослав Боршош

ЕС облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани

Облекчава се режимът на издаване на туристически визи за турски граждани у нас. Министърът на туризма Мирослав Боршош уточни, че новият регламент е в сила от средата на юли. Именно от средата на юли Европейският съюз облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани. Очаква се това да улесни пътуванията и да подпомогне..

публикувано на 23.07.25 в 13:05

Четири са номинациите за Антикорупционната комисия. Кои са те?

Четири са номинациите за тричленната Антикорупционна комисия. Сред тях не е тази на настоящия ѝ временно изпълняващ функциите председател Антон Славчев. Две от номинациите са общи - на ГЕРБ, ИТН и БСП - на досегашния член на Комисията Стоян Петков и на адвокат Мария Даскалова.  Своя отделна кандидатура е издигнал Драгомир Стойнев от БСП -..

публикувано на 23.07.25 в 12:58

НС прие промени в бюджета, свързани с Инвестиционната програма за общински проекти

Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно на общини,..

публикувано на 23.07.25 в 12:33
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: "Величие" ще подкрепи вота на недоверие

Ивелин Михайлов от "Величие" беше категоричен: неговата формация ще подкрепи вота на недоверие, тъй като са влезли в Народното събрание, за да свалят правителството. Борисов: ПП-ДБ, "Възраждане", "Величие" са едно и също БСП-ОЛ: Нека българите знаят, че имат държава зад гърба си при преминаването към евро Той обаче обвини..

публикувано на 23.07.25 в 12:32

Ще се стигне ли до мащабен ефективен протест в сектора на здравеопазването?

"Голяма част от здравеопазването може да стачкува. Смятаме да направим ефективна стачка там, където може". Това заяви пред БНР д-р Иван Кокалов, КНСБ , Надзорен съвет на НЗОК. "Да излезем на улицата и да заявим, че не може повече така да се отнасят към здравеопазването, към доходите, към условията на труд, включително и към начина, по който се..

публикувано на 23.07.25 в 12:30