Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ива Христова: При по-голям дял ваксинирани, се спират мутациите на вируса

Преболедувалите и от първичния вирус - Ухан и от Британския вариант засега показват доста добра защита и срещу Делта варианта

Ива Христова
Снимка: БГНЕС

Странични ефекти от ваксините има, но те са толкова редки и много леки, като втрисане, болки на мястото на инжекцията, а същевремнно видяхме колко души около нас починаха от Covid-19 , как тежко протича болестта, с дълъг и тежък постоквод синдром – с месеци хората не могат да се възстановят, влияе на сърце, бял дроб и мозък, невъзможността за концентрацията, и българите пак не се ваксинират, макар че ваксината предпазва и вас, и останалите“, каза пред БНР проф. Ива Христова,  директор на НЦЗПБ.

„Да, единични хора може и с ваксината да се разболеят, но ще предпазим цялото общество. При повече ваксинирани смъртността спада значително, ваксината ти връща предишния живот, а като ги избягваш ваксините, ти се страхуваш да общуваш, всъщност ти страдаш.

Отделно, че при по-голям дял ваксинирани, се спират мутациите на вируса. Ние от НЦЗПБ сме в центъра на огнището, а нямаме болни, защото сме ваксинирани", посочи още проф. Ива Христова.

Имунолозите: 5 на сто от имунизираните няма да образуват антитела

По думите й има преболедували, които се ваксинират, за да имат имунитет. Проф. Христова заяви, че всеки ще се срещне с болестта:

"Преболедувалите за момента, и от първичния вирус - Ухан, и от Британския вариант, засега показват доста добра защита и срещу Делта варианта, но ако не се ваксинират хората, вирусът ще продължи да мутира.

В момента Делта варианът силно инфекцизен и се налага", заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.

По думите има данни в момента, че Т-клетъчният имунитет се запазва дълго време при следваща среща с този вирус. Проф. Христова не даде категоричен отговор дали да се поставя трета бустерна доза ваксина.

"За нас ваксинираните първи медици, все още не се налага трета доза", коментира още проф. Христова.

"За" или "Против" ваксините - какво споделят столичани:

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Атанасов

"Черна писта". Ученик разработи интерактивна карта с всички ПТП в страната

Интерактивна карта с всички пътни инциденти в страната разработи 18-годишният ученик Мартин Атанасов. "Черна писта" е постижение, което държавните институции не са успели да реализират досега. Мартин е част от гражданско обединение срещу "Войната по пътищата" и е създал цифров инструмент, който визуализира тревожната статистика на пътните..

публикувано на 30.05.25 в 17:33

Стресът - новата епидемия, платформа хваща ранните последици

Един от всеки четирима работещи в ЕС има проблем, свързан със стреса , според престижно европейско проучване. Данните в световен мащаб сочат, че един от трима души на възраст от 18 до 75 години страда от психично разстройство - най-често депресия или тревожност. Тенденцията е хроничните болести да се развиват във все по-ранна възраст . Заболелите..

публикувано на 30.05.25 в 11:37

Д-р Ваня Тагарева: Васил Терзиев продължава да се прави на жертва

Васил Терзиев продължава да се прави на жертва . Това заяви пред БНР д-р Ваня Тагарева - председател на общинската комисия по обществен ред и сигурност, зам.-председател на Столичния общински съвет.  " Подкрепихме бюджета, който беше предложен от кмета Васил Терзиев, като разбира се направихме съответните изменения, допълнения и промени - нещо,..

публикувано на 30.05.25 в 10:49

Кочани - арести има, но няма официални обвинения, няма и съдебни дела

Приключил ли е случаят Кочани? Пожарът на 16 март в единствената дискотека в градчето отне живота на 62-ма предимно млади хора и нанесе травми за цял живот на още 200. Невиждана солидарност за спасяване на ранените показаха съседните държави . В България бяха настанени 16 от тежко пострадалите млади хора, лечението на които продължава и..

публикувано на 30.05.25 в 07:36

Близо 80 младежи празнуваха бала си в резиденция "Бояна"

Близо 80 младежи празнуваха снощи абитуриентския си бал в резиденция "Бояна". Събитието е част от благотворителната инициатива на президента "Подкрепи една мечта", насочена към младежи, настанени в социални институции и приемни семейства .  "Най-голямата ми мечта е да издам стихосбирка",  "Да си имам мой ресторант, да не съм зависима от..

публикувано на 30.05.25 в 06:45

Лимфедем - проблем без решение за хиляди хора в България

" Тази работа е много трудоемка, но не е вярно, че в България никой не я работи ", изтъкна в интервю за предаването "Хоризонт до обед" д-р Кристина Павлова – завеждащ отделението по физиотерапия и рехабилитация в столичната многопрофилна болница "Люлин". "Вярно е, че малко хора я работят правилно и ние нямаме такива специализирани..

публикувано на 29.05.25 в 11:58

Проф. Асен Асенов за американските мита: Бъркотията е много по-голяма, отколкото се очакваше

Федералният съд по международна търговия на САЩ обяви за противоконституционни действията на президента Доналд Тръмп относно използването на мита за регулиране на търговията. В решението се посочва, че държавният глава е превишил правомощията си, тъй като регулирането на търговията чрез тарифи трябва да се извършва от Конгреса, а не от..

публикувано на 29.05.25 в 11:09