Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Софийски солисти“ е 22-ият носител на наградата "Аполон Токсофорос

Снимка: apollonia.bg

Камерният ансамбъл “Софийски солисти“ е 22-ият носител на наградата "Аполон Токсофорос". Тя се присъжда от фондация „Аполония" на изявени български творци за значим принос в развитието на българската култура и представянето ѝ зад граница.

Камерният ансамбъл “Софийски солисти“ получи наградата "Аполон Токсофорос"

Със сюитата "Дон Кихот" на композитора Георг Телеман и една интересна концертна програма, представена от виртуозния ансамбъл "Софийски солисти"  беше поставено началото на 37-то издание на празниците на изкуствата "Аполония". Минути преди откриването артистичният директор на "Аполония"  Маргарита Димитрова връчи наградата "Аполон Токсофорос" на дългогодишния диригент на състава проф. Пламен Джуров. 60 години дълъг период на създаване, утвърждаване чества ансамбъл "Софийски солисти".

„Аполония"  е един заразителен пример в областта на културата и на туризма. Не съм си представял, че още първите издания ,които съм виждал  тук може да предизвикат толкова интерес и подражание в други Черноморски градове. Сега има много фестивали, но „Аполония" продължава да бъде уникален, защото е от малкото, ако не единственият фестивал, който събира видовете изкуства на едно място. При това ги събира след една много щателна и точна селекция  - кой участва, с какво и каква тематика има. Като прибавим към това и средата, в която се провежда фестивала - тази непринуденост, контактност, защото фестивала е празник. Празникът не може да бъде само между музикантите, тук е между музикантите и публика, между музиканти,  артисти, художници, писатели. Сцепление на интелигенцията и дейците на изкуствата", каза за БНР проф. Пламен Джуров.

Съставът е създаден в друг политически строй и друг принцип на разпространение на музикалното изкуство.

"Сега попадаме в една среда, която е квазипазарна, кавазикултурна, но има грижи към съставите особено от гледна точка на Столичната община към нас. Но е много по-трудно. Едно време имаше целенасочена политика за международните изяви на българските състави. Сега всеки се оправя сам или чакаш някои да се сети за теб".

На 31 август по време на "Аполония" зрителите ще видят моноспектакъла на Мария Касимова-Моасе "Свободно падащи истории".

Тя сподели, че когато представяла първите си две книги пред  различна аудитория започнала да разказва истории.

"Аполония" започва в Созопол, над 50 събития са програмата

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57