Има голям интерес към културните събития. Вечер забързаните посетители, дошли специално за "Аполония" се отправят към лятното кино, към поредната театрална постановка, на която да разговарят с театроведите или да се включат в майсторски класове по творческо писане с изявени наши автори, а по-късно да послушат джаз под звездите“.
Цяла нощ писатели, художници, фотографи показват в галериите на морския град свои творби.
"Предизвикателствата пред тази и миналата година бяха много сериозни, но ние и миналата година направихме фестивала, който премина при изумителен интерес от публиката и голяма радост за артистите“, каза за БНР директорът на Фондация "Аполония " Маргарита Димитрова.
Първият носител на наградата "Аполон Токсофорос" получи пианистът Людмил Ангелов. През 2021 отличието получи “Софийски солисти“. Наградата се дава за постижения в областта на културата.
„Софийски солисти“ са световно известен състав, който съществува близо 60 години, което е много уважително и много важно. Те са били при нас и други години, но имам чувството, че снощи се възродиха като чели това беше техния първи концерт. Такова усещане имах и аз, и публиката, която влезе в залата на амфитеатъра. Такова настроение, такова истинско желание за свирене, невероятно беше“.
Маргарита Димитрова посочи, че всички събитията от фестивала „Аполония“ се провеждат на открито.
„Всички събития са навън, но и хората, които идват като публика и като изпълнители са с емоция, с такова желание, защото знаят, че фестивала е на много високо ниво. Това, което става тук е единствено, неповторимо, вълнуващо“.
Тя подчерта, че изкуството е най-важното.
"Трябва да го запазим, да го съхраним, защото то е нещото, което държи цивилизацията на света – това е и нашето верюе и вярваме, че хората тук ще бъдат ваксинирани с изкуство и култура".
„Аполония“ започва в Созопол, над 50 събития са в програмата
Повече можете да чуете в звуковия файлСофия Арт Институт е организация, която дава равен достъп до изкуство на всеки. Наред с много други проекти, екипът, воден от пианистката Венета Нейнска, стартира организирането на Хорова академия, в която ще могат да участват ентусиасти от различни възрасти. Под артистичното ръководство на Яна Делирадева и Валентина Георгиева, Хоровата академия ще..
На 24 ноември с официално откриване на барелеф и концерт под надслов „Паметта дирижира времето“ Община Шумен, Симфониета Шумен, гост-солистката Пламена Мангова и диригентът Славил Димитров отдадоха почит към паметта на маестро Станислав Ушев. Барелефът вече е поставен на източния вход на Община Шумен, а негови автори са скулпторът Бехчет Данаджъ..
На 28 ноември в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София ще бъде открит фестивал за съвременна музика, посветен на 100-годишнината от рождението на композитора Андре Букурещлиев - едно от ярките имена във френския авангард през втората половина на ХХ в. Ще бъдат почетени и други забележителни юбиляри - Лучано Берио и..
Националният музикален театър "Стефан Македонски" кани публиката утре на "Кабаре". Спектакълът ще се играе също на 29 и 30 ноември, както и на 2 декември. Това е гротесков спектакъл за едно общество, което се смее, пее и позира, докато светът навън се плъзга към авторитаризъм. " Живеем в глобална версия на този морален парадокс –..
Тази вечер, 27.11, в Сатиричния театър ще се състои предпремиерата на постановката "Примадони", режисирана от директора на трупата Калин Сърменов. "Едно от нещата, които страшно много ми харесаха в този текст, е неговата липса на претенциозност. Това е един откровен текст, който носи след себе си чиста форма на забавление, усмивка и любов..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме един певец с необикновена съдба, работил основно в оперните театри в Русе, Пловдив и София - баса Алексей Милковски. На 26 ноември се навършват 100 г. от рождението му. Алексей Милковски е потомък на знатна фамилия, чиито корени са във Волжка България. Роден е в..
В сряда, 26 ноември, в Първо студио ще се представи Смесеният хор на на БНР, ръководен от диригентката Любомира Александрова. Началото на концерта е в 19:00 часа, а програмата е особено интригуваща: Ще прозвучат духовни произведения от Ценко Минкин, Золтан Кодай и Ленард Бърнстейн. "Избрали сме три контрастни произведения, като едното от тях..
Български училища в Чикаго, САЩ – "Малко българско училище" и "Малка България" са със спрени субсидии от българската държава . Причината е скандал...
"Рисковете от Бюджет 2026 са в няколко групи, но най-големият риск в момента и най-големият проблем, е, че отсъства каквато и да е чуваемост , каквато и..
Спиране на огъня и посочване на дата на изтегляне на войските от зоната на съприкосновение , това са аксиоми при провеждането на мирни преговори...