Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специален гост в "Хоризонт за вас"

Райна Кабаиванска: Ваксините са едно голямо чудо, което ще ни спаси

Най-важната ми роля е на преподавател на старите италиански оперни традиции

Снимка: operasofia.bg/Св. Караджов

"Ваксинацията е едно голямо чудо, което научните работници успяха да реализират в толкова кратко време. Ваксините ще ни спасят от тази средновековна чума". Това каза пред БНР оперната прима Райна Кабаиванска, специален гост в предаването "Хоризонт за вас" дни преди началото на нейния 21-ви Майсторски клас в НБУ, който ще започне във вторник и ще продължи до края на септември. Днес изтича крайният срок за кандидатстване, а прослушването ще е на 6 септември 2021 г. 

Кандидатите трябва да са със завършено музикално образование или студенти в музикални академии и университети и да бъдат до 32-годишна възраст. За конкурсното прослушване кандидатите е необходимо да подготвят пет арии. Прослушването се провежда лично от Райна Кабаиванска, която избира десет активни участници. Възможен е и допълнителен прием на курсисти. На разположение на участниците са пианисти-корепетитори и преподавател по италиански език.

Оперната прима определи организацията на майсторските ѝ класове като чудо и подчерта, че няма притеснение от това, че той ще се проведе присъствено в условията на епидемията от Covid-19.

Маестра Кабаиванска изказа недоумение от недоверието във ваксините и заяви, че "наличието на средна интелигентност би трябвало да подскаже, че ваксинацията е единственото средство срещу много страшни болести":

"Не ми е ясно защо се ражда проблем с ваксините, когато ние сме в такова опасно положение. Според мен това е единственото средство, което ще ни спаси!".

В своя майсторски клас Райна Кабаиванска работи върху усъвършенстването на вокалната техника и актьорска интерпретация на участниците в избрани от тях произведения. Най-добрите участници се представят в Галаконцерт с оркестъра на Софийската опера и балет. На лауреатите, показали особено високи постижения по време на майсторския клас и Галаконцерта, се присъждат стипендии от фонд „Райна Кабаиванска“ в НБУ за обучение в Италия. Изявени участници в класа ще получат и възможност за участия в спектакли на Софийската опера и балет, концерти на Софийската филхармония и други.

"Моята роля е да предам на младите, на новите поколения това, което аз съм научила, което взех от старите поколения. Да бъда някакъв мост от това артистично минало, за да не спре този поток от богата традиция, култура и изкуство. Аз се виждам в ролята на мост между две поколения, това е най-важната роля, която мога на тези години да изпълнявам", сподели оперната прима пред БНР.

По думите на маестра Кабаиванска днес не може да се каже, че сме в Златния век на операта, защото е променен светът и техническите средства са променени:

"Най-важно е да остане тази традиция. Най-важната роля, която мога да изпълнявам, е на преподавател на старите италиански традиции, защото в Италия се ражда операта и оперната италианска школа е била винаги на първо място".

"Операта може да бъде и школа за култура, за стил, за епоха и за едно историческо виждане. Операта дава емоция, това е ролята на изкуството", смята оперната прима.

Интервюто на Даниела Големинова с Райна Кабаиванска в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

Райна Кабаиванска/НБУ

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12