Различното в тазгодишното издание на Пленера „Хартията“ в Добрич е, че всички творци ще работят на живо в Художествената галерия, като целият творчески процес може да бъде наблюдаван от любителите на изкуството. Благодарение на финансовата подкрепа на община Добрич за участие в пленера са поканени значими имена в художествения свят на страната ни, заяви директорът на галерията в Добрич Недко Недков.
"Написахме и проект към Министерството на културата, свързан отново с пленера и оттам получихме финансиране за издаване на каталог. След приключване на пленера, след изложбата ще издадем каталог, който ще остане в поредицата от всички досегашни каталози, които сме издавали със свидетелство за това, което ще се случи в град Добрич. Дружеството на художниците ни помогна и продължава да ни помага, както с избора на авторите, така и с реализирането по-нататък с организацията на изложбата".
Надеждата ни е като домакини да успеем да предадем гостоприемството на добруджанеца и след многогодишното прекъсване този пленер да остане отново като ежегодна традиция, заяви замeстник-кметът по Хуманитарните дейности в община Добрич д-р Емилия Баева.
"Ние се постарахме да ви предоставим едно изключително арт пространство каквато е художествената галерия - едно място, с което всички ние добричлии се гордеем изключително много и се надявам наистина в тази обстановка вие да създадете не само изключително красиви творби, но да създадете приятелства и да се върнете отново на следващия пленер, който да стане традиция след едногодишно прекъсване".
Един от участниците в пленера е проф. Валери Чакалов, според когото е крайно време обществото ни да се завърне към добре познатото ни от миналото общуване на всички нива.
"Проект, който ме вълнува от години, тъй като съм част от артистите, които имат отношение към понятието "Хартия". Зад него се крият много интересни исторически и емоционални посоки. Така че всеки един артист от нас участниците ще се опитаме чрез средството хартия да създадем една емоционална, артистична визия и среда или проекти. Общуването на артистите в една такава среда е многопосочна, интересна, отключва нови контакти, нови посоки на художествените процеси и смятам, че това е една добра посока, която трябва отново да продължи и да изграждаме обществото на изкуството, на хората, които се нуждаят от него“.
Цветелина Максимова е познат артист на добричката публика след самостоятелната ѝ изложба тук, днес тя е отново гост на Добрич и като участник в Пленера „Хартията“. Тя е била част и от последното провеждане на този Пленер в Балчик през 2003 година.
„Даде ни доста широк хоризонт и нова посока - срещата с авторите и с инициаторите на това събитие. Връщайки се сега тази година отново съм щастлива, защото миналата година след самостоятелната изложба в галерията само чух за идеята това събитие да бъде възобновено. И тази година като се обадиха да ме поканят бях истински очарована за енергията и за смисъла, който дават в тази посока“.
Времето до 10 септември, когато е и краят на пленера, ще бъде и време, в което всички гости ще могат да се запознаят с града и неговите околности според предварително подготвената програма за тази цел. Всички творби, които ще бъдат създадени по време на пленера „Хартията“, ще останат във фонда на Художествената галерия в Добрич. Официалното откриване на изложбата ще бъде на 9 септември.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..