Днес 11 септември се свързва с нападението над кулите близнаци в Ню Йорк. През 1973 г. едно друго важно събитие се случва на същата дата и то е също толкова съдбоносно, колкото нападението над САЩ. Тогава демократичното управление на Чили е заменено с една от най-жестоките диктатури в Латинска Америка. Генерал Аугусто Пиночет започва политически и икономически промени, които ще доведат страната до коренна промяна – такава, която дори днес предизвиква огромни сътресения в обществото. Те започнаха през 2019 г. с масови протести и безредици и продължават и до сега с реформата на обществената, политическата и социалната система.
Странното в този случай е имиджът на Пиночет както у нас, така и по цял свят. Той е прославян от десницата като спасител на Чили от комунизма. Това логично го превръща в привлекателна фигура за всички анти-системни партии и движения в Източна Европа след нежните революции от края на 80-те и началото на 90-те години. Латиноамериканската държава е прославяна като икономическо чудо, а свалянето на демокрацията, смъртта на президента Салвадор Алиенде и мъченията и убийствата на хиляди чилийци лесно се забравят, защото Аугусто Пиночет прилага едно от най-силните оръжия на неолиберализма. Става дума за икономическата програма, създадена от бащата на монетаризма Милтън Фрийдман. Той преподава своята теория за пълно раздържавяване и навлизане на пазара във всички сфери в Чикагския университет. През 60-те години група чилийски студенти учат там и след преврата с подкрепата на американското посолство успяват да предложат на военната хунта идеята за радикални икономически реформи.
Икономиката на Чили е съсипана след като САЩ я задушават в продължение на повече от две години като спират външните заеми, саботират мините, в които се добива мед и спират доставките на резервни части за транспорта. Към септември 1973 г. инфлацията достига 240%.
Реформите на Чикагските момчета са насочени към позитивен бюджет, съкратени са всички държавни и социални разходи, приватизирани са всички предприятия, които са обществени. Основната част от образованието става отново частно, започва прилагането и на пазарни механизми в здравеопазването. Ако погледнем обаче статистиката митовете за икономическото чудо се сриват. Година след като е приложен планът на неолибералите, инфлацията стига до 376%, през 1975 г. е 340% и година по-късно пада до 174%. Най-ниското ниво, до което успяват да я свалят „икономическите експерти“ във времето до 1980 г. е 30% годишно. Цената, която плаща обществото е огромна. Ако след политическите репресии през 1973 и 1974 г. страната е напусната от около 150 хиляди души, а около 1 млн. преминават през концлагерите, от 1976 г. чилийците вече бягат от глад и безработица. Огромна вълна от икономически бежанци тръгва към Канада, САЩ, Франция, Германия и скандинавските страни. За четири години почти 600 хиляди души напускат страната. На всичко отгоре през 1982 г. Чили е ударена от икономическа криза. Всички големи частни банки са застрашени от фалит, а финансовата система е пред колапс. Безработицата отново скача до 20%. Тогава екипът на Пиночет се променя. Новият министър Карлос Контрерас предоговаря външните задължения на страната и с държавни пари спасява трите най-големи частни банки. Част от пенсиите на чилийците са източени в този момент, като тогава се налага и новата пенсионна система с частни фондове. Тя се наложи да бъде реформирана през 2002 и да бъде почти напълно заменена през 2008 г. поради пълният провал и ниските пенсии, които получаваха по-голямата част от хората.
Ако се върнем към кризата от 1982-83 г. ще видим, че чилийците вече са толкова отчаяни, че излизат на протести без да се страхуват от това, че полицията, армията и карабинерите стрелят срещу тях. Това е началото на края за диктатурата. Тя пада през 1989 г., а икономическото чудо започва след това. Реформите в периода на демократичното управление, включващи намеса на държавата в много сектори, успяват да издигнат икономиката на крака.
Резултатът от икономическото управление на Пиночет е едно от най-големите нива на неравенство в света. Богатите 10% от обществото получават над 50% от националния доход. Това е и основната причина за протестите през 2019 и 2020 г. и реформите на политическата и обществената система, които започнаха в латиноамериканската държава.
Но ние продължаваме да вярваме в чудесата на капитализма. През 90-те години чилийски специалисти помагат за нашия преход. В Чили тайните служби на Пиночет направляват промените. Конституцията има анклави оставени от диктатурата. Военните получават амнистия и не са преследвани за хилядите избити обикновени чилийци. Странно ми е как може хора, които се смятат за демократи да почитат сатрапи, които унищожават демокрацията. Всъщност, управлението на Салвадор Алиенде е опасно и за САЩ, и за СССР, защото предлага нов модел, обединяващ демокрацията и социализма. Модел, който през 70-те години е интересен и за Франция, и за Италия, и за целия Източен блок. Естествено големите искат да запазят монопола си и заради това Алиенде загива в запаления президентски дворец.
Въпреки това и днес се прекланяме на неолибералните мантри. Ако някой ви говори за приватизация просто вижте протестите в Чили. Ако ви говорят за чистия пазар вижте колко хора са под линията на бедност в Латинска Америка, която следва този модел още от 70-те. Ако някой ви каже, че е демократ, питайте го дали харесва Пиночет и защо България е единствената страна, която махна името на световно известния политик Салвадор Алиенде от булевард в квартал "Младост".
Над 600 души предстои да празнуват на утрешния Йордановден в община Монтана. На Богоявление мъжко хора ще се извие в ледените води на река Огоста. Спасилият кръста ще получи 150 лева. На Йордановден в Монтана ще бъде съчетана православната и народната традиция. С Велик богоявленски водосвет ще започне утре, в 11 часа, празника до пешеходния..
Руската Курска област е била днес "най-горещият" сектор на бойните действия между Украйна и Русия, съобщават медиите в Киев въз основа на сводката на украинския генерален щаб. В нея се говори за повече от 100 стълкновения по протежение на фронта в Донбас, край Харков и руския град Суджа. 42 от тях са били в и около украинския плацдарм на руска..
Турските военни са елиминирали 32-ма бойци на Кюрдската работническа партия - ПКК, при операции в Северна Сирия, съобщи министерството на отбраната в Анкара. Твърдението идва, след като базираната в Лондон Обсерватория за човешките права съобщи за над 100 жертви в боевете между кюрдски отряди и поддържани от Турция групировки недалеч от град..
Районният съд в Дупница е потвърдил санкция на ТЕЦ "Бобов дол". Тя е наложена от екоинспекцията миналия октомври затова, че през август 2023 година предприятието е надвишило повече от три пъти допустимия период на работа без изправна пречиствателна система. Сакнцията е от дирекция ,"Контролна и превантивна дейност" при Регионална инспекция по..
Силна зимна буря се очаква да засегне обширни райони на САЩ, където живият над 70 милиона души. Бурята, която вече донесе сняг, силен вятър и заледявания в централните равнини ще причини затруднения в пътния трафик и потенциални прекъсвания на електрозахранването в обширен район на САЩ, простиращ се от щата Мисури до Атлантическия океан...
От "Демократична България" са научили от медиите, че ГЕРБ-СДС прекратяват преговорите за формиране на коалиционно правителство. Това заявиха от формацията малко след като от ГЕРБ заявиха, че спират разговорите заради отказа на ДБ да подкрепи Росен Желязков за премиер. ГЕРБ прекратява преговорите за правителство заради несъгласия с ДБ..
Американският мултимилиардер Илон Мъск заяви, че "Реформирай Обединеното кралство" се нуждае от нов лидер, защото Найджъл Фарадж няма необходимите качества. Малко, след като Найджъл Фарадж защити в интервю за Би Би Си Илон Мъск, като каза, че "свободата на словото се е върнала", след като технологичният магнат критикува британското правителство..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..