Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща с автограф с Вера Немирова

Вера Немирова
Снимка: Росица Кавалджиева


Традиционната за MozArt фестивал в Правец „Среща с автограф“ тази година беше с Вера Немирова, а на следващата вечер голямата българска режисьорка с европейска кариера представи на сцената на Езерото спектакъла си „В очакване на Моцарт“ със студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“ като жест на уважение и към гения на Моцарт, и към 100-годишнината на най-престижната музикална учебна институция у нас. Спомням си как преди 10 г. гледах точно в Музикалната академия предишното издание на проекта, това беше една от първите ми срещи с режисьорското изкуство на Вера Немирова и бях силно очарована от чувството й за хумор. На „Срещата с автограф“ в Правец тя припомни, че още 10 г. по-рано – през 2001 г., е направила за първи път такава продукция със студенти от двете музикални академии в Берлин – „Ханс Айслер“ и „Академията на изкуствата“.

Разликите в трите спектакъла „В очакване на Моцарт“ идват от различните студенти, с които режисьорката работи всеки път. А общото е, че става въпрос за колаж, в който се преплитат моцартовите опери „Вълшебната флейта“, „Сватбата на Фигаро“, „Дон Жуан“ и „Така правят всички жени“. От подготвените арии и ансамбли, които студентите донасят на Вера Немирова, тя съставя либретото, в което млади оперни певци чакат своя шанс да стъпят на сцената и да срещнат Моцарт. Действието може да се развива в рамките на един кастинг или във фоайето на един оперен театър, в който чакат да бъдат повикани за мечтаната роля. Така съставеният спектакъл разказва за трудния, но красив и изпълнен с надежди път на младия оперен певец към сцената. Оказва се, че личният творчески път на Вера Немирова е вдъхновил една от най-забавните сцени в него. Чуйте в звуковия файл споделеното от режисьорката в избрани моменти от „Срещата с автограф“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Божинов - художник

Кирил Божинов: С война не може да се създаде хуманност и доброта

Сред живописните склонове на Ломския край, в някогашното село Аспарухово, започва житейският и творческият път на Кирил Божинов – човек с дълбока душевност, отдаден на словото, четката и родовата памет. Кирил носи в сърцето си не само болката на историята, но и нейната сила – да вдъхновява и съзижда. Той отдава десетилетия от живота си на..

публикувано на 17.08.25 в 06:05

Мария Статулова: Обичам цветните неща, танците и жабите

Обичам цветните неща, танците и... жабите. Това сподели пред БНР на имения си ден актрисата Мария Статулова: "Колекционирам жаби, те за мен са олицетворение на хубава усмивка, на радостно същество, което е радостно, че съществува". Празнуваме Голяма Богородица. Близо 180 хил. българи имат имен ден! Когато обичаш това, което правиш, не..

публикувано на 15.08.25 в 16:03

Люба Атанасова учи китайците на български език

44 китайски студенти изучават български език и култура в Пекинския университет за чужди езици в китайската столица Пекин.  Един от преподавателите им е благоевградчанката Люба Атанасова.  Наесен тя започва своята 13-а академична година в Пекин, където се озовала неочаквано и разказва, че е трябвало да вземе решението за една секунда.  Китайските..

публикувано на 12.08.25 в 14:35
Стефан Арсов - областен управител на София - град

Водещото в работата на областния управител на София Стефан Арсов е прозрачността и законноста

Стефан Арсов е юрист по образование, завършил Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Кариерата му започва в частния сектор, където работи в едни от най-успешните адвокатски кантори в страната, както и в една от водещите компании в сферата на застраховането. Придобива ценен административен опит като част от екипа на..

публикувано на 10.08.25 в 06:01
Снимката е илюстративна

Защо Берковица е райско кътче за Орлин Горанов? 

"Берковица е райско кътче, сгушено в полите на Ком. Връщам се с голямо удоволиствие в най-ранните си години.  Всяка ваканция чаках да отида с нетърпение на гости на баба и дядо, за да си щуреем по горичиките и рекичките.  Това е едно от най-прекрасните места като природа. Лятото е пълно с диви ягоди, малинки и къпини. Символът е мраморът като дар..

публикувано на 08.08.25 в 16:57
Видинският митрополит Пахомий

Видинският митрополит Пахомий: Посрещнат съм добре като нов митрополит

Видинският митрополит Пахомий за благолепните храмове в Северозападна България и нуждата от още свещеници Специален гост на предаването "Чуй лятото" по "Хоризонт" от град Берковица беше Видинският митрополит Пахомий, който разказа за първите си впечатления като духовен пастир, за срещите с вярващите, за нуждата от духовници и за..

публикувано на 08.08.25 в 14:17

Главният икономист на КНСБ. Между числата и романтиката със стихосбирката си SAUDADE

Ще летя, ще тичам… ще плувам, Към звездите бих тръгнал аз пеш, Без вода, без храна да купувам, океан… океан от копнеж Това е цитат от едно от стихотворенията с автор Любослав Костов.  Директорът на Института за социални и синдикални изследвания и обучения и главен икономист на КНСБ беше гост на предаването "Нощен..

публикувано на 31.07.25 в 13:43