Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чили - неолиберализмът умира там, където се роди

Къдринка Къдринова и Владимир Моралес
Снимка: Лъчезар Цветков, БНР

"В Чили стават много интересни процеси и лозунгът, който определяше тона на протестите от 2019-а година, беше "Неолиберализмът умира там, където се роди". Това каза пред БНР журналистката Къдринка Къдринова и припомни, че "момчетата на Пиночет" са въвели неолибералния модел за първи път в Чили:

"Точно в стерилизираното Чили на Пиночет, където нямаше профсъюзи, нямаше политически партии, които да се възпротивят на това антисоциално законодателство, което беше въведено по времето на Пиночет".

Журналистката подчерта, че сега страната изработва нова Конституция, която трябва да замени приетата през 1980 година по времето на Пиночет:

"Чилийците искат една социална държава, искат повече представителство на социалните движения във властта, там в момента действа една уникална структура - Конституционен конвент - където са представени традиционните партии, но и гражданските структури, които избуяха по времето на големите протести, започнали през октомври 2019 г.".

Според нея чилийците показват, че с мирни средства и с широка демокрация, парламентаризъм и конституционни средства може да се извърши една промяна към един по-хуманен модел.   

"Всяка година датата 11 септември се почита с много мъка за тези, които вече ги няма. Не само тези, които са убити, много хора тогава са напуснали Чили и вече не се завърнаха", сподели пред БНР Владимир Моралес, който след държавния преврат в Чили на 11 септември 1973 г. идва със семейството си в България, а 21-годишен той отново се завръща в родината си - преди 32 години. "Имам противоречиво мнение коя от двете страни е първата ми родина", уточни Моралес, който сега е в България за първи път от тогава.

По думите му след идването на демокрацията икономическото разрастване на Чили е много по-голямо, отколкото през 17-те години, в които е управлявал Пиночет.

"Много чилийци казват, че коренът на промяната е в неолиберализма, но той е див неолиберализъм. ... Всички медии бяха завладени от една линия, от 7-те семейства, които управляват Чили. В новата Конституция може да се промени това, в нея може да  има и по-силен социален елемент".

Къдринова изтъкна, че в Конституцията ще се предвидят социални гаранции, защото сега социалната сегрегация е много жестока в чилийското общество.

Тя посочи, че предстоят на 21-ви ноември президентски избори в Чили и е много важно, кой ще бъде избран:

"Предстоят там и избори за парламент. Този президент и този парламент, които ще бъдат избрани, ще трябва да внедрят новата Конституция. Предполага се тази Конституция да намали правомощията на президента, защото сега чилийският президент е всевластен. Ще се засили ролята на парламента и може би ще се въведе фигурата на министър-председател". 

Интервюто на Петър Волгин с Къдринка Къдринова и Владимир Моралес в предаването ''12+3'' можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Редакцията на в.

Вашингтон пост: Руската офанзива в Харковска област свари украинците неподготвени

Втората руска офанзива в Харковска област свари украинците неподготвени, пише "Вашингтон пост" седмица след началото на битката. Зеленски: Цялата "Харковска операция" е опит да бъдат отслабени нашите сили В навечерието на руското нападение една единствена украинска териториална бригада е трябвало да следи движенията на руснаците по..

публикувано на 17.05.24 в 22:59
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Зеленски: Цялата "Харковска операция" е опит да бъдат отслабени нашите сили

Настъплението на руснаците в Харковска област цели да отслаби позициите на украинската армия по цялата линия на фронта. Това заяви във вечерното си видеообръщение президентът на Украйна Володимир Зеленски, цитиран от Униан. По думите на Зеленски, Русия иска да покаже, че именно тя определя какво ще става по-нататък във войната:  "Фактически..

публикувано на 17.05.24 в 22:38
Кириакос Мицотакис

Мицотакис предупреди Скопие, че "пътят към Европа ще остане затворен", ако не спазва Преспанския договор

Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис предупреди Северна Македония, че "пътят ѝ към Европа ще остане затворен", ако новото правителство в Скопие не спазва Преспанския договор от 2018 година. По силата на документа името на бившата югославска република беше променено от Македония на Северна Македония. Вчера потенциалният македонски..

публикувано на 17.05.24 в 22:01

Въоръжено нападение в Афганистан отне живота на трима туристи и местен жител, ранени са още 7 души

Трима чуждестранни туристи и гражданин на Афганистан са били убити от въоръжени мъже в централната афганистанска провинция Бамян.  Това предаде Ройтерс, като се позова на афганистанското министерство на вътрешните работи. Четирима чужденци и трима афганистанци са били ранени.  Във връзка с въоръженото нападение са задържани четирима души...

публикувано на 17.05.24 в 21:54

Путин: Разходите ни за отбрана са 8,7% от БВП, а по времето на СССР са били 13%

Русия може да поддържа високите разходи за офанзивата си в Украйна, смята руският президент Владимир Путин, цитиран от АФП.  Той сравни настоящото равнище на разходите за отбрана - 8,7 на сто от брутния вътрешен продукт, с времето на Съветския съюз от 80-те години на миналия век, когато те са били 13 на сто. Руската икономика расте четвърто..

публикувано на 17.05.24 в 21:49
Служебният премиер Димитър Главчев (вляво), финансовият министър Людмила Петкова (в центъра) и председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова (вдясно)  -  17 май 2024 г.

Университетите може да бламират новата учебна година

Университетите заплашват да бламират новата учебна година, ако в следващия парламент политиците не поставят акцента върху висшето образование. Това стана ясно след извънредното заседание на Съвета на ректорите.  По-рано, след среща, в която участваха и служебният премиер, и министърът на финансите, беше анонсирано, че протестните действия, организирани..

публикувано на 17.05.24 в 20:26
Ракия

Каква е културата на пиене на българина

В България има хора, които пият по половин литър ракия на ден. Това отбеляза пред БНР журналистът Иван Бакалов. Той посочи, че у нас "куцо, кьораво и сакато вари домашна ракия". "Във Франция има лицензиран пътуващ казанджия. Хората си заявяват и специалист им вари ракията". Бакалов напомни в предаването "РадиоТочка", че..

публикувано на 17.05.24 в 20:11