С ден на отворените врати във Велико Търново се проведе официалното откриване на обновената градска Художествена галерия „Борис Денев”. В продължение на 30 месеца сградата на институцията бе ремонтирана по проект „Изкуство и култура – общи трансгранични активи в подкрепа на устойчивото развитие на туризма“, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество „ИНТЕРРЕГ V-А Румъния България“. На официалното откриване на Художествената галерия присъстваха зам.-областният управител Станислав Николов, зам.-кметът проф. Георги Камарашев, директорът на галерията Мартин Митев, общински съветници, представители на туристическия бранш, на културни и просветни институции и организации.
Проектът „Изкуство и култура – общи трансгранични активи в подкрепа на устойчивото развитие на туризма“ е с общ бюджет от 1 487 271 евро, от които 1 264 180 евро е съфинансирането от Европейския Съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) в рамките на Програмата „ИНТЕРРЕГ V-A Румъния – България“. Водещ бенефициент е Община Велико Търново, а нейни партньори са Община Калафат, Румъния и Фондация „Лице за изкуство и култура“, гр. Плевен.
Сградата на художествената галерия „Борис Денев“ до паметника на Асеневци и брега на Янтра във Велико Търново е построена през 1926 година за художествено училище, след това е била полицейски участък, после става ветеринарна служба, а през 1985 година е основно реконструирана и пригодена за художествена галерия.
Сградата беше в окаяно състояние, климатичната ѝ инсталация никога не е работила, проблеми имаше с електро инсталацията, както и с покрива. Застрашени бяха емблематични и монументални творби на нейния патрон Борис Денев, на Владимир Димитров - Майстора, Иван Мърквичка, Светлин Русев, разказва директорът на най-голямата художествена галерия във Велико Търново Мартин Митев:
„По-лоши условията бяха тук условията, отколкото в хранилището. Във времето галерията се беше амортизирала достатъчно, за да не е годна за съхранението на тези картини и скулптури, които бяха тук. Фондът на галерията е близо 5500 единици. В самата галерия ние помещаваме около 250 единици – живопис, графика и скулптура“.
С над 1,2 милиона лева европейско финансиране по трансграничен проект община Велико Търново възложи цялостен ремонт на художествената галерия „Борис Денев“. Въведени са мерки за енергийна ефективност, но смяната на дървената дограма на прозорците с пластмасова разбуни общественото мнение за естетичния ѝ вид и съмнения ще бъдат ли създадени условия за съхранение и експониране на огромното културно наследство, съхранявано в галерията.
За ремонтите в галерията и обновяването на експозициите Мартин Митев разказа:
„Вътрешна изолация, измазване, боядисване, ново осветление, ново окабеляване и ред други неща, които бяха важни, за да поддържаме нормална температура. Има датчици за осветлението, за въглеродния диоксид, нормално отопление през зимата и охлаждане през лятото. Това са една малка част от нещата, които бяха направени. Реставраторката извърши изключително голяма работа по почистване и консервация на творбите. Цялостна подмяна на творбите не е имало може би от 10 години. Покрай откриването на галерията сме обновили повече от 50 % от експозицията. Има автори и творби, които не може да бъдат махнати поради техния размер и тяхната значимост и за галерията, и за тематиката – Борис Денев. Може да видим Светлин Русев, Альоша Кафеджийски, Благой Иванов, Йордан Попов, Рафаел Михайлов“.
Художествената галерия стана модерна европейска среда за изкуство, споделя Ваня Кенарова, която от 6 години работи в галерията:
„Усещането е много добро, впечатляващо. След този ремонт се вижда, че всичко е обновено и вече може да се каже в европейски вид е това, което се случи. Ремонтът просто си каза своята дума“.
Първите посетители в обновената художествена галерия в дните на отворени врати останаха впечатлени:
„Страхотно е подредена изложбата, има и икони от Историческия музей. Невероятно, много добре са подредени и аранжирани картините“.
„Изключително добро съчетание на сграда и експозиция. Това е начинът за съхраняване на културно-историческото наследство на Търново и региона. Художествената галерия „Борис Денев“ заедно с експонатите ѝ са част от националното ни богатство“.
Художествената галерия „Борис Денев“ е пазителят на културното наследство на Велико Търново и успя да запази за поколенията гипсовата отливка, по която е направена каменната фигура на лъва от входа на крепостта Царевец. Монументалната творба е дело на проф. Ненко Маров и беше захвърлена и поругана в бившия окръжен съвет, чиято сграда сега е частна собственост.
Художествената галерия „Борис Денев“ става основен акцент в нов културен туристически маршрут по трансграничния проект, посочи Габриела Антонова, директор на плевенската фондация „Лице за изкуство и култура“:
„Друг основен обект от туристическия маршрут е галерия „Илия Бешков“ в Плевен заедно с колекция-галерия „Светлин Русев“, художествената галерия във Видин. От другата страна на Дунав ни посреща община Калафат с нейния музей-галерия „Маринку“, който акцентира върху румънски автори. Перлата в короната на този туристически маршрут от румънска страна е музеят на изкуствата в Крайова, стопанисва най-голямата колекция на скулптури на Бранкуш“.
За откриването на обновената художествена галерия „Борис Денев“ във Велико Търново около нея се провежда детски пленер по рисуване, ръководен от Весела Николова, ръководител на школата по изобразително изкуство към общинския детски комплекс:
„Общо участниците в този пленер са 10. Децата рисуват. Вдъхновени са много от гледката, която виждат, от тези невероятни къщички, като че ли подредени една върху друга. И сега според мен ще имат желания да участват в много такива подобни, защото рисуването на открито е едно от най-хубавите неща. Имахме щастието времето да е хубаво. На 11 септември приключва събитието, ще направим изложба на всички творби на децата и най-вероятно ще останат дарение за галерия „Борис Денев“.
„Казвам се Тея-Дара, на 8 години съм. Рисувам камбаната. Това ме успокоява и ми дава енергия, и ми харесва да рисувам. Приятно е да рисуваш навън. Търново има много красиви гледки от всеки ъгъл".На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..