Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Врабчев провокира с инсталация на безглава фигура в римска тога и портрети на политици

Скулпторът Андрей Врабчев
Снимка: Велина Махлебашиева

Тази вечер в Дома на хумора и сатирата в Габрово скулпторът Андрей Врабчев ще провокира публиката със своята последна инсталация, поставяща в центъра на вниманието властта. Творецът е познат през последните години със серия от произведения с политически заряд. Новата му скулптурна инсталация събира в едно една безглава фигура в римска тога с портрети на съвременни политици. 

Вероятно за голяма част от публиката Андрей Врабчев е скулпторът, който провокира вниманието с паметника на говорещия Бойко Борисов със светещи очи. Последната му инсталация, представена за първи път миналата година в столицата, в рамките на Нощта на музеите, представлява безглава фигура в римска тога и шест скулптурни портрета на съвременни политици. Вдъхновена е от практиката в древен Рим да се поставят статуи на владетеля, които позволяват бърза и лесна подмяна на портрета на императора.

На статуята на владетеля може да стои главата на Тереза Мей, Владимир Путин, на Доналд Тръмп, Еманюел Макрон или Ангела Меркел. Единственият български политик, на когото скулпторът е изваял портрет е Бойко Борисов.

"Това, че включвам и Бойко Борисов е по-скоро жест към публиката в България, отколкото, че той ми е бил прекалено интересен. Използвам главата от предишната негова скулптура със светещите очи. ... Господин Борисов е като Буда, той нарушава римската традиция".  

Още докато Врабчев работи по проектанякои от избраните от него политици падат от власт.

Противоречието между вечното и временното е подчертано допълнително от евтините материали – главите са от гипс, а не скулптирани в камък портрети.

А за габровци смяната на главите е съвсем истинска история. Куриозът с паметника на героя от Съединението Продан Тишков-Чардафон е от 1978 година. Жителите на града решават да почетат съгражданина си като му издигат паметник, достоен за пълководец. Когато статуята е завършена от скулптора проф. Илия Илиев, тогавашната власт използва различни доводи, включително че на кон могат да бъдат представяни само царски особи, и главата на Чардафон е заменена с глава на руски войн. Чак през втората половина на 90-те години е върнат истинският лик на Чардафон Велики.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30