„Срещни киното!“ е мотото на есенното издание на „София филм фест“. До края на септември ще бъде показана компактна програма от световни филми, голяма част от които ще бъдат представени лично от техните автори.
Официалното откриване е на 14 септември на открито – на територията наSofia Summer Festв Южния парк до музея „Земята и хората“ с българската премиера на лентата „Брайтън 4“– най-новият филм на грузинския режисьорЛеван Когуашвили, който лично ще дойде в София, за да представят творбата. За първи път филмът беше показан тази година в Трайбека, където бе удостоен с три награди, между които и най-добър филм.
Същата вечер ще бъдат връчени две специални награди на „София филм фест“ – на унгарския режисьор Корнел Мундруцо, носител на наградата за най-добър филм от първия международен конкурс на София Филм Фест през 2003-та година, който пристига в София, за да представи най-новия си филм „Фрагменти от живота на една жена“, и на уважавания и обичан филмов критик Янко Терзиев.
Сред най-важните гости на есенното издание на „София филм фест“ е финландския режисьор Мика Каурисмаки, който ще получи Наградата на Софияна Столичната община за своя принос към изкуството на киното. Ретроспектива с негови филми вече започна в Дома на киното в петък, а по време на т.нар. „финландския уикенд“ на фестивала (18-19 септември) публиката ще има възможност да се срещне с легендарния режисьор, с най-новия му филм „Една спокойна нощ“, както и с Ева Путро, сценаристката на филма „Туве“, посветен на Туве Янсон, чиито детски книги са преведени на повече от 30 езика.
В есенната програма ще има и специални премиери на български документални филми. Сред тях са най-новият филм на Светослав Овчаров „Второто освобождение“ (17 септември, кино Люмиер) и „Съдбата на скитника“ на Ана Китанова (23 септември, Дом на киното).
Президентът на Международното жури на 25-ия „София филм фест“ Теодор Ушев ще бъде специален гост на есенното издание на фестивала, като лично ще представи селекция от свои късометражни творби, както и световноизвестните си филми „Сляпата Вайша“, който беше номиниран за Оскар и „Физика на тъгата“. Публиката ще има и среща с него в рубриката „София – Град на киното“ в Дома на киното в събота – 18 септември.
Програмата ще бъде допълнена от класически творби от специалните рубрики „25“ и „10“, сред които са филми на световноизвестни режисьори, носители на наградата на София, както и автори, представени за първи път в България в програмите на фестивала. Повечето от филмите ще бъдат съпроводени от специални видеообръщения от авторите им по случай юбилея на „София филм фест“. Сред тях са и трите серии на дигитално възстановения „Мера споредь мера“, който ще бъде представен за първи път в София като един филм от неговия автор Георги Дюлгеров.
Фестивалът включва и премиерите на няколко книги: „Солунският кинофестивал: История, предизвикателства и метаморфози“ на Гергана Дончева, специалното издание на „От камбанарията на вечността. Майстори на световното кино“ на Олга Маркова и сборникът „Актьорски откровения“, посветен на 75-годишнината на сп. „Кино“.
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..