"Ако "Демократична България" успее да се пребори за второто място в 47-ото Народно събрание, означава, че ние ще получим мандат за съставяне на правителство", заяви пред БНР депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев. Той подчерта, че в такава ситуация, те ще настояват за коалиционно споразумение с другите партии, които ще влязат в управлението.
По думите му опцията за коалиция с ГЕРБ е изключена.
Във връзка с евентуален политически проект на служебните министри Кирил Петков и Асен Василев, депутатът от ДБ заяви:
"Те са наши съмишленици и за нас тяхното място е в нашата общност и се надяваме под някаква форма те да бъдат част от "Демократична България" . Те го знаят много добре, че ДБ е отворена за тях. Не е тайна, ако ние искаме истинско и силно управление, мандатът трябва да е в ДБ, от тази позиция тяхното място е в ДБ".
Депутатът подчерта, че в близките дни колективните органи на ДБ ще вземат решение дали ще имат свой кандидат за президент и кой ще той.
Мирчев изказа мнение, че Бойко Борисов е "голямата тежест" за ГЕРБ и ако от партията искат да се реформират, в което той заяви, че не вярва, трябва да помислят как да се отърват от него.
"Служебното правителство показа, че може да се работи много по-ефективно и носталгия към ГЕРБ не може да има", каза Ивайло Мирчев.
По думите на депутата от ДБ не е случайна появата на главния прокурор в Народното събрание:
"Този човек идва на крака в парламентарната правна комисия, за да контролира процеса и да направи всичко възможно това, което ние сме планирали, да не се случи".
Електронното преброяване ще бъде спасено и няма да има проблеми до края му, заяви в предаването "Неделя 150" Ивайло Мирчев и обясни, че до 17 септември всеки, който иска да използва електронния вариант, може да попълни анкетната карта онлайн, но сайтът за преброяването "работи с известни забележки":
"Благодарение на добрата реакция на информационно обслужване и на други държавни институции ще бъде спасено преброяването и няма да има проблем оттук нататък до края, това е най-вероятният сценарий. Чисто технически трябва да отбележим, че хакерска атака не е имало", отбеляза Мирчев, който е председател на парламентарната комисия по дигитализация.
Евродепутатите ще обсъдят поискания от две политически групи вот на недоверие срещу Европейската комисия на пленарната сесия в Страсбург. Самото гласуване ще бъде в четвъртък. Отслабване на ЕС, недалновидност при сключването на търговските споразумения със САЩ и Меркосур, предателство към европейските фермери, липса на прозрачност,..
Кипър е на първо място в Европа с най-висок необлагаем доход, показва проучване на парламента на страната, съобщиха от законодателния орган. С предложената от правителството данъчна реформа този размер дори се увеличава. Проучването е част от консултациите по промените в данъчното законодателство в Кипър, които в момента са в ход. То е извършено от..
От днес до 10 октомври жителите на община Елхово могат да се включат в кампанията „Капачки за бъдеще“. Събраните пластмасови капачки ще се предават в сградата на общинската администрация. Това е третата поред акция на кампанията, която крайграничната община Елхово подкрепя, уточняват от администрацията и призовават за активност както гражданите, така..
Не се очакват проблеми със снабдяването с дърва за огрев в крайграничната община Болярово. Около 5000 кубика дърва вече са доставени за населението. Цените са без промяна от миналата година. Около 2000 кубика дърва вече са предоставени на социалните и учебните заведения в община Болярово и тези количества са достатъчни за целия зимен сезон,..
Хиляди хора се събраха на площад Трафалгар в Лондон в неделя, за да отбележат две години от атаките на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври 2023 г. - най-смъртоносните в историята на Израел. Свещи бяха запалени и за засегнатите от смъртоносната атака пред синагога в Манчестър в четвъртък. Събитието, едно от многото, които се проведоха в цяла Англия, се..
21 испански активисти, депортирани от Израел, пристигнаха на летището в Мадрид. Така първата група с активисти, които бяха част от флотилията "Глобал сумуд" се прибра в Испания. Пред медиите те обявиха, че са били бити, влачени и връзвани след като са били свалени от корабите с хуманитарна помощ за Газа. Над 100 души с плакати в подкрепа на Палестина,..
Победителят на изборите в Чехия - лидерът на движението АНО Андрей Бабиш, се натъкна на препятствия още в началото на консултациите за съставяне на кабинет, съобщава "Ройтерс". Представители на две от партиите в новия чешки парламент - "Автомобилисти за себе си" и "Свобода и пряка демокрация" (СПД), предявиха претенции за пряко участие в бъдещото..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Крум Зарков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
"Става дума за директна подмяна на обществено важен наратив . В момента някой се опитва – Новото начало на г-н Пеевски, да яхне една модерна вълна..
" Ще положа лични усилия виновните, ако има такива, да получат най-строги наказания, предвидени от закона. С нетърпение очаквам резултатите от..