"Всичките са първите неща в Русе - първото кино, най-голямото замърсяване на въздуха, защо пък това да не е първото гей дърво, първото в България. Първото весело дърво в България, първото дърво, което се усмихва", каза за БНР Върбан Христов.
Той е един от най-талантливите русенски художници, който обаче вече 34 години живее и твори във френския град Ван. Детството му е преминало в еврейската махала, а бащиният му дом е на метри от къщата на нобеловия лауреат Елиас Канети. Всеки ден, когато художникът си е у дома в Русе, преминава по улица "Цар Самуил" - там, където е Клубът на доброволеца на Червения кръст.
Три изсъхнали ясена привлекли погледа на художника. Единият дори "съблякъл" кората си, за да му покаже правите си линии и да го покани да ги оцвети. Изчакали да премине адската лятна жега и на 8 септември рано сутринта започна преобразяването на стария изсъхнал ясен в първото "Весело дърво".
"Аз чувствам, че това дърво трябва да живне и след това да търся символи. Аз съм си избрал и символа - дъгата. То е ясно - цветовете на дъгата, това многоцветие“.
Докато Върбан Христов съчетава цветовете и очертава линиите, по улица "Цар Самуил" минувачите любопитстват, дават съвети, коментират, тълкуват, говорят и най-важното - усмихват се.
"Точно това ми достави днес - един радостен, весел, слънчев лъч в една малка уличка, която е доста населена и това ми хареса. В тази махала съм израснал - тя ми е добре позната. Може би това дърво е на моите години“.
"Какви хубави, ярки, живи цветове. За мен това е дървото на живота, защото животът е толкова пъстроцветен, разностранен, но може да бъде не само дървото на живота, може да бъде и самия човек“.
Предстои официално откриване на творбата, изчакала повече от 50 години, за да се роди отново като символ на пъстротата, многообразието и любовта в природата и между нас, хората.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред какви трудности са изправени тази година собствениците на бостани, отразява ли се и при тях пагубно сушата и има ли бъдеще за този вид земеделие? На тези и още въпроси отговаря производителят..
Летни празници на Балкана започват в населените места в община Георги Дамяново. Традицията се спазва от десетки години. От днес до края на месец август всяка събота в четири населени места в община Георги Дамяново се провежда празник на Балкана. Тази вечер от 20 часа на площада в село Говежда ще се изявят танцови и фолклорни състави от общината,..
"В тези седем дена в село Гложене, в Илинден и в София и сега, седейки си със слушалки във вашето студио си мисля - какъв ли вид слушалки трябва да си слагаме всеки ден, какъв ли трябва да е филтърът, има ли изобщо филтър, сподели за "Нощен Хоризонт" Николай Милчев, поет и писател, който седем дена си води записки за преживелици и съзерцания през..
Лятото не е само почивка на море, вълни, плажове и коктейли. За някои хора това е скучно и виждането за приятно изкарване е бягство в планината, в дивото, там, където другите ги няма и навалицата е сведена до навалица от безброй дървета. За да сме сигурни, че ще изкараме една добра почивка в условия, близки до екстремните, защото ние все пак сме..
В свят на бързи пътувания има един път, който не гони крайна дестинация, а търси дълбокия смисъл. Нарича се " Светият път", поклоннически маршрут , който започва на 1 юли от Велико Търново . В момента преминава през София и ще стигне до Рилския манастир на 6 август, след като бъдат извървяни пеша тези близо 700 километра от старата ни българска..
" Този политически сезон започна с престъпление и свърши с престъпление . Какво имам предвид? Започна с фалшификация на изборите, доказано от три партии, които са фалшифицирали протоколи и са крали гласовете на хората, визирам ГЕРБ-СДС, БСП "Обединена левица" и ДПС "Ново начало". Това заяви пред БНР политологът Калоян Методиев , част от екипа на..
Фестивалът "Сцена на върховете” и десетото юбилейно издание на "Опера на върховете “ - две от големите летни събития в България тази година, които ще се проведат в магнетичната атмосфера на Белоградчишките скали , обещават незабравима програма за жителите и гостите на града. Силен интерес към фестивалите на Белоградчишките скали - "Опера на..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..
През изминаващата седмица, природата за пореден път показа на човека, че е по-могъща от него. В сряда, на руския полуостров Камчатка в Далечния..