Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Райна Бояджиева: Кърменето не трябва да се прекратява по време на пандемията

Възможно ли е поставянето на ваксина срещу Covid-19 да се направи в кърмаческия период на майките? Световната здравна организация препоръча кърмачките в рискови групи да се ваксинират, за да изградят имунитет не само за себе си, но и за бебебата.

Решението за ваксинация трябва да бъде лично и информирано, тъй като все още липсват достатъчно данни, как това би се отразило върху кърмещите майки. Според Световната здравна организация, бременните или кърмещите жени в рискова група, които страдат от диабет, затлъстяване, сърдечно съдови заболявания или други хронични заболявания, е добре да си поставят ваксина.

„Ако ползите от ваксинирането са достатъчно по-големи от риска, който може да поеме една жена бременна или кърмеща, то е по-добре тя да приеме информиран избор и да го направи. Говорим за жени, които се намират в уязвими групи, защото този вирус причинява изключително много щети - той  уврежда ендотела на кръвоносните съдове, а също всички тъкани орган", каза БНР старшата акушерка Райна Бояджиева от Специализираната болница по онкологични заболявания „Марко Марков“ в град Варна.

По думите ѝ кърменето не трябва да се прекратява по време на пандемията.

„Кърменето не бива да се прекратява, кърменето трябва да продължава. Антивирусните свойства на кърмата са доказани  - те са от изключително важно значение. В този период на пандемия майките трябва да знаят,  че най-доброто, което могат да направят е да кърмят",  допълни Боаджиева.

По данни на Световната здравна организация, голям брой бременни жени в САЩ и Великобритания са избрали да се ваксинират. Първоначалните проучвания показват, че бременните и небременните жени реагират по еднакъв начин на ваксините. Препоръчва се след ваксинация кърменето да продължи.

Тя подчерта, че кърмата е най-важната хранителна стойност за едно новордено.

"В първите нялколко дни се отделя коластра. Тя е високобелтъна материя. Коластрата е изключително важно да бъде поета от   бебенцето. Всяка капка от коластрата е жълица. Тя съдържа не само белтъчини, но имунологични фактори".

Първата седмица на август премина под знака на световната седмица на кърменето. По време на седмицата Райна Бояджиева, както и други нейни колеги, обучиха над 70 акушерки от цялата страна. Мисията им е да насърчават младите майки да кърмят бебета си, като го правят по най-добрия начин.

"Една консултация по кърмене тряба да бъде извършвана при физически контакт, т.е. да има физическо присъствие на майката с консултанта".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32