"Зохра" - по името на персийската богиня на музиката - така се нарича оркестърът в Афганистан, в който свирятсамо жени, създаден от вдъхновяващата млада диригентка Неджин през 2015 г. с класически и традиционни инструменти. Като тези, които видяхме изхвърлени и изтърбушени след като талибаните превзеха Кабул преди месец.
Денят, в който музиката умря е само едно от заглавията описващи трансформацията на Афганистан след изтеглянето на американските войски. Всички помнят, че последния път когато ислямистки бойци са на власт там музиката е забранена.
Какво би могло да случи с жени като тези музикантки от Афганистан където новото талибанско правителство вече изтри градските графити с лица на жени активистки и ги замени с ислямистки лозунги и цитати от корана не е трудно да отгатнем. Или като тези, които протестираха с открити лица по улиците на Кабул въпреки арестите и насилието“, казва Джавед Нури
Джавед и приятелката му бяха сред инициаторите на демонстрациите в няколко поредни съботи в солидарност с обикновените хора и специално с жените в Афганистан.
Афганистан с правителство на талибаните след 20 години надежда за демокрация. Ясен е съставът на новото афганистанско правителство - само мъже. Що са хора са новите управляващи в Афганистан?
„Това са бандити, ние сме пострадали доста от тях. Само аз останах и брат ми, семейството ми е избито…Децата се карат да ходят на джамия, а не да учат. Може да искаш в къщи да молиш, но те не ти дават право, само в джамията. Както и не се разрешава на бременните жени да се посещават от лекари…“
“Джавед решава да умре” беше разстърсващото заглавие в Капитал на Яна Бюрер Тавание през далечната 2007 г. което ме отведе като репортер към Бусманци, където тогава 20 годишният Джавед Нури беше направил опит за самозапалване в опит да освети сериозен проблем. Не му е лесно и до сега.
„И тук не ни е лесно да живеем, да работим, от 20 години нямам право и на лична карта. Аз не съм бежанец, от 20 години съм тук…не бих посъветвал съгражданите си да дойдат тук“.
Има ли в Афганистан потенциал за съпротива спрямо талибаните и от къде ще дойде тя – от хората на Масуд, муджахидините, или от Ислямска държава, които се активизира?
„Това са опасни групи – не може в името на един човек, да умират много хора…“, казва той.
Какво може да се направи - вътре и отвън? Ще продължите ли демонстрациите в подкрепа на хората в Афганистан, които не са съгласни с властта на талибаните“:
„Няма да спираме, искам цял свят да разбере, че ние не искаме престъпници, а искаме свобода за народа…Ще поканим медиите и с покана към американския посланик, за да кажат защо оставиха нещата в страната така …“
Още по темата в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..