Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албена Танева: Хубаво е пиянството на един народ да не ни се случва непрекъснато

Албена Танева
Снимка: БГНЕС

„Критичното и просташкото са две много различни неща. Няма да е справедливо да кажем, че всеки, който е бил представител в този парламент, в тази обострена ситуация непременно е носител само на ниското ниво. Със сигурност не е мястото за цирк, не е клоунада. Трябва да разграничаваме какъв тип шоу може да се случи в съответната институция – развлекателното шоу не е за парламента.“ Това заяви пред БНР политологът доц. Албена Танева, преподавател по публична администрация в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ на финала на мандата на 46-ото Народно събрание. В последните два парламента могат да се откроят и положителни явления, смята тя.

Доц. Танева оспори популярните квалификации за отделните партии и посочи, че партиите, „които се наричаха партии на протеста“, не са непременно партии на промяната, а „пиянството на един народ е хубаво да не ни се случва непрекъснато“.

Към следващите избори трябва да тръгнем с повече аргументи и с повече разум, подчерта преподавателят. Танева апелира да си пожелаем отрезвяване и „да мислим преди да режем, да подходим с топло сърце и хладен ум, да се научим да разговаряме едни с други“.

Скандалите, инженерингът, краткосрочният ефект не може след това да се превърнат в продължителна подкрепа, изтъкна Танева в навечерието на предстоящата предизборна кампания.

Има нужда от успокояване, мъдрост и малко повече приличие в нашите публични прояви, обобщи тя.

„Политиката не е мръсна работа. Мръсна, ама се захващат. Кой го прави мръсно? Нима ние имаме живот извън политическото? Ние всички трябва да намерим начин да се вземат решения, защото това изгражда нашата социална среда“, коментира доц. Танева в предаването „Нещо повече“.

Дефектна теза в обществото според нея е от какви специалности има нужда нашето общество. Потенциалът на едно общество е да има подготвени хора, които харесват това, което правят и това важи и за политиците, подчерта тя.

Не е достатъчно някой да има докторска степен по микробиология, за да може да очакваме, че на 32 години ще бъде много добър министър, отбеляза още доц. Танева. По думите ѝ „има прекаляване в търсенето на звезди“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33