Хората имаме навика да искаме да бъдем красиви, да бъдем идеализирани. Предпочитам да рисувам кучета, защото не са толкова капризни и ние си ги харесваме такива, каквито са. Нямат никакви претенции как точно ще бъдат нарисувани. Това казва художничката Анелия Пашова-АПАШ. Тя се е специализирала в увековечаването с багри на тези създания. Прави портрети по поръчка, има и цяла серия артикули с кучешки образи върху тях – еко торби, метални канчета, календари.
Защо точно кучета?
Анелия: „Кучетата някак си са по-специални, защото умеят да комуникират с нас и да изразяват емоции, стига човекът отсреща да усеща тези неща“. Художничката казва, че най-важното при улавяне на образа на четириногия любимец са очите, защото „те изразяват емоцията и състоянието на животинчето.“ Всеки художник трябва да е минал неминуемо през много рисунки и скици, включително и на хора, за да може да усеща състоянията на животните.

Раждането на образа
Анелия: „Винаги преминавам първо през моливна рисунка, след това обикновено ги развивам с акварел или с туш и перо, класически техники, докато се стигне до етап на завършване.“
За да придобие представа за самата животинка и нейния характер, Анелия казва, че са и необходими много снимки на кучето. „На живо също съм виждала кучетата, но обикновено са доста немирни. Затова е нужен снимков материал.“
Облаче с очи и живо черно вдъхновение
Анелия: „Най-трудните ми кучета са тези с по-дълга и пухкава козина, тип померани. Много са трудни за улавяне – то е като едно облаче с очи.“
Едно не съвсем пухкаво куче обаче стои в дъното на нещата и дава живително вдъхновение на Анелия. Това е нейния четириног любимец Арда, която е и лого на нейния бранд. Чисто черна с гладка козина и изящен силует, Арда е кръстоска между гонче и визла: „Тя се появи на по-късен етап. Вече бях разработила тези рисунки, но имах огромното желание да си взема куче.“ Двете се намират в социалните мрежи: „Осинових си я и така вече 4 години сме заедно. Тя ми е буквално като сянка, почти навсякъде е с мен. Научила съм я на много неща, но и тя мен ме научи на доста работи, за което съм й благодарна. Всеки собственик на куче знае какво е.“

Класическа техника, гарантираща уникалност
Анелия казва, че всичките й рисунки са правени на ръка, с класически техники. Прехвърлянето на изобразените кучета върху чанти, чаши и др. става чрез някакъв вид печат – дигитален или сито. Не са рисувани самите торби, но са в лимитиран тираж и с определена техника.
На четири кучета викаме всичко коз
Впечатляваща творба на Анелия Пашона-АПАШ са ръчно нарисуваните от нея карти за игра с преобладаващи кучета, но и с образите на други животни.
Това е интересен и дълго желан от мен проект, който инициирах сама. Основните карти са с кучета, облечени в средновековни дрехи – доста иновативен подход. Асата на картите са с птици. Направени са с техниката на акварел, не много големи като формат. Надявам се картите да бъдат пуснати съвсем скоро на пазара.
А вие може да си пуснете и да чуете цялото интервю с Анелия Пашова-АПАШ от прикачения звуков файл.
Само за четири дни песента "Татко, влюбих се в мъжкар“ , написана от Папи Ханс и изпята от Деси Слава , събра над 121 000 гледания и хиляди коментари. "Буквално последните четири дена не правя нищо друго, освен да следя живота на песента в социалните мрежи и дебата, който вече провокира". Това сподели пред БНР авторът на текста..
Предстои ни среща с един артист, който не излиза често в публичното пространство, но когато го направи, винаги е събитие . Това е човек, който от години доказва, че талантът, постоянството и смелостта могат да отворят врати към световни сцени и да изведат един български глас до върховете на музиката. Красимир Аврамов е изпълнител с..
Ярки, весели, неочаквани и причудливи, също като своя автор, са платната на Росен Рашев – Рошпака, който е виден представител на наивизма в съвременната българска живопис. Той е на 55 години, роден е и твори във Враца. С четка и боички – от малък Още от детската градина Росенчо, както го наричали учителките, бил най-сръчното дете. Попълвал без..
Книгите му са преведени на повече от 50 езика. Продадени са в над 60 милионен тираж. Ю Несбьо е известен като "Краля на скандинавския ноар" . Негова емблема в криминалния жанр е инспектор Хари Хуле, а в България писателят дойде, за да представи романа си "Кръвни връзки". Продължение на успешното заглавие "Кралството", новата книга..
Отваряме страница, в която думите са преживени . Страница, през която ще се опитаме да навлезем в един свят, където поезията е житейската съдба е изстрадана и осветена отвътре. Гост на БНР е Надя Попова - поетеса със силен вътрешен глас, преводач с изключителен усет към нюанса, редактор, който десетилетия пази и пренася литературната памет . Един..
Професор Ивайло Търнев е гост в рубриката "Горещи сърца" – защото неговото сърце наистина е "горещо", а самият той наскоро усети колко много го обичат хората. "Да, има много хора, които се чувстват свързани с мен, защото сме работили по различни социални програми и вероятно сме оставили добри спомени", казва той. Когато съобщава в социалните..
В рубриката " Горещи сърца" ви срещаме с Калоян Желев – едва 18-годишен, но вече утвърден като активен млад човек в обществените инициативи на столичния кв. " Младост". " Като млад човек мисля, че ние, младите, трябва да бъдем гласът на нашата столица, гласът на нашия квартал", казва Калоян. Още от 14-годишна възраст той започва да се..