В „Надежда“ няма надежда за по-добър живот. Мнозинството са бедни, неграмотни. Живеят нагъсто, в набързо построени къщи от по една две стаи. В някои няма течаща вода, тоалетни, в други пък няма ток. Богатите са малцинство – те живеят в началото на квартала в къщи на по два три етажа, а не малко от тях вече си купуват и апартаменти в близкия квартал „Даме Груев“. Парите казват ги изкарват в Германия и Великобритания.
"Искаме да си узаконим жилищата си, да имаме нотариалнти актове, да имаме партиди за водата. Тук условията за живот са много лоши...линейка не може да влезе, ако се наложи...", казаха пред БНР хората от "Надежда".
„Чрез преброяването не могат да се направят изводи за жилищния фонд в бедни ромски квартали, защото тези хора нямат лични документи, те нямат и регистрация“, посочи в „“Хоризонт до обед“ доц. Алексей Пампоров, ръководител на социологическото проучване, част от проект “Изследване и аргументи за нови жилищни политики в полза на цялото общество”. Доц. Алексей Пампоров от Институт по философия и социология на Българска академия на науките.
„В България от години се подценява, че тези хора нямат адресна регистрация, няма достъп до интернет, хора не искат да ходят там, за да ги преброяват, макар че сега инициативата на НСИ е доста добра, като наемат роми, които да правят това. Затова преброяването не обхваща такъв тип квартали или махали…“, каза още доц. Пампоров.
Според социологическо проучване “Жилищни потребности и нагласи на семействата в квартали с концентрация на бедност в община Търговище и община Сливен” с ръководител доц. Пампоров в тези махали и села няма канализация и водопровод, ток, няма и достъп почти до сметосъбиране.
„Това е така, защото там живеят бедни хора, това са незаконни строителства, а когато имаше амнистия и те можеха да си оправят проблемите, те не са успели да го направят, заради бедността.
Те нямат дори нотариален акт за тези жилища, нито имат регистрация. Те са и бедни, и неграмотни - 80 до 90 сто от тези домакинства там са под линията на бедност…“ поясни още Пампоров.
През януари 2022 г. ще бъде организиран Национален жилищен форум, така че резултатите от проучванията и препоръките да бъдат отнесени и към властимащите и други заинтересовани страни на национално ниво.
Социологическото проучване като част от проект “Изследване и аргументи за нови жилищни политики в полза на цялото общество”, има за цел да допринесе за разработване на адекватни общински и национални жилищни политики, свързани с подобряване жилищните условия на уязвими групи от населението.
Още по темата в звуковите файлове.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..