Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е длъжна да разработи пътна карта за развитието на енергетиката

Христо Казанджиев: Няма да се изненадам, ако България изпадне зимата в сериозна енергийна криза

България ще продължи да разчита в много голяма степен на въглищните си централи

Христо Казанджиев
Снимка: Иван Русланов

"Българските потребители нямат голям избор и ще продължават да разчитат на топлофикациите, там където ги има и чрез отоплението на ток, а в крайните квартали на дърва“, коментира пред БНР Христо Казанджиев от Българския енергиен и минен форум във връзка с поскъпване на тока и парното.

Високите цени ще създадат проблеми на семействата. Доста от тези семейства, които са енергийно слаби ще се лишат и от комфорта на топлата стая…Защото държавата все още няма добри програми за компенсиране на високите цени, като увеличението на пенсиите няма да реши тези проблеми“, посочи още Казанджиев.

„Много важно беше досега да се дефинира понятието „енергийно беден“. Тази година трябваше правителството да внесе съответните изменения и допълнения към Закона за енергетиката и най-вече за дефиниране на понятието „енергийно беден“, за да могат да се набележат мерки за тяхното компенсиране.

По думите на Христо Казанджиев очевидно вземането на решение за датата на началото затварянето на въглищните централи у нас е свързано с огромен полотически риск за партиите у нас:

"Не случайно те избягват да коментират този проблем, особено преди парламентарни избори. Но независомо от това България е длъжна да разработи пътна карта за развитието на енергетиката. Както и трансформация на въглищните централи във въглероднонеутрални производства на енергия. Това предстои, но кой ще го направи?

Представят проект за създаването на Индустриален комплекс „Марица-Изток“

България обаче сега се намира в една много сериозна енергийна блокада, защото не може да се възползва от доставки на природен газ от други източници освен от Русия. Причината за това пък са високите цени на газа.

Така че България ще продължи да разчита в много голяма степен на въглищните си централи. В тази връзка бъдещото правителство трябва да предприеме мерки за постигане на по-дълъг плавен преходен период за закриване на въглищните централи. Защото от тях / топлоцентралите - бел.ред./ идва голямо количество произведена енергия. Докато не се реши въпросът до достъпа до други източници, най-вече на газ. Това е добре да се запише и в Плана за възстановяване и устойчивост - кога ще започне закриването на ТЕЦ-овете", заяви още Казанджиев.

Той заяви още:

"Няма да се изненадам, ако България тази зима изпадне в много сериозна енергийна криза порази липса на доставки на природен газ и на недостатъчен такъв в хранилището в Чирен. И тогава България ще може да разчита най-вече на топлоцентралите, най-вече на комплекса "Марица Изток".

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ, ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13