Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елена Дариева: „Продължаваме промяната“ прекъсва възходящия тренд на ДБ

Има висока мобилност на електоратите на т.нар. партии на промяната, отбелязва социологът

Снимка: Фейсбук/Елена Дариева

„Без съмнение кой е мандатоносителят е важно, тъй като това е лицето на политическия проект. Политическият проект на бившите министри Кирил Петков и Асен Василев тръгна с много сериозната заявка за почтеност и по тази причина най-малкото ще се гледа под лупа кои са партньорите, на които те се спират.“ Това каза пред БНР Елена Дариева от социологическа агенция „Насока“.

Подадената вчера ръка от Христо Иванов е много ясен знак за сътрудничество дори на етапа преди изборите, отбеляза Дариева. Тя обаче смята, че ако от „Продължаваме промяната“ са имали намерения да влязат в по-тясно взаимодействие с ДБ, това е щяло да се случи преди да се обърнат към мандатоносители.

В разместването на политическите пластове, което наблюдаваме, една от възможните реакции на появата на новия политически субект засяга доста пряко ДБ, доколкото още преди изборите на 11 юли наблюдавахме висока мобилност на електоратите на т.нар. партии на промяната, подчерта Елена Дариева.

Христо Иванов  Снимка: БГНЕС

„Доколкото новият политически проект се ситуира именно в това политическо пространство, той към момента прекъсва възходящия тренд, който се наблюдаваше при ДБ. Говорим за електорална база, която споделя сходни политически възгледи. По тази причина и Христо Иванов отправи покана към „Продължаваме промяната“.

Основната предизборна интрига според Дариева остава същата като на предишния вот – какво ще бъде съотношението между силите на промяната и силите на статуквото.

Не е изключено в новия парламент балансът на формациите на промяната и тези на статуквото да се запази горе-долу същият, но това е скептичният сценарий, коментира Дариева в предаването „Преди всички“.

Новият проект на бившите министри тръгва със заявката за почтеност, залага на емоционалния вот, усеща се еуфория, каза в анализа си Елена Дариева. По думите й новият политически субект залага на картата на оптимистичното говорене и на позитивната емоция, докато ИТН правят обратното – предпочитат да изтъкват недъзите.

„Като цяло се усеща оптимистично звучене, че добавената стойност на новия проект „Продължаваме промяната“ ще улесни формирането на реформаторското мнозинство в следващия парламент и ще доведе до излъчването на редовно правителство.“

Румен Радев   Снимка: ЕПА/БГНЕС

Предстои да видим как ще се разгърне партньорството между новия политически проект и президента, допълни Дариева.

„Към момента виждаме, че той реагира, взаимодействайки си по-скоро със социалистите и с БСП, но в същото време министрите Петков и Василев тръгват с благословията на Румен Радев и това е ясно заявено и декларирано. Така че тук опасенията на БСП, на тази почва, са съвсем резонни.“

„Навлизаме в полето на още по-яростна конкуренция. Състезанието ще се обостря, интензитетът му ще нараства“, прогнозира Елена Дариева.

Голямата електорална тенденция, която наблюдаваме тази година, е отливът на избиратели, допълни тя.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52