Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имаме средства само за най-неотложните си задачи и услуги, предупреди Михайлова

Донка Михайлова: Общински ВиК дружества са пред фалит, заради цената на тока

Донка Михайлова
Снимка: БГНЕС

„Общините се намираме в доста труден период като се има предвид, че средствата са ни орязани“, посочи пред БНР Донка Михайлова, кмет на Троян и заместник-председател на УС на НСОРБ в края на Годишната среща на общините, която се провежда в курорта Албена.

"Общински ВИК дружества са пред фалит, заради високата цена на тока. Това е доста тежък проблем. Не зная колко са пред фалит, но имаме 6 общински дружества, а проблемът касае и държавните такива. Там ще има тежки финансови затруднения", съобщи още в "Хоризонт до обед" Донка Михайлова.

„За нас беше много трудно по време на първите три фази на здравната криза, за да намерим баланс между нуждата на хората от здравна помощ, запазването на работните места, като превенцията на ковид и запазването на работните места обаче остава и сега приоритет за нас.

Затова устойчивостта на общинските бюджети е важна. Успяхме да не спрем обаче през трудна година нито социалните си услуги, нито административните, комуналните си услуги.

Трябват ни 370 млн. лв. допълнителни от държавния бюджет, но само 100 млн. лв. са за общините в актуализацията на общините. Ние го предоставихме това на народните представители. Тази сума от 100 млн. лв. ще стигне само за най-необходимото", посочи още Михайлова.

По думите и в момента приоритет остават средствата за спазването на епидемичните мерки, но също и за продължаването на проектите, свързани с пътното строителство.

"Това ни притеснява, защото цените на всичко са се повишили. Дали догодина ще се увеличат данъци - ръстът на цените също се отразява и на услугите, които ние предоставяме. Убедена съм, че голяма част от общините внимателно ще анализират всички възможни ресурси, така че данъците и таксите да бъдат поносими за българските граждани", каза още Михайлова.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Значителни валежи се очакват в няколко области на страната

Оранжев код за значителни валежи за днес е обявен за няколко области в България - Перник, София-област, част от Монтана, Кюстендил и София-град в неделя, 26 октомври. Жълт код е в сила за Враца, Плевен, Ловеч, част от Монтана и Видин, Благоевград, Пазарджик и София област.

публикувано на 26.10.25 в 04:54
Язовир

Във Велико Търново ще протестират заради проблемите с водата от "Йовковци"

Жителите на Велико Търново излизат днес следобед на протест срещу продължителното замътняване на питейната вода от язовир "Йовковци", а общински съветници сезираха прокуратурата за проблема. От здравната инспекция и водоснабдителното дружество са категорични, че водата от мрежата не е опасна за здравето на хората. Протестът срещу лошото качество на..

публикувано на 26.10.25 в 04:27

Патриарх Даниил ще оглави литургията за Димитровден в храм в Кюстендил

Патриарх Даниил ще оглави литургията за празника на храма "Св. великомъченик Димитър Солунски" в Кюстендил по повод 160 години от освещаването на черквата, която е една от най-посещаваните и почитани в града. От 8:00 ч. ще започне Празничната утреня, а в 8:45 ч. е официалното посрещане на Негово Светейшество в двора на храма.  Празникът на храма "Св...

публикувано на 26.10.25 в 04:22

Болярово отбелязва своя празник на Димитровден

На днешния Димитровден празнува крайграничната община Болярово. Празникът на общината съвпада и с храмовия празник на църквата в града - "Св. Димитър", построена през 1887 година. Празникът по традиция започва в храма "Св. Димитър" с тържествена света литургия. След богослужението в 11:30 ч. от църквата ще потегли литийно шествие към центъра на града,..

публикувано на 26.10.25 в 04:12

Отново ще има спектакли за деца в Сатиричния театър "Алеко Константинов"

Спектаклите за деца се завръщат на сцената на Сатиричния театър "Алеко Константинов".  Днес с две представления - от 11:30 и от 17:30 часа, е премиерата на постановката "Новите дрехи на краля".  Представлението ще се играе в камерната зала "Методи Андонов", а режисьор е Бисерка Колевска. "Това е един много хубав сценарий. С много ярки характери",..

публикувано на 26.10.25 в 04:04

Все повече ученици в Кипър имат нужда от психологическа помощ

В Кипър се увеличава броят на учениците, които се нуждаят от намесата и подкрепата на педагогически психолози, съобщиха от Министерството на образованието. Националната стратегия за превенция и управление на насилието в училище цели създаването в него на безопасна среда. Близо 11 000 ученици от всички образователни нива са се обръщали към експертите от..

публикувано на 26.10.25 в 03:41
Протест във Валенсия на 25.10.2025 г.

Хиляди хора във Валенсия настояха за справедливост година след наводненията

Десетки хиляди жители на Валенсия отново излязоха по улиците на града в навечерието на първата годишнина от наводненията. За пореден път те поискаха оставката на регионалния премиер Карлос Мазон. Роднини на жертвите носеха снимки на своите близки и плакати с искания за справедливост.  Под лозунга "Оставка на Мазон" демонстрантите проведоха шествие по..

публикувано на 26.10.25 в 03:38