Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Янаки Стоилов не изключва да предложи кандидат-шеф на ВКС, който не е номиниран от членове на ВСС

| обновено на 21.09.21 в 17:06
Янаки Стоилов
Снимка: БГНЕС

Служебният правосъден министър Янаки Стоилов не изключи възможността да предложи кандидат за председател на Върховния касационен съд, подкрепян от юристите и обществото, но не номиниран от членове на Висшия съдебен съвет.

На първото си заседание след съдебната ваканция - този четвъртък, съдебните кадровици трябва да открият процедурата на наследник на Лозан Панов.

„Надявам се тя да бъде достатъчно открита при прилагане на високи стандарти за професионална подготовка и почтеност и надявам се в нея да се включат повече магистрати. Т.е. този процес да не се развива само в рамките на Висшия съдебен съвет, а наистина да отрази по-широк кръг мнения. Надявам се също, че за разлика от избора на главен прокурор, тя ще има и някаква конкурентност“, коментира Стоилов.

Лозан Панов встъпи като  председател на Върховния касационен съд на 10 януари 2015 година. Негов конкурент за поста тогава беше сегашният конституционен съдия Павлина Панова.

Очаква се следващата седмица да влязат в сила промените в Закона за защита на свидетели, с които Бюрото за защита на свидетели се прехвърля от главния прокурор при министъра на правосъдието.

Очакванията на служебния  министър Янаки Стоилов са прехвърлянето да стане в рамките на седмици и Бюрото  - без сътресения, да продължи да изпълнява функциите си.

Миналата седмица Стоилов обсъди преместването с Иван Гешев. На въпрос днес поискал ли е обвинител номер едно Бюрото да продължи да го охранява, министърът на правосъдието отговори:

"Той сега ползва охрана от Бюрото по твърдения за застрашеност. При преминаването на Бюрото този въпрос трябва да се реши, тъй като той е едно от лицата, които с основание се ползват от охраната на Националната служба (НСО). Ако има други основания, тогава трябва да се прецени вече въпроса за начина на неговата охрана. Досега не са постъпвали официални искания по какъв начин това да бъде извършено".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На заседанието на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната, провежда заседание в сградата на Народното събрание - 20 февруари 2025 г.

Трайни тенденции на намаляване на подземните води води у нас, отчитат хидролози

Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология:  "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..

публикувано на 20.02.25 в 19:05

Община Плевен спря плащания по договор с "Паркстрой", служители останаха без заплати

70 работници и служители в плевенската общинска фирма "Паркстрой" останаха без заплати. Причината е, че Общината спря плащането по сключен взаимен договор. Кметът д-р Валентин Христов обясни: "Поставен в ситуацията да работи с управител, който Общинският съвет е освободил от длъжност, ръководният екип на Общината избира предвидената в..

публикувано на 20.02.25 в 19:03

Министърът на енергетиката е разпоредил проверка в АЕЦ "Козлодуй"

Министърът на енергетиката Жечо Станков е разпоредил извънредна проверка в АЕЦ "Козлодуй" след сигнал в прокуратурата и ДАНС за съмнения за злоупотреби и финансови нарушения. Проверката ще бъде извършена от експерти от енергийното министерство и от Българския енергиен холдинг.

публикувано на 20.02.25 в 18:54

От април лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета

От април тази година лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета. Това съобщи здравният министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Хиляди са жалбите срещу решения на ТЕЛК, а 25 хиляди души чакат освидетелстване от комисиите, стана ясно по време на заседанието.  Комисията по здравеопазване..

публикувано на 20.02.25 в 18:42
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Нито управляващи, нито опозиция честно говорят за състоянието на публичните финанси

Нито управляващи, нито опозиция честно говорят за състоянието на публичните финанси. Това заяви пред БНР Георги Вулджев, Експертен клуб за икономика и политика. "Видимо еврозоната е посоката на проектобюджета за 2025 година. Тази цел, вместо да доведе до фискално дисциплиниране, доведе до точно обратното – основната цел на всеки, който е на власт,..

публикувано на 20.02.25 в 18:30

В Ловеч разкриха схема, източила над 880 000 лв. от Здравната каса

Служители на сектор "Противодействие на икономическата престъпност" към ОДМВР – Ловеч разкриха схема за източване на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Злоупотребата е за над 880 000 лева. Разследването е започнало след получена информация, че в медицински център с филиали в Ловеч и Луковит се отчитат прегледи и лечение на пациенти, които..

публикувано на 20.02.25 в 18:20

МВнР: Пътуващите до Гърция да имат предвид общонационалната стачка на 28 февруари

Гражданите, които възнамеряват да пътуват до или в рамките на Гръцката република, да вземат предвид общонационалната стачка на 28 февруари, препоръчва Министерството на външните работи (МВнР)  на своята интернет страница. Особено внимание се обръща на пътуващите с морски транспорт да следят за възможни допълнителни промени в графиците на корабните..

публикувано на 20.02.25 в 18:11