"Тя е впечатляваща с това, че съдържа автентични сватбени облекла, откупени от Община Созопол от частни собственици, с идеята да покажем на младите двойки кое е било ценното в изработката на самите облекла, които са били произведени специално за този ден и носят много специални символи. В сегашния проект ние опитахме да изработим с ръцете си тези нови символи, които да поставим в специални сватбени сувенири", каза за БНР Анастасия Колева от Общинския културен институт - музеен център Созопол.
Проектът "Созопол и Одрин - обединени за култура и туризъм" по програма за трансгранично сътрудничество България - Турция, приоритетна ос "Устойчив туризъм" е продължение на вече изпълнения проект за сватбените облекла.
"Като представител на Общински културен институт - музеен център Созопол съм изключително впечатлена от дейността, която те много качествено реализираха в град Одрин. Това е реставрацията на тъкани, успяха да реставрират 9 автентични османски знамена. За мен беше много интересно да проследя самия процес, защото той е много специфичен и това, че самият музей притежава такова високо ниво на оборудване, с което неговите служители могат да реализират подобни ценни дейности в професията си", посочи Колева.
Професор Радойнова е направила проучване за символиката на шевиците в празничните облекла, открити в Созопол.
"Ние успяхме да запазим нейния материал. Публикувахме и малка книжка, в която са показани схеми на шевиците и са описани техните символики. Ценно е, защото никой от нас не си задава въпроса защо точно тази бродерия, защо точно в тези облекла, кой я е бродирал и имал ли е нещо предвид. Както във всяка картина ние намираме духа на автора в изображение в шевицата“.
Проведени са обучения по тъкачество, бродерия, бижутерия и плетачество.
"Във всяко едно от обученията ние имахме цел и постигане на краен резултат - изработване на рекламни сувенири. Смятаме, че ценността на всичко изработено с ръцете ни е много по-качествено, много по-смислено, отколкото всеки един купен, внесен сувенир. И тъй като градът ни предразполага към това с автентичните си сгради и улици, уникалните музеи, които имаме с много експонати и смятаме, че ние трябва да заложим на популяризиране на местни занаяти. Изключително горда съм с това, че постигнахме и обучение по изработка на филе - така наречена бродерия върху рибарска мрежа с помощта на госпожа Димитринка Диамандиева, която е предоставила много собствени лични експонати, изработени от нейната майка и баба“.
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
С тържествени богослужения православната църква отбеляза втория ден на Рождество Христово. Празникът се нарича Събор на Пресвета Богородица и е в..