Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проекти на Община Созопол ни връщат към традициите и обичаите

9 автентични османски знамена са реставрирани по проект на общините Созопол и Одрин

Произведения на изкуството
Снимка: Славена Илиева

През 2013 и 2014 година Анастасия Колева е изпълнила проект на Община Созопол за опазване на културно-историческото наследство. Създадена е нова етнографска сбирка – „Сватбата", след направен ремонт на ритуалната зала в Созопол.

"Тя е впечатляваща с това, че съдържа автентични сватбени облекла, откупени от Община Созопол от частни собственици, с идеята да покажем на младите двойки кое е било ценното в изработката на самите облекла, които са били произведени специално за този ден и носят много специални символи. В сегашния проект ние опитахме да изработим с ръцете си тези нови символи, които да поставим в специални сватбени сувенири", каза за БНР Анастасия Колева от Общинския културен институт - музеен център Созопол.

Занаятчии обменят опит      Снимка: Славена Илиева

Проектът "Созопол и Одрин - обединени за култура и туризъм" по програма за трансгранично сътрудничество България - Турция, приоритетна ос "Устойчив туризъм" е продължение на вече изпълнения проект за сватбените облекла.

"Като представител на Общински културен институт - музеен център Созопол съм изключително впечатлена от дейността, която те много качествено реализираха в град Одрин. Това е реставрацията на тъкани, успяха да реставрират 9 автентични османски знамена. За мен беше много интересно да проследя самия процес, защото той е много специфичен и това, че самият музей притежава такова високо ниво на оборудване, с което неговите служители могат да реализират подобни ценни дейности в професията си", посочи Колева.

Кметът на Созопол Тихомир Янакиев получава благодарности   Снимка: Славена Илиева

Професор Радойнова е направила проучване за символиката на шевиците в празничните облекла, открити в Созопол.

"Ние успяхме да запазим нейния материал. Публикувахме и малка книжка, в  която са показани схеми на шевиците и са описани техните символики. Ценно е, защото никой от нас не си задава въпроса защо точно тази бродерия, защо точно в тези облекла, кой я е бродирал и имал ли е нещо предвид. Както във всяка картина ние намираме духа на автора в изображение в шевицата“.

Проведени са обучения по тъкачество, бродерия, бижутерия и плетачество.

"Във всяко едно от обученията ние имахме цел и постигане на краен резултат - изработване на рекламни сувенири. Смятаме, че ценността на всичко изработено с ръцете ни е много по-качествено, много по-смислено, отколкото всеки един купен, внесен сувенир. И тъй като градът ни предразполага към това с автентичните си сгради и улици, уникалните музеи, които имаме с много експонати и смятаме, че  ние трябва да заложим на популяризиране на местни занаяти. Изключително горда съм с това, че постигнахме и обучение по изработка на филе - така наречена бродерия върху рибарска мрежа с помощта на госпожа Димитринка Диамандиева, която е предоставила много собствени лични експонати, изработени от нейната майка и баба“.

Снимка: Славена Илиева

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..

обновено на 04.11.24 в 17:53
Антон-Константин Анастасов

Антон-Константин Анастасов и неговият портал "Към неизвестното"

Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ  и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри.  "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..

публикувано на 04.11.24 в 13:30
Международен фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..

публикувано на 04.11.24 в 11:30

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..

публикувано на 04.11.24 в 10:39
Милко Лазаров

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16

65 години отпразнува Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев"

В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..

публикувано на 03.11.24 в 07:37