Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отпуснатите 60 милиона лева за сектора авиация не помагат на бранша

Снимка: БГНЕС

Авиационният бранш изпрати до институциите, включително и до президента призив, че е подминат от помощите за Covid-19. Те смятат, че между двете четения на актуализацията на бюджета са били променени условията за финансиране, без това официално да е съгласувано с представители на сектора. От Асоциацията на Българската авиационна индустрия казват, че осигурените 60 милиона лева за погасяване на задължения към банки, оперативен лизинг и други са от добрия им период преди 31 декември 2019 година.
Анелия Маринова   Снимка: личен архив

"Поводът за писмото беше тази изненадваща промяна в критериите за разпределяне на държавната помощ за бизнеса. Ние месеци наред се опитваме да договорим някаква финансова подкрепа за авиационния бранш, който в световен мащаб е сред най-пострадалите сектори като резултат от коронакризата. След много срещи с министерството на  финансите, министерството на транспорта  беше определена първоначално една сума от 30 милиона лева. В процеса на обсъждане и гласуване на проектозакона в Народното събрание между първо и второ четене е взето решение сумата да бъде 60 милиона лева, т.е. цялата сума, намираща се по сметките на Летище София да бъде отделена в помощ на въздушния бранш, но изненадващо критериите, които са записани отнасят тази помощ към плащане на задължения към края на  2019 година", каза за БНР Анелия Маринова – представител на Асоциацията на Българската авиационна индустрия и на един от превозвачите..

По думите ѝ това означава, че държавата отпуска средства на авиокомпании, които да покрият свои задължения, възникнали в предковидната 2019 година.

„Проблемите в сектора започнаха в началото на 2020 година,  тя беше катастрофална и на практика така записани критериите в закона дават възможност на авиокомпании, които по някакви търговски ли други причини са натрупали задължения към края на добрата 2019 да покрият тези задължения, но по никакъв начин не помага на бранша за всичко, което се натрупа и което доведе почти до фалит по-голяма част от фирмите в сектора“.

Асоциацията настоява тази помощ да бъде отнесена към реално настъпилите драматични последици, които са в рамките на 2020 и 2021 година.

.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19