„Но доколко днес един европейски българин може да се оприличи и да каже – Да, Кристо идва от моята държавата, от моята страна? Това съвсем нормално вълнува българите, това е нормално за една малка страна, която се притеснява какво мислят за нея другите, това е една малко прекомерна чувствителност, според мен“, каза още Леви.
По думите му Кристо заминава от България, защото тя не му дава възможност да се развива като творец в страна, която е още под сталинистки модел.
„Държавна сигурност се е интересувала не само от Кристо, но и от всички, заминали зад граница знаменити българи. Т.нар. "агент Елена", за нея има един документ, който се върти в медиите, този документ не е срещу Кристо, той е уникален документ и е автентичен. Ние го четем благодарение на един български изкуствовед – Красимир Илиев, който го публикува през 2016 на една изложба в СГГ – „Форми на съпротива“.
В това сведение Илиев вижда съпротива на един сътрудник на ДС, който пише сведение, което оневинява т.нар. "цел на ДС". Това не е донос срещу Кристо, а е сведение – и то в негова полза.
Това е разказ на агент Елена за срещата им с Кристо през 1984 г. в жилището му в Сохо, Ню Йорк. Тя пише много внимателно това сведение и с благоговение пред вече известния творец. Тя описва субективното си усещане за един невероятен творец, това описва тя за Кристо…“, поясни Леви.
"Така че, ДС продължава да следи с любопитство развитието на големия творец, но няма разработка Христо, и това е благодарение на този "Ангел-пазител", който аз бих нарекла агент Елена", разказа още журналистът.
Още по темата в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..