Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на пазарджишкото село Мирянци готвят протест на 4 октомври

Снимка: БГНЕС, архив

Жителите на пазарджишкото село Мирянци готвят блокада на 4 октомври. Протестът е срещу дейността на фирмата концесионер за добив на пясък и чакъл, която е в близост до селото. Според местните хора изкопните дейности водят до разместване на земните пластове, до напукване на къщите им и отклоняване на подпочвените води. Към протеста ще се присъединят и околните села. 

Концесионерът не приема обвиненията и твърди, че в момента е организирана кампания за отнемане на фирмата му.

Сагата с дейността на кариерата в района продължава повече от половин година. Преди това фирмата е работила осем години без проблем. В момента обаче жителите на Мирянци твърдят, че концесионният договор се нарушава и добивът на инертни материали става извън позволената територия и дълбочина. В следствие на това е започнало напукване на къщите им.

Бисер Джоков и Кирил Ламбрев от Инициативния комитет на селото казаха пред БНР, че са изпращали писма до различни институции, но отговорът, който са получавали, винаги е бил, че не зависи от тях.

Те категорично заявиха, че хората в селото не желаят да продължи работата на кариерата за добив на пясък и чакъл, разположена в землището на Мирянци.

Преди месец жителите на пазарджишкото село предизвикаха проверка. Институциите обаче не успяха да излязат с категорично мнение от какво се провокира напукването на къщите и дали добивът на инертни материали има връзка с това, или е следствие на предишни две големи наводнения в района. 

Коментарът на собственика на фирмата концесионер Ангел Кърджев беше, че липсата на категорично становище е заради желанието на институциите да угодят на хората, тъй като страната е в период на предизборна кампания:

"Има опит да ми бъде отнета фирмата. Масово се отнемат бизнеси от малки фирми, които не могат да се защитят. Знам кой е, но не мога да го докажа. Използва се страха на хората. Тези двама души внушиха на хората, че ние им вредим и заради нас ще им паднат къщите. В това няма нищо вярно и може да се докаже с математически модели".

Вижда се, че в този момент институциите отказват категорично да се намесят в този спор. Решението е оставено в ръцете на двете страни, а изходът изглежда неясен. Ясно е, че в понеделник жителите на три села имат готовност да преминат в гражданско неподчинение.

Репортаж на Невена Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39