Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без Covid-зона са и пациентите във Видин

Параграф 22 за Covid-зоната в Силистренско

Медиците в Силистра разединени дали трябват повече болнични легла за Covid-19 или да има Covid зони

| обновено на 04.10.21 в 12:20

Силистра все още е сред областите, които не фигурират в списъка на здравните заведения, в които има открити Covid-зони, публикувани от министерството на здравеопазването. Продължава практиката на пациенти да им бъде назначавано лечение по телефона или да бъдат насочвани от личните си лекари към Спешните отделения на болниците в региона.

Заради липсата на Covid-зона в Силистренско, пациентите на домашно лечение не могат да се възползват от решението на МЗ да ползват и безплатните лекарства по здравна каса

Д-р Николай Брънзалов: Covid зоните не работят в полза на пациентите, в 8 области изобщо няма такива центрове

Д-р Теодора Начева – директор РЗИ – Силистра

Още в началото на септември директорът на РЗИ д-р Теодора Начева обяви, че изграждането на Covid-зона в Силистра е в работен процес. Обсъждаха се варианти за място в доболничната помощ, където да бъдат посрещани пациенти, да бъдат обслужвани с преглед и изследвания, или назначена терапия.


"Дали ще се случи не мога да кажа. Ние имаме много малко такъв тип лечебни заведения, от които можем да очакваме да изградят такива зони. Имаме само едно ДКЦ в област Силистра и няколко малки медицински центрове. Те нямат нито лаборатория, нито ренген. Само ДКЦ- то остава да разкрие такава зона. И ако в началото имахме надежда това да се случи, днес шансовете са почти нулеви", коментира пред БНР д-р Начева.

По думите и обаче лисват и лекари от ДКЦ- то, който да работят в такава ковид зона. Не може лекарите от самото ДКЦ да се включат, те са на възраст и не желаят да вършат тази рискова дейност, подчерта още д-р Теодора Начева.

"Няма как да ти липсва нещо, което не го е имало", казваха за БНР семейните лекари.

Незабравка Кирова

"Спешните звена действат като Covid-зона и там се прецезира кой е за домашно лечение, кой е за болнично. Там знаят с какви легла разполага болницата, там са консултантите", каза в "Хоризонт до обед" д-р Дима Христова.

"Трябва да се подсили звеното в болницата. За мен проблемът е в стационарното лечение на пациентите с коронавирус, не на лабораторно ниво. Ккаво точно ще се прави в ДКЦ?", заяви д-р Христова.

Д-р Васил Славов – директор МБАЛ – Силистра

За натовареноста на лекарите в болницата потвърждава и д-р Васил Славов, директор на силистренското лечебно заведение, но именно заради това в Covid-зоната трябва да са специалисти от доболничната помощ. Не е оптимист, че ще се случи. Отхвърля и идеята това да е основна роля на спешните отделения.

"Това е прехвърляне на топката, няма да доведе до нищо. Нашето спешно звено си е Covid-зоната. Можеше да се организират личните лекари и тази зона щеше да я има вече, но явно няма да се случи...", посочи още д-р Славов.

Незабравка Кирова

Спешните отделения имат друго предназначение и роля, смята и д-р Теодора Начева, директор на РЗИ – Силистра.

И макар да няма надежда, че Covid-зона в Силистра ще има, предстоят последни разговори на д-р Начева с принципала на Диагностично-консултативния център в града – Общинския съвет.

За да видят дали все пак не може нещо да се направи, защото в крайна сметка основните губещи от ситуацията са пациентите.

Драстичен скок на заразените с коронавирус отчитат във Видин. От няколко дни опасността областта да влезе в тъмночервената зона е реална.

Тревожна е тенденцията на заболелите, отчитат от РЗИ - Видин. 790 са заболелите през септември, като почти в 100% от случаите се касае за делта варианта.  Областта е в червената зона по заболеваемост, активните случаи в момента са 455. 350 души са на домашно лечение, останалите се лекуват в болници във Видин, Монтана, Лом и София. 63 болни са хоспитализирани във Видинската болница, като почти 90 на сто от леглата са заети, но има готовност, при необходимост да бъдат разкрити допълнително, уверяват от Здравната инспекция.
Заради заболели ученици и учители има карантинирани паралелки в пет училища във Видин, както и в село Дреновец. Затваряне на училища обаче засега не се обсъжда.

В същото време областта е на едно от последните места по ваксинирани. 10 960 души са със завършен ваксинационен цикъл, което представлява около 12% от населението. Общо поставените дози са близо 21 000.

Въпреки високата заболеваемост,  област Видин остава без Covid зона за извънболнично лечение. Имаше очаквания договор със Здравната каса да подпише медицински център в областния град. Засега обаче няма развитие по този въпрос, а от Здравната инспекция припомнят, че пътят на пациента е през личния лекар, а за тежките случаи трябва да се звъни на 112.


Още по темите слушайте в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20