Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодосий Теодосиев: И без пандемия се отчитаха ужасни резултати в образованието на децата ни

Скоро няма да се върне загубеното уважение към българския учител, смята известният учител

Снимка: ФБ/Фондация "ТЕО" @teocreator · Организация с нестопанска цел

"Не се е върнало и скоро няма да се върне загубеното уважение към българския учител. Тези неща не стават с разпоредба и с еднократно действие, а с много години работа и смяна на скалата на ценностите, което не е толкова проста работа", каза пред БНР Теодосий Теодосиев, по известен като учителят Тео, преподавателят, който е подготвил най-много златни медалисти от олимпиади по физика.


5 октомври е Международен ден на учителя

"И без пандемия се отчитаха ужасни резултати в образованието на децата ни, България е на последно място в Европа по образователни резулатати и по икономика. Нещата са абсолютно свързани. Германия е пример за една от най-добрите икономически и също образователно силно развити държави.  Ако някой поиска моят глас в политиката, той трябва да предложи желязна дисциплина в училище. Защото е доказано, че тя води до резултати в училище. Това не се ли въведе, нищо няма да се случи.

Снимката е илюстративна

Има една изключително вредна книга на Бенджамин Спок за малките деца, където се казва, че на малкото бебе трябвало всичко да му се дава, за да не му се повреди психиката. Но има едни вечни ценности, от времето на Питагор и Сократ, педагогически, които с векове са задържали света. Че трябва да се даде яснота на малкото дете, че има неща които бива, и които не бива. Така се прави работещо общество, а не общество от кресльовци, които само много искат, а нищо не дават на обществото. За да се спазват правилата на цивилизованото общество", каза още Теодосиев.

По думите му пандемията не е причина да се спира икономиката и образователния процес. Затова според него и учителите не бързат да се ваксинират.

"Останалото е планиран хаос и планирана световна икономическа криза", смята учителят.


"Не съм спирал присъствените уроци, но съм казал, че ако някой се почувства зле, може само мен да ме зарази, защото децата леко прекарват. Да, сега съм под карантина с Covid-19, но това стана извън учебните занятия.

Да, получих и покана за кандидат вицепрезидент, но аз съм далеч от политиката, искам школата ми да работи, за да не пострада тя от политически уклони, отказвам постове", разказа още известният учител.

Преподавателят посочи, че когато ученици в 9 клас, в математическа паралелка, не могат да смятат дроби, това ни дава нулев шанс в конкурентна борба с останалия свят.

"Идея си нямаме как работи конкурентия свят - японци, китайци и корейци...Затова на моите ученици им давам задачи, които не могат да се намерят в Гугъл. За да могат те да разсъждават със собствената си черепна кутия и съответно да решават проблемите си", каза още пред БНР Теодосиев.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Любенов

Георги Любенов: Аудиторията стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата

Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..

публикувано на 21.05.25 в 09:30

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51
Наталия Цекова - актриса

Наталия Цекова: Хората знаят, че само през образованието се достига до мечтите

Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..

публикувано на 11.05.25 в 06:00
Иван Въжаров

Спортният журналист Иван Въжаров подготвя шампиони по бридж

Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..

публикувано на 05.05.25 в 12:04