Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теодосий Теодосиев: И без пандемия се отчитаха ужасни резултати в образованието на децата ни

Скоро няма да се върне загубеното уважение към българския учител, смята известният учител

Снимка: ФБ/Фондация "ТЕО" @teocreator · Организация с нестопанска цел

"Не се е върнало и скоро няма да се върне загубеното уважение към българския учител. Тези неща не стават с разпоредба и с еднократно действие, а с много години работа и смяна на скалата на ценностите, което не е толкова проста работа", каза пред БНР Теодосий Теодосиев, по известен като учителят Тео, преподавателят, който е подготвил най-много златни медалисти от олимпиади по физика.


5 октомври е Международен ден на учителя

"И без пандемия се отчитаха ужасни резултати в образованието на децата ни, България е на последно място в Европа по образователни резулатати и по икономика. Нещата са абсолютно свързани. Германия е пример за една от най-добрите икономически и също образователно силно развити държави.  Ако някой поиска моят глас в политиката, той трябва да предложи желязна дисциплина в училище. Защото е доказано, че тя води до резултати в училище. Това не се ли въведе, нищо няма да се случи.

Снимката е илюстративна

Има една изключително вредна книга на Бенджамин Спок за малките деца, където се казва, че на малкото бебе трябвало всичко да му се дава, за да не му се повреди психиката. Но има едни вечни ценности, от времето на Питагор и Сократ, педагогически, които с векове са задържали света. Че трябва да се даде яснота на малкото дете, че има неща които бива, и които не бива. Така се прави работещо общество, а не общество от кресльовци, които само много искат, а нищо не дават на обществото. За да се спазват правилата на цивилизованото общество", каза още Теодосиев.

По думите му пандемията не е причина да се спира икономиката и образователния процес. Затова според него и учителите не бързат да се ваксинират.

"Останалото е планиран хаос и планирана световна икономическа криза", смята учителят.


"Не съм спирал присъствените уроци, но съм казал, че ако някой се почувства зле, може само мен да ме зарази, защото децата леко прекарват. Да, сега съм под карантина с Covid-19, но това стана извън учебните занятия.

Да, получих и покана за кандидат вицепрезидент, но аз съм далеч от политиката, искам школата ми да работи, за да не пострада тя от политически уклони, отказвам постове", разказа още известният учител.

Преподавателят посочи, че когато ученици в 9 клас, в математическа паралелка, не могат да смятат дроби, това ни дава нулев шанс в конкурентна борба с останалия свят.

"Идея си нямаме как работи конкурентия свят - японци, китайци и корейци...Затова на моите ученици им давам задачи, които не могат да се намерят в Гугъл. За да могат те да разсъждават със собствената си черепна кутия и съответно да решават проблемите си", каза още пред БНР Теодосиев.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52