Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодосий Теодосиев: И без пандемия се отчитаха ужасни резултати в образованието на децата ни

Скоро няма да се върне загубеното уважение към българския учител, смята известният учител

Снимка: ФБ/Фондация "ТЕО" @teocreator · Организация с нестопанска цел

"Не се е върнало и скоро няма да се върне загубеното уважение към българския учител. Тези неща не стават с разпоредба и с еднократно действие, а с много години работа и смяна на скалата на ценностите, което не е толкова проста работа", каза пред БНР Теодосий Теодосиев, по известен като учителят Тео, преподавателят, който е подготвил най-много златни медалисти от олимпиади по физика.


5 октомври е Международен ден на учителя

"И без пандемия се отчитаха ужасни резултати в образованието на децата ни, България е на последно място в Европа по образователни резулатати и по икономика. Нещата са абсолютно свързани. Германия е пример за една от най-добрите икономически и също образователно силно развити държави.  Ако някой поиска моят глас в политиката, той трябва да предложи желязна дисциплина в училище. Защото е доказано, че тя води до резултати в училище. Това не се ли въведе, нищо няма да се случи.

Снимката е илюстративна

Има една изключително вредна книга на Бенджамин Спок за малките деца, където се казва, че на малкото бебе трябвало всичко да му се дава, за да не му се повреди психиката. Но има едни вечни ценности, от времето на Питагор и Сократ, педагогически, които с векове са задържали света. Че трябва да се даде яснота на малкото дете, че има неща които бива, и които не бива. Така се прави работещо общество, а не общество от кресльовци, които само много искат, а нищо не дават на обществото. За да се спазват правилата на цивилизованото общество", каза още Теодосиев.

По думите му пандемията не е причина да се спира икономиката и образователния процес. Затова според него и учителите не бързат да се ваксинират.

"Останалото е планиран хаос и планирана световна икономическа криза", смята учителят.


"Не съм спирал присъствените уроци, но съм казал, че ако някой се почувства зле, може само мен да ме зарази, защото децата леко прекарват. Да, сега съм под карантина с Covid-19, но това стана извън учебните занятия.

Да, получих и покана за кандидат вицепрезидент, но аз съм далеч от политиката, искам школата ми да работи, за да не пострада тя от политически уклони, отказвам постове", разказа още известният учител.

Преподавателят посочи, че когато ученици в 9 клас, в математическа паралелка, не могат да смятат дроби, това ни дава нулев шанс в конкурентна борба с останалия свят.

"Идея си нямаме как работи конкурентия свят - японци, китайци и корейци...Затова на моите ученици им давам задачи, които не могат да се намерят в Гугъл. За да могат те да разсъждават със собствената си черепна кутия и съответно да решават проблемите си", каза още пред БНР Теодосиев.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10