Пътностроителните работници протестираха и днес в центъра на София. За демонстрацията, организирана от Браншовата камара "Пътища", бяха дошли хора с автобуси от цялата страна.
Причината за недоволството на пътностроителните и пътноподдържащите фирми е неразплащането от страна на държавата на над 900 милиона лева по договори с Агенция „Пътна инфраструктура“ за извършена дейност.
Те очакват среща със служебния премиер Стефан Янев, след като вчера внесоха писмо с исканията си до края на годината да бъдат разплатени 600 млн. лв. от тях.
Вчера от браншовата организация внесоха в агенцията нотариални покани за изплащане на задълженията по договорите. Ако това не стане, фирмите ще потърсят парите си по съдебен път.
Тежка техника отново бе разположена по бул. „Цар Освободител“. За престоя си на жълтите павета вчера всеки от шофьорите е получил акт от 30 лв. и днес очакванията са това да се повтори.
Около 11 часа голяма част от протестиращите поеха към сградата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Протестиращите подчертаха, че недоволството им е заради икономически проблеми, а не политически. Но продължават да настояват за оставката на служебния регионален министър Виолета Комитова и искат да им се изплатят 600 млн. лв. до края на годината.
Координаторът на протеста инж. Георги Златев заяви:
„Нашето недоволство ще продължава дотогава, докогато държавата не излезе с ясен график за разплащане на дължимите суми. Нееднократно декларирахме желанието си за намиране на компромисно решение, което да спаси българските строителни компании - тези над 200 000 човека и техните семейства. Ако приемем, че браншова камара „Пътища“ застава с позиция за търсене на решения, надяваме се такова да бъде предложено и от страна на държавата“
„Днес се надяваме да има здрав разум на този площад, заобиколен от две знакови сгради – Министерски съвет и президентството на Република България. Сгради, които останаха единствените крепости, в които ние вярваме, единствените крепости, които биха могли, ако имат желание разбира се, да ни помогнат“.
Около 12 часа протестиращите се разотидоха с викове „Оставка!“ и освободиха движението между президентството и МС.
Министър Комитова е поканила собственици на фирми за преговори по индивидуалните договори в 13 часа, а протестиращите очакват среща със служебния министър Стефан Янев.
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..