Високите заплати могат да направят определени български продукти твърде скъпи, за да могат да се продават на конкурентни цени, прогнозира в подкаста „На всяка цена“ Светлозар Петров, главен изпълнителен директор на компанията Job Tiger. По думите на Петров липсата на квалифицирана работна ръка в определени отрасли стимулира работодателите да увеличават възнагражденията, но това има предел. „Все още не е дошъл моментът, но той не е далеч, когато заради високите разходи за труд определени стоки ще станат неконкурентно скъпи“, коментира Петров.
Да си инженер отново е модерно
Дефицитът на кадри е много ясно изразен в техническите и инженерните специалности, допълни Петров. Според него в годините на прехода специалистите с подобно образование са срещали много трудности в реализацията си на пазара на труда, заради което по-младите хора отказват да инвестират време и усилия в трудни пет години в университета и съмнителен успех в кариерен план. Последните години обръщат тенденцията на търсенето на кадри, но вече има дефицит на подготвени инженери, заяви експертът. По думите му решението на проблема започва още от специализираното образование преди университета, но за това е необходима държавна политика в сектора.
На работа в съседния град
Въпреки че много хора с готовност заминават да работят и живеят в чужбина, те нямат нагласа за работа в близко населено място или за преселване далеч от дома заради по-добра професионална реализация вътре в страната. „Има хора, които отказват да работят в съседния град на 30 километра, защото има някаква вражда между двете населени места“, даде пример експертът.
Този феномен не е изцяло български, но допълнително обрича определени региони в страната на изоставане. Като добавим и лошата пътна инфраструктура там, инвеститорският интерес за създаване на производство намалява и се пренасочва към по-развити части на страната, допълни Петров.
Пост-ковид работно място – и у дома, и в офиса
Според Светлозар Петров работата от дома няма да приключи с края на пандемията от Ковид-19, но тогава ще се срещне с редица законодателни трудности. „Има хора, които не биха се разделили с хоумофиса, а други, които казват, че някога са мечтали за него, а сега нямат търпение да се върнат присъствено“, коментира експертът. По думите му най-вероятно работодателите, които са показали много голяма гъвкавост по време на пандемията, ще намерят хибриден вариант, при който част от работното време може да е присъствено, а другата част – от дома. Експертът е на мнение, че това зависи не само от конкретната сфера на бизнеса, но и от производителността на служителите в определена компания, когато са в офиса или в дома си. Понякога тишината в домашни условия осигурява възможност за спокойствие, концентрация и следователно по-висока продуктивност, но от друга страна много казуси, които обикновено се решават на неформално ниво – например: до кафе машината, при работа в домашни условия изискват специално насрочване на онлайн среща, поясни Светлозар Петров.
Как ковид-кризата промени пазара на труда, защо все повече ще говорим за „внос на работна ръка“ и как заплатите допълнително стимулират инфлацията – това са част от темите, които ще чуете в звуковия файл.
Всички епизоди на подкаста "На всяка цена" можете да чуете:
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..