Високите заплати могат да направят определени български продукти твърде скъпи, за да могат да се продават на конкурентни цени, прогнозира в подкаста „На всяка цена“ Светлозар Петров, главен изпълнителен директор на компанията Job Tiger. По думите на Петров липсата на квалифицирана работна ръка в определени отрасли стимулира работодателите да увеличават възнагражденията, но това има предел. „Все още не е дошъл моментът, но той не е далеч, когато заради високите разходи за труд определени стоки ще станат неконкурентно скъпи“, коментира Петров.
Да си инженер отново е модерно
Дефицитът на кадри е много ясно изразен в техническите и инженерните специалности, допълни Петров. Според него в годините на прехода специалистите с подобно образование са срещали много трудности в реализацията си на пазара на труда, заради което по-младите хора отказват да инвестират време и усилия в трудни пет години в университета и съмнителен успех в кариерен план. Последните години обръщат тенденцията на търсенето на кадри, но вече има дефицит на подготвени инженери, заяви експертът. По думите му решението на проблема започва още от специализираното образование преди университета, но за това е необходима държавна политика в сектора.
На работа в съседния град
Въпреки че много хора с готовност заминават да работят и живеят в чужбина, те нямат нагласа за работа в близко населено място или за преселване далеч от дома заради по-добра професионална реализация вътре в страната. „Има хора, които отказват да работят в съседния град на 30 километра, защото има някаква вражда между двете населени места“, даде пример експертът.
Този феномен не е изцяло български, но допълнително обрича определени региони в страната на изоставане. Като добавим и лошата пътна инфраструктура там, инвеститорският интерес за създаване на производство намалява и се пренасочва към по-развити части на страната, допълни Петров.
Пост-ковид работно място – и у дома, и в офиса
Според Светлозар Петров работата от дома няма да приключи с края на пандемията от Ковид-19, но тогава ще се срещне с редица законодателни трудности. „Има хора, които не биха се разделили с хоумофиса, а други, които казват, че някога са мечтали за него, а сега нямат търпение да се върнат присъствено“, коментира експертът. По думите му най-вероятно работодателите, които са показали много голяма гъвкавост по време на пандемията, ще намерят хибриден вариант, при който част от работното време може да е присъствено, а другата част – от дома. Експертът е на мнение, че това зависи не само от конкретната сфера на бизнеса, но и от производителността на служителите в определена компания, когато са в офиса или в дома си. Понякога тишината в домашни условия осигурява възможност за спокойствие, концентрация и следователно по-висока продуктивност, но от друга страна много казуси, които обикновено се решават на неформално ниво – например: до кафе машината, при работа в домашни условия изискват специално насрочване на онлайн среща, поясни Светлозар Петров.
Как ковид-кризата промени пазара на труда, защо все повече ще говорим за „внос на работна ръка“ и как заплатите допълнително стимулират инфлацията – това са част от темите, които ще чуете в звуковия файл.
Всички епизоди на подкаста "На всяка цена" можете да чуете:
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..