Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НПО: Между 130 000 и 250 000 души в България нямат лични карти

Организацията настоява институциите да намерят решение на проблема

Снимка: БГНЕС

Национална мрежа срещу бедността и още няколко неправителствени организации настояват служебното правителство да вземе отношение по проблема с липсата на лични карти за една голяма част от населението ни. Между 130 хиляди и 250 000 души в България нямат лични карти по данни на неправителствения сектор.  Фондация "ИГА" заедно с Българския хелзински комитет и "Лекари на света" създадоха работна група, която проведе заседание на 13 октомври. В срещата са  участвали заместник-министърът на труда и социалната политика Надя Клисурска и Красимир Панчев, служител на МВР.

„Очакваме още три министерства да ни отговорят. Събитието беше успешно. Получихме сериозна заявка за подкрепа от тези две министерства и смятам, че вървим в правилна посока" , каза за БНР Трендафил Меретев от фондация "ИГА".

Росица Кратункова        Снимка: Ирина Недева

За всички е известно, че без лична карта човек няма достъп до нито една услуга.

„Проблемът с липсата на лични карти е многопластов. Всички организации, които работят на терен, са се сблъсквали с хора в много уязвимо положение, които поради структурни проблеми не могат да получат лична карта и следователно достъп до детски добавки и всякакъв вид социални услуги“, каза в предаването  "Хоризонт до обед" Росица Кратункова - представител на Националната мрежа против бедността и "Сдружение лекари на света".

Диана Драгиева от правната програма на Българския хелзински комитет коментира, че организацията получава десетки жалби и молби за съдействие за издаване на лична карта.

"Проблемите са неизброими. Те се мултициплират. Мога да дам пример с лица, които са задържани от органите на МВР, лице с тежко заболяване, което не може да си получи в аптеката терапията, която е животоспасяваща за него, бременна жена, бъдещи майки, които изпитват затруднения да получат здрава грижа. Това е пречка за хоспитализация, за здравни, социални и административни услуги, за право на глас. Имаме случай, при който новородено бебе не може да бъде припознато от собствения си баща, защото няма лична карта".

Националната мрежа срещу бедността настоява да се направят законодателни промени, за да се реши проблема. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14