Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конференция в столицата - "Зеленият преход - решения и предизвикателства за България"

Славчо Нейков: Въглищата са вече в "икономическа кома"

Георги Стефанов: Отсъства какъвто и да било план какви са алтернативите

Славчо Нейков
Снимка: БНР

„За съжаление в България темата за зеления преход се свързва основно с енергетиката и основно с въглищата, а тя не е нито само енергетика, нито само въглища. Става дума за нов тип икономика, става дума за нови инвестиционни възможности. Така че днешната конференция е свързана с енергетиката, но и със земеделието, транспорта и с умните градове“, каза пред БНР Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт  преди конференцията  "Зеленият преход - решения и предизвикателства за България”.

"Изпълнението на тази концепция е обезпечено финансово на ниво ЕС. Можем да кажем, че само за България в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост са предвидени 12 милиарда лева, отделно по Фонда за справедлив преход са още около 2,5 милиарда лева. Даже имам притеснение дали ще можем да усвоим тези пари чрез представяне на адекватни проекти. Има концепция, има пари, а вече има и законодателство. Така че, трябва да си свършим работа на национално ниво", посочи още Нейков.

Кабинетът изпраща в Брюксел Плана за възстановяване и устойчивост

По думите на Нейков присъствието днес на конференцията в България на заместник-председателя на Европейската комисия, който отговаря за Европейския зелен пакт, Франс Тимерманс, е знак, който говори, че това освен израз на уважение, но и че имаме сериозни проблеми в разбирането какво правим и какво трябва да правим. То мисля, че има основание за притеснение в това отношение, затова и предстоят сериозни разговори с ЕК. Защото се хвърлят в публичното пространство едни дати докога ще си копаем кюмюр в държавата...", каза още Нейков.

По думите му въглищата са вече в "икономическа кома":

"Не решението на политиците ще предпостави следващите стъпки, а действията на пазара. А пазарните механизми постепенно изхвърлят въглищата. Тук е важен вече социалният елемент и заетостта на тези хора, които трябва де се преориентират, което няма да е лесно", твърди Нейков.

След протеста на миньорите: Дата за закриване на въглищните централи - не по-рано от 20 години

Според него следващият елемент е енергийната сигурност, който е свързан с темата за енергийната бедност.

"По отношение на въглищните централи днес имаме ясен план, че не можем да продължим по същия начин, но отсъства какъвто и да било план какви са алтернативите", коментира темата в "Преди всички" и Георги Стефанов от WWF (Световен фонд за дивата природа), модератор в конференцията "Зеленият преход - решения и предизвикателства за България”.
Георги Стефанов
"В тази ситуация българските политици не са мислили досега дългосрочно. А ЕС изисква държавите да планират дългосрочно своето законодателство. Над 7 милиарда лева са средствата в ЕК, които ще могат да се използват от България в областта на въглищните централи. Но тези пари не се дават, за да потушим социално напрежнение, те се дават за инвестиции и нов тип работни места.

"Цари дългогодишен популизъм у нас. А измененията на климата, които се случват у нас, за тях обществото плаща по - висока цена от приходите от причинителите на изменението на климата", твърди Стефанов от зелените.

По думите му срокът 2038 година, този срок е изкуствен:

"Защото след 2030 година - ние нямаме да имаме никакви въглищни мощности, мога да се обзаложа в публичното пространство. Защото ние трябва да направим големи реформи за разбиването на енергийния монополизъм у нас ", каза Стефанов.

Още по темата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още няма яснота защо е отстранен зам.-кметът на Кюстендил Кристиян Иванчов

Все още не казват и не ясно защо е отстранен зам.-кметът на Кюстендил Кристиян Иванчов, който доскоро беше и председател на общинската организация на ПП, бил е кандидат на партията за кмет на града, както и зам.-областен управител на Кюстендил. Неофициално се коментира, че той е отказал да подпише заповедта за освобождаване. Засега няма официално..

публикувано на 01.07.25 в 22:05

Най-малко 162 души са натровени след фестивал в испанския град Ла Коруня

Най-малко 162 души са били натровени, а 22 са били хоспитализирани, заради евентуална епидемия от салмонела след фестивал в Ла Коруня. Предполага се, че заразата е тръгнала от хранителен щанд, на който се продавали тортили. За да се установи източникът на масовото хранително отравяне, Главната дирекция по обществено здраве на регионалното..

публикувано на 01.07.25 в 21:27
Знамето на Палестина се вее по време на изпълнението на хип-хоп триото Kneecap на фестивала в Гластънбъри, Съмърсет, Англия, 28 юни 2025 г.

В Обединеното кралство главният равин остро критикува Би Би Си за "излъчената гнусна омраза към евреите"

В Обединеното кралство главният равин остро критикува Би Би Си за "излъчената гнусна омраза към евреите" на фестивала в Гластънбъри, когато рап дуото "Боб Вилан" скандира "Смърт на Израелските отбранителни сили". В същото време самите изпълнители направиха извявление, че не е нужно да се занимават с тях и да отвличат вниманието от проблемите, а..

публикувано на 01.07.25 в 20:54

В Бобов дол ще изграждат гига фабрика за батерии за съхранение на енергията

Постъпило е инвестиционно намерение в Общината в Бобов дол за изграждане на гига фабрика за батерии за съхранение на енергията. Предложението предстои да бъде обсъдено на работна среща с инвеститора преди вземане на решение от страна на съветниците, каза кметът на миньорския град Елза Величкова. Батерийните системи за съхранение на енергията..

публикувано на 01.07.25 в 20:46

Сенатът на САЩ одобри "мегазакона" на Тръмп за разходите и данъците

Сенатът на САЩ прие днес бюджетния "мегазаконопроект" на президента Доналд Тръмп след дни на преговори и продължителна сесия за нанасяне на промени, предадоха световните агенции.  Той бе приет с 51 на 50 гласа в окончателното гласуване , като решаващият глас бе на вицепрезидента Джей Ди Ванс.  Документът включва огромен пакет от мерки, който..

публикувано на 01.07.25 в 20:27
Президентите на Русия Владимир Путин (вляво) и на Франция Еманюел Макрон в Кремъл - 7 февруари 2022

Путин е разговарял по телефона с Макрон за пръв път от повече от три години

Президентът на Русия Владимир Путин е разговарял по телефона с френския си колега Еманюел Макрон, съобщиха от пресслужбата на Кремъл. Това е първият телефонен разговор между двамата от повече от три години, отбелязват руски медии. Владимир Путин е заявил, че конфликтът в Украйна е пряк резултат от политиката на западните държави. Според Путин..

публикувано на 01.07.25 в 20:14

Напрежение между Азербайджан и Русия заради задържани журналисти

Властите в Азербайджан арестуваха двама журналисти от местното подразделение на руска държавна информационна агенция, което нагнетява напрежението с Москва след арестите в Русия на етнически азербайджанци, заподозрени в сериозни престъпления. Министерството на вътрешните работи на Азербайджан е започнало разследване срещу местния клон на..

публикувано на 01.07.25 в 19:50